Прво изненадување на ЕУРО 2024, Словачка подобра од фаворитот Белгија

Словачките фудбалери  го направија првото големо изненадување на ЕУРО 2024 во Германија. 

Словачките фудбалери во Франкфурт изненадувачки ја поразија фаворизираната Белгија со минимални 1:0, во првото коло од групата Е на Европското првенство.

Стрелец на победничкиот гол беше Иван Шранц во седмата минута од натпреварот.

Белгија имаше свои шанси против Словачка, пред се Ромелу Лукаку, кој беше оправдано поништен од ВАР за два гола на овој меч.

Белгија доминираше во поголемиот дел од мечот, но Ромелу Лукаку направи најмалку три големи промашувања, Јоан Бакајоко и Леандро Тросар исто така не успеаја да постигнат гол од чисти позиции, што беше премногу за да се дојде барем реми.

Треба да се напомене дека Лукаку во вториот дел навистина двапати ја наоѓаше мрежата на Словачка, но од офсајд позиција и по игра со рака на неговиот соиграч.

Фудбалерите на Доменико Тедеско не го демонстрираа очекуваното високо ниво и беа ограничени со многу компетентна и самопожртвувана дефанзивна игра на Словаците.

Ужас во Флорида: Тинејџер бил погоден од гром додека го косел тревникот (ВИДЕО)

Тинејџер од Флорида преживеал удар на гром во понеделникот вечерта додека ја косел тревата во својот двор, а сега опиша како се случил овој страшен случај.

„Удри низ дрвото“, рече Даниел Шарки (17) од болничкиот кревет во Регионалниот медицински центар Орландо, пренесува Фокс 35.

FOX 35 во Орландо известува дека Шарки работел во дворот додека бурата се движела низ округот Семинол. Снимката од камерата на вратата ги снимила моментите по ударот, на која се гледа како Шарки лежи на земја додека соседите притрчале да му помогнат.

Гром може да удри со милји подалеку од бурата, па дури и ако не ве фати дожд, тоа не значи дека сте безбедни. За среќа, Шарки преживеал, иако се уште чувствува болка.

„Градите ме болат, а цел сум вкочанета“, рече Шарки.

И покрај повредите, тој се чувствува среќен што е жив.

„Не можев да врескам - барем мислам дека не испуштав звуци“, додаде тинејџерот.

Шарки се наоѓал во близина на дрво во дворот кое било погодено од гром во понеделникот нешто пред 17 часот. Тој верува дека токму ова дрво му го спасило животот.

„Да беше директен удар, веројатно немаше да бидам овде денес. Имам среќа што дрвото беше таму“, рече тој.

Шарки, кој води компанија за косење трева, чистел трева во дворот на соседот. Тој видел како се приближува бурата, но мислеше дека има многу време пред да влезе во куќата.

„Ја видов бурата како доаѓа; имаше громови и молњи, па мислев дека имам време. Бев прилично сигурен дека можам да завршам бидејќи имаме сирена што се гаси кога има молња, а сè уште не изгаснала“, Шарки кажа.

Одеднаш, тој не можеше да се движи.

„Не можев да движам ниту еден дел од телото... чувствував статичен електрицитет на моето тело... сè се вкочани како кога твоите раце и нозе се вкочанети“, рече тој.

Чедвик Смит, хирург за трауми и изгореници, предупреди на тешките последици што може да ги има ударот на гром.

„Може да биде фатално; може да предизвика срцева аритмија која бара дефибрилација. Може да предизвика нервни проблеми, изгореници и проблеми со видот подоцна“, рече Смит.

Шарки се опоравува со родителите покрај него и вели дека е решен да се врати на работа.

"Тоа беше целосна коинциденција. Шансите да ве погоди гром е еден во милион, а не е 100% дека ќе преживеете. За среќа, тоа дрво беше таму, а јас сум среќен што сум жив", заклучил тинејџерот.

Метеорска кариера на Лара Трамп- какви други тајни крие семејството на екс претседателот?

Кога Лара Трамп го зазеде централното место на републиканската национална конвенција во вторникот вечерта, тоа беше момент кој ја симболизира „смената на гардата“ во семејството Трамп.

Кога Лара Трамп го зазеде централното место на републиканската национална конвенција во вторникот вечерта, тоа беше момент кој ја симболизира „смената на гардата“ во семејството Трамп што се случи по неговиот пораз на претседателските избори во 2020 година, пишува Би-Би-Си.

Облечена во црно и со блескава значка со американско знаме, таа го искористи ударниот момент за да ги запознае гласачите со понежната страна на нејзиниот свекор, фокусирајќи се на неговата улога како дедо на нејзините две мали деца.

Поддржувачите на партијата дивееја додека таа ја креваше тупаницата и зборуваше за обидот за атентат во саботата, имитирајќи ги постапките на Трамп на митингот во Батлер, Пејсинг, откако куршум за влакно ја промаши неговата глава.

„Можеби сте виделе страна на Доналд Трамп во саботата за која не сте биле сигурни дека постои додека не сте ја виделе со свои очи“, им рече таа на толпата.

Лара Трамп има 41 година и сега е копретседател на Републиканската партија. Таа беше избрана за улогата од нејзиниот свекор, бидејќи тој се кандидира за уште еден мандат во Белата куќа и раководи со партискиот апарат цврсто под негова контрола.

