Почина Стојан Андов – првиот претседател на Собранието на независна Македонија

Беше прв претседател на Собранието на независна и суверена Република Македонија, претпознатлив во начинот на водењето на собранискиите седници, како политичар од старата гарда важеше за еден од водечките по осамостојувањето на државата.

Стојан Андов почина денеска на 89 годишна возраст. На првите повеќепартиски избори во1990 тој беше избран за пратеник во Собрнаието, а во неколку наврати беше и негов претседател. По неуспешниот атентат на претседателот Киро Глигоров Андов привремено ја вршеше и функцијата шеф на државата, а потоа во 1999 година влезе и во трката за оваа функција како кандидат на ЛДП не неуспеа да влезе во вториот круг.

Пред две години Андов во интервју за Канал 5 раскажувајќи за моментите на осамостојувањето на државата се потсети на еуфоријата и радоста која тогаш владееше меѓу народот, но и за заканите..

Андов се сметаше за експерт на економските прашања, а во неговата кариера ќе биде запаметен и како амбасадор на поранешна Југославија во Ирак. Тој честопати кажуваше дека земја како Македонија има неопходна потреба со соседите да има најдобри можни односи, но не по секоја цена..

Андов е една од најмаркантните фигури во Македонија, кој даде особен придонес во удирањето на темелите на македонскат адржава и парламентарната демократија смета екс претседателот на собрнаието Тито Петковски.

Андов пред две години беше одлукуван со Орден „8 Септември“, за особен придонес, почит и благодарност за осамостојување на државата.

Турист во сафари парк го згрози светот- фрли пластика во уста на нилски коњ (ВИДЕО)

Турист кој бил во посета на популарен сафари парк предизвика гнев кај љубителите на животни ширум светот, откако на интернет се појави видео на кое се гледа како фрла пластична кеса во устата на гладен нилски коњ.

Инцидентот се случил во паркот Таман Сафари во Богор, Индонезија, а вработените во паркот го пронашле и го осудиле посетителот: тие наводно ја нашле табличката на возилото во кое се наоѓало одговорното лице и ја повикале преку локалните медиуми за јавно да се извини, објави Јаху.

Видеото од вознемирувачкиот момент стана вирално на социјалните мрежи и собра два милиони прегледи откако беше снимено минатиот месец. На видеото се гледа сребрен автомобил покрај дупка за наводнување каде нилскиот коњ ужива во бањањето. Во близина на вилицата на нилскиот коњ има и висечки морков, а наместо тоа, во устата на нилскиот коњ е вметната пластична кеса, а животното со колебање ја затвора устата пред да се обиде да го џвака опасниот „оброк“.

Видеото предизвика големо негодување на интернет.

„Се надевам дека таа личност и нилскиот коњ ќе се сретнат повторно еден ден, во средина која е поповолна за нилскиот коњ“, вели една личност.

"Се надевам дека ќе бидат фатени и уапсени! Тоа може да убие нилски коњ!"

Некој додаде дека „тие луѓе треба да бидат забранети од секој сафари парк и да не се дозволуваат во близина на било кое животно“.

Многу гледачи рекоа дека овој чин е направен намерно и дека делува одвратно.

Овој турист не се задржа само на оваа случка: тој наводно „боцкал“ елен со морков додека бил на сафари турнеја. Ветеринарите го прегледале нилскиот коњ и било констатирано дека се е во ред.

Во видеото објавено на страницата на Инстаграм на паркот Таман Сафари, посетителите се предупредуваат да не им наштетуваат на животните.

„По инцидентот во кој посетител вметна пластика во устата на нилски коњ во сафари паркот во Богор, ги потсетуваме гостите да ги следат процедурите и законските прописи.

Г-дин Супријади, чуварот на нилските коњи, брзо го отстранил пластичниот отпад и ги предупредил посетителите на паркот да не фрлаат опасни предмети од кој било вид врз животните.

„Животните во паркот „Богор сафари“ се заштитени со закон, а оние што ќе го прекршат ќе бидат строго санкционирани и кривично гонети.“ се наведува во предупредувањето на управата.

Ужас во Флорида: Тинејџер бил погоден од гром додека го косел тревникот (ВИДЕО)

Тинејџер од Флорида преживеал удар на гром во понеделникот вечерта додека ја косел тревата во својот двор, а сега опиша како се случил овој страшен случај.

„Удри низ дрвото“, рече Даниел Шарки (17) од болничкиот кревет во Регионалниот медицински центар Орландо, пренесува Фокс 35.

