Поради снег откажан натреварот меѓу Баерн и Унион Берлин

Натпреварот помеѓу Баерн и Унион Берлин,кој требаше да се одигра во Минхен во рамките на 13.коло во Бундеслигата, е откажан поради снегот што предизвика хаос низ Баварија,особено во градот каде беа откажани многу летови и каде имало сообраќаен колапс.

Натпреварот требаше да започне во 15:30 часот.

Со оглед на тоа што на Алијанц Арената е загреан теренот, натпреварот не беше откажан поради неможност да се игра на него, туку поради безбедноста во сообраќајот на публиката која би сакала да дојде до него. Поради невремето што го зафати тој дел од Германија затворени се и многу железнички станици. Бидејќи биле затворени, некои патници морале да преноќат во возовите.

Тимот од Берлин во Минхен пристигнал директно од Брага и мечот во Лигата на шампионите. Таму е од четвртокот. Германските медиуми се уште не го споменуваат новиот термин на натпреварот.

Украински пилоти се обучуваат да управуваат со авиони Ф-16 во Франција

 Во моментов 10 украински пилоти се обучуваат за летање со авиони Ф-16 во Франција, соопшти денеска француското воено воздухопловство.

Француските ВВС се обврзаа да ја потврдат обуката на 26 Украинци во рок од две години. Украински пилоти се обучуваат во воздухопловна база на југозападот на Франција, а точната локација не е соопштена од безбедносни причини, пренесува „Монд“.

Според весникот, во воздухопловната база на која ќе се обучуваат пилотите во Украина нема ловци Ф-16, но има неколку Алфаџет-и што се добиени благодарение на француско-белгиската соработка.

Претседателката Сиљановска Давкова ги прими акредитивите на амбасадорот на Казахстан

Претседателката Сиљановска Давкова ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор на Република Казахстан, Сатибалди Буршаков.

Претседателката на државата Гордана Сиљановска Давкова денеска ги примила акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Казахстан, Сатибалди Буршаков.

На церемонијата на предавање на акредитивните писма, соопштија од кабинетот на Сиљановска Давкова, таа ги нагласила македонскиот интерес и подготвеноста за натамошно севкупно унапредување и развој на односите и соработката со Казахстан во сите домени од заеднички интерес, како на билатерален, така и на мултилатерален план. Во таа насока, претседателката Сиљановска Давкова изразила надеж дека амбасадорот Буршаков во рамки на својот иден ангажман ќе придонесе кон нивно севкупно зајакнување внесувајќи притоа и нови содржини и форми преку поинтензивен политички дијалог и зајакната економска соработка.

Амбасадорот Сатибалди Буршаков, се наведува во соопштението, во своето обраќање истакнал дека од воспоставувањето на дипломатските односи, казахстанско-македонската соработка забрзано напредува врз основа на взаемните врски на пријателство, меѓусебно разбирање и заеднички вредности. Амбасадорот додал дека е почестен што е првиот резидентен казахстански амбасадор во Скопје, истакнувајќи ја непоколебливата посветеност на неговата земја за јакнење на политичкото, трговското и инвестициското партнерство, како и продлабочување на културните врски во интерес на двата народа.

Претседателката Сиљановска Давкова на новоименуваниот амбасадор му посакала успех во извршувањето на одговорната дипломатска функција.

Во МАНУ се одржаа 24. Балкански медицински денови

Во Скопје од 14 до 16 јуни 2024 година, во МАНУ, се одржаа 24-те Балкански медицински денови на Балканската медицинска унија.

Состанокот беше организиран од Македонската секција на Унијата во соработка со Македонската академија на науките и уметностите.

Балканската медицинска унија е формирана во 1932 година од Националната академија на медицински науки на Франција. Таа ееедна од најстарите интернационални организации на балканските простори со обединувачка улога на народите во регионот по Првата светска војна. За време на скоро стогодишното постоење Балканската медицинска унија со своите перманентни активности потполно го оправда своето постоење. Таа во моментот има 9 редовни члена и тоа: Романија, Бугарија, Србија, Македонија, Грција, Албанија, Турција, Молдавија и Република Кипар. Официјален јазик на Унијата во комуникацијата е францускиот, а во последно покрај него се користи и англискиот.

Состаноците се одржуваат секоја година со различна тема (оваа година беше метаболниот синдром) и македонската секција редовно зема учество во нив со свои предавања и трудови. На отворањето на Конгресот свои презентации и поздравни обраќања имаа претседателот на МАНУ, акад. Живко Попов, претседателот и потпретседателот на македонската секција, проф. Нинослав Ивановски и проф. Кочо Чакалароски, амбасадорот на Република Франција во РСМ, Н. Е. Кирил Баумгартнер и перманентниот секретар на Унијата проф. Камелија Дијакону, доп. член на Националната академија за медицински науки на Романија. На состанокот зедоа активно учество бројни гости од земјата и од регионот, меѓу кои и акад. Сашко Кедев со свое предавање.

МАНУ

притисни ентер