FOX 35 во Орландо известува дека Шарки работел во дворот додека бурата се движела низ округот Семинол. Снимката од камерата на вратата ги снимила моментите по ударот, на која се гледа како Шарки лежи на земја додека соседите притрчале да му помогнат.

Гром може да удри со милји подалеку од бурата, па дури и ако не ве фати дожд, тоа не значи дека сте безбедни. За среќа, Шарки преживеал, иако се уште чувствува болка.

„Градите ме болат, а цел сум вкочанета“, рече Шарки.

И покрај повредите, тој се чувствува среќен што е жив.

„Не можев да врескам - барем мислам дека не испуштав звуци“, додаде тинејџерот.

Шарки се наоѓал во близина на дрво во дворот кое било погодено од гром во понеделникот нешто пред 17 часот. Тој верува дека токму ова дрво му го спасило животот.

„Да беше директен удар, веројатно немаше да бидам овде денес. Имам среќа што дрвото беше таму“, рече тој.

Шарки, кој води компанија за косење трева, чистел трева во дворот на соседот. Тој видел како се приближува бурата, но мислеше дека има многу време пред да влезе во куќата.

„Ја видов бурата како доаѓа; имаше громови и молњи, па мислев дека имам време. Бев прилично сигурен дека можам да завршам бидејќи имаме сирена што се гаси кога има молња, а сè уште не изгаснала“, Шарки кажа.

Одеднаш, тој не можеше да се движи.

„Не можев да движам ниту еден дел од телото... чувствував статичен електрицитет на моето тело... сè се вкочани како кога твоите раце и нозе се вкочанети“, рече тој.

Чедвик Смит, хирург за трауми и изгореници, предупреди на тешките последици што може да ги има ударот на гром.

„Може да биде фатално; може да предизвика срцева аритмија која бара дефибрилација. Може да предизвика нервни проблеми, изгореници и проблеми со видот подоцна“, рече Смит.

Шарки се опоравува со родителите покрај него и вели дека е решен да се врати на работа.

"Тоа беше целосна коинциденција. Шансите да ве погоди гром е еден во милион, а не е 100% дека ќе преживеете. За среќа, тоа дрво беше таму, а јас сум среќен што сум жив", заклучил тинејџерот.

Метеорска кариера на Лара Трамп- какви други тајни крие семејството на екс претседателот?

Кога Лара Трамп го зазеде централното место на републиканската национална конвенција во вторникот вечерта, тоа беше момент кој ја симболизира „смената на гардата“ во семејството Трамп.

Кога Лара Трамп го зазеде централното место на републиканската национална конвенција во вторникот вечерта, тоа беше момент кој ја симболизира „смената на гардата“ во семејството Трамп што се случи по неговиот пораз на претседателските избори во 2020 година, пишува Би-Би-Си.

Облечена во црно и со блескава значка со американско знаме, таа го искористи ударниот момент за да ги запознае гласачите со понежната страна на нејзиниот свекор, фокусирајќи се на неговата улога како дедо на нејзините две мали деца.

Поддржувачите на партијата дивееја додека таа ја креваше тупаницата и зборуваше за обидот за атентат во саботата, имитирајќи ги постапките на Трамп на митингот во Батлер, Пејсинг, откако куршум за влакно ја промаши неговата глава.

„Можеби сте виделе страна на Доналд Трамп во саботата за која не сте биле сигурни дека постои додека не сте ја виделе со свои очи“, им рече таа на толпата.

Лара Трамп има 41 година и сега е копретседател на Републиканската партија. Таа беше избрана за улогата од нејзиниот свекор, бидејќи тој се кандидира за уште еден мандат во Белата куќа и раководи со партискиот апарат цврсто под негова контрола.

Г-ѓа Трамп, нејзиниот сопруг Ерик и неговиот постар брат Дон Џуниор се појавија како водечки гласови на семејството во кампањата на Трамп против претседателот Џо Бајден и тие се едни од највлијателните фигури во неговата политичка орбита.

Спротивно на тоа, Иванка Трамп, најстарата ќерка на Трамп и нејзиниот сопруг Џаред Кушнер - моќна двојка која уживаше високи позиции во Белата куќа по победата на Трамп во 2016 година - останаа надвор од политиката во последните четири години.

Лара беше првиот член на семејството кој официјално зборуваше на оваа конвенција и нејзиното присуство предизвика интерес не само за нејзината улога во семејството, туку и за сите понатамошни политички амбиции.

„Мислев дека е фантастична“, рече Алина Хаба, правната портпаролка на Трамп, која се прослави бранејќи го во случајот за граѓански сексуален напад во Њујорк.

„Мислам дека зборуваше од срце. Зборуваше за мајките. Зборуваше за него како дедо - работи за кои само таа може да зборува“.

Долгогодишните набљудувачи очекуваат дека важноста на Лара Трамп во семејството само ќе расте.

„Нејзиниот говор беше нејзин вовед во нацијата во голема мера, бидејќи, додека таа имаше улоги во кампањата претходно и додека беше дел од внатрешниот круг и семејната орбита на Трамп во последните осум години, ова е прв пат таа да биде ставена во улога на вистинската моќ во рамките на Републиканската партија“, рече Ерик Кортелеса, новинар кој неодамна направи интервју со г-ѓа Трамп за списанието Тајм.

„И таа е во позиција каде што сака да се докаже не само како ефективен претставник на Трамп, туку и како политички оператор. Ќе видиме како тоа ќе се одвива во текот на следните четири месеци додека таа копретседава со Републиканската конвенција ( RNC).“

Мишел Мерел, републиканска државна комисија за округот Бровард, Флорида, рече дека назначувањето на г-ѓа Трамп во RNC направи „огромна разлика“.

„Прибирањето средства помина низ покривот... не ни беше многу добро пред тоа. Промената во раководството беше клучната разлика“, рече таа. „Тоа ја оживеа партијата, тоа навистина го направи.

Некои гледаат паралели помеѓу улогата на Лара и Ерик Трамп во оваа претседателска кампања и улогата на Џаред и Иванка во 2016 година. Сепак, Ерик има истакната улога во Организацијата Трамп и најверојатно ќе делува како очи и уши за огромната деловна империја на неговиот татко доколку Трамп ја освои Белата куќа.

Лара е позиционирана да го продолжи својот подем во Републиканската партија, но има уште еден Трамп кој можеби има амбиции да изгради политичка династија, рече Ерик Кортелеса.

„Дон Џуниор вели дека не го интересира политиката, но сите околу него, вклучително и неговата снаа и брат, мислат дека тој навистина има политички амбиции“, рече тој.

„Всушност, Лара Трамп ми рече во едно неодамнешно интервју - „ако има Трамп кој ќе се кандидира за повисока функција, внимавајте на Дон“.

Ерик и Дон Џуниор се постојано присутни околу нивниот татко и се собраа околу него од обидот за атентат. Тие, исто така, наводно биле меѓу најгласните кога станувало збор за изборот на Џеј-Ди Венс за потпретседател на Трамп.

Дон Џуниор, миленик на базата Направете ја Америка повторно голема (МАГА), се појави емотивно во понеделникот вечерта додека Доналд Трамп влезе во конгресната сала со херојски пречек.

Говорејќи на настан на маргините на конвенцијата, тој харизматично зборуваше за понежната страна на неговиот татко - и како негова снаа, го претстави како дедо и семеен човек.

Тоа е стратегија за јавна комуникација која се обидува да ги ублажи нападите на демократите врз Трамп како авторитарна закана за демократијата доколку тој се врати на функцијата.

„Можеби имаме разговори кои го менуваат светот, а тој го прекинува и зборува за своите внуци 15 минути“, изјави Дон Џуниор пред присутните.

Но, акцентот на семејното единство и љубов не го крие фактот дека некои клучни членови досега не беа присутни на Републиканската национална конвенција.

Сопругата на Трамп, Меланија, ретко се појавува во јавноста со својот сопруг и не е видена во јавноста со него од пукањето на митингот.

Нивниот син Барон (18), исто така допрва треба да се појави на конгресот. Тој со години беше држен подалеку од очите на јавноста, но доби овации на неодамнешниот митинг на Трамп во Мајами, сигнализирајќи дека и тој може да има политичка иднина.

Линда Сток, потпретседател на Клубот 47 САД, кој беше домаќин на Трамп за неговиот 78-ми роденден во јуни, ја отфрли идејата дека Меланија и Барон нема да се појават на конвенцијата.

„Неговото семејство беше секогаш тука за него, од првиот ден“, рече таа.

Запрашана дали гледа некој конкретен член од семејството Трамп како вовед во следната фаза од политиката на МАГА, г-ѓа Сток рече дека ќе треба да почекаме и да видиме.

Потоа застана и додаде: „Можеби Барон“.

притисни ентер