Г-ѓа Трамп, нејзиниот сопруг Ерик и неговиот постар брат Дон Џуниор се појавија како водечки гласови на семејството во кампањата на Трамп против претседателот Џо Бајден и тие се едни од највлијателните фигури во неговата политичка орбита.

Спротивно на тоа, Иванка Трамп, најстарата ќерка на Трамп и нејзиниот сопруг Џаред Кушнер - моќна двојка која уживаше високи позиции во Белата куќа по победата на Трамп во 2016 година - останаа надвор од политиката во последните четири години.

Лара беше првиот член на семејството кој официјално зборуваше на оваа конвенција и нејзиното присуство предизвика интерес не само за нејзината улога во семејството, туку и за сите понатамошни политички амбиции.

„Мислев дека е фантастична“, рече Алина Хаба, правната портпаролка на Трамп, која се прослави бранејќи го во случајот за граѓански сексуален напад во Њујорк.

„Мислам дека зборуваше од срце. Зборуваше за мајките. Зборуваше за него како дедо - работи за кои само таа може да зборува“.

Долгогодишните набљудувачи очекуваат дека важноста на Лара Трамп во семејството само ќе расте.

„Нејзиниот говор беше нејзин вовед во нацијата во голема мера, бидејќи, додека таа имаше улоги во кампањата претходно и додека беше дел од внатрешниот круг и семејната орбита на Трамп во последните осум години, ова е прв пат таа да биде ставена во улога на вистинската моќ во рамките на Републиканската партија“, рече Ерик Кортелеса, новинар кој неодамна направи интервју со г-ѓа Трамп за списанието Тајм.

„И таа е во позиција каде што сака да се докаже не само како ефективен претставник на Трамп, туку и како политички оператор. Ќе видиме како тоа ќе се одвива во текот на следните четири месеци додека таа копретседава со Републиканската конвенција ( RNC).“

Мишел Мерел, републиканска државна комисија за округот Бровард, Флорида, рече дека назначувањето на г-ѓа Трамп во RNC направи „огромна разлика“.

„Прибирањето средства помина низ покривот... не ни беше многу добро пред тоа. Промената во раководството беше клучната разлика“, рече таа. „Тоа ја оживеа партијата, тоа навистина го направи.

Некои гледаат паралели помеѓу улогата на Лара и Ерик Трамп во оваа претседателска кампања и улогата на Џаред и Иванка во 2016 година. Сепак, Ерик има истакната улога во Организацијата Трамп и најверојатно ќе делува како очи и уши за огромната деловна империја на неговиот татко доколку Трамп ја освои Белата куќа.

Лара е позиционирана да го продолжи својот подем во Републиканската партија, но има уште еден Трамп кој можеби има амбиции да изгради политичка династија, рече Ерик Кортелеса.

„Дон Џуниор вели дека не го интересира политиката, но сите околу него, вклучително и неговата снаа и брат, мислат дека тој навистина има политички амбиции“, рече тој.

„Всушност, Лара Трамп ми рече во едно неодамнешно интервју - „ако има Трамп кој ќе се кандидира за повисока функција, внимавајте на Дон“.

Ерик и Дон Џуниор се постојано присутни околу нивниот татко и се собраа околу него од обидот за атентат. Тие, исто така, наводно биле меѓу најгласните кога станувало збор за изборот на Џеј-Ди Венс за потпретседател на Трамп.

Дон Џуниор, миленик на базата Направете ја Америка повторно голема (МАГА), се појави емотивно во понеделникот вечерта додека Доналд Трамп влезе во конгресната сала со херојски пречек.

Говорејќи на настан на маргините на конвенцијата, тој харизматично зборуваше за понежната страна на неговиот татко - и како негова снаа, го претстави како дедо и семеен човек.

Тоа е стратегија за јавна комуникација која се обидува да ги ублажи нападите на демократите врз Трамп како авторитарна закана за демократијата доколку тој се врати на функцијата.

„Можеби имаме разговори кои го менуваат светот, а тој го прекинува и зборува за своите внуци 15 минути“, изјави Дон Џуниор пред присутните.

Но, акцентот на семејното единство и љубов не го крие фактот дека некои клучни членови досега не беа присутни на Републиканската национална конвенција.

Сопругата на Трамп, Меланија, ретко се појавува во јавноста со својот сопруг и не е видена во јавноста со него од пукањето на митингот.

Нивниот син Барон (18), исто така допрва треба да се појави на конгресот. Тој со години беше држен подалеку од очите на јавноста, но доби овации на неодамнешниот митинг на Трамп во Мајами, сигнализирајќи дека и тој може да има политичка иднина.

Линда Сток, потпретседател на Клубот 47 САД, кој беше домаќин на Трамп за неговиот 78-ми роденден во јуни, ја отфрли идејата дека Меланија и Барон нема да се појават на конвенцијата.

„Неговото семејство беше секогаш тука за него, од првиот ден“, рече таа.

Запрашана дали гледа некој конкретен член од семејството Трамп како вовед во следната фаза од политиката на МАГА, г-ѓа Сток рече дека ќе треба да почекаме и да видиме.

Потоа застана и додаде: „Можеби Барон“.

Принцеза од Дубаи се развела од сопругот преку Инстаграм: Бидејќи си зафатен, еве вака

Ќерката на владетелот на Дубаи, шеиката Махра Бинт Мохамед Бин Рашид Ал Мактум, го напушти својот сопруг Ман Ал Мактум преку Инстаграм.

„Драг мажу, бидејќи си преокупиран со други, вака го објавувам нашиот развод. Се разведувам од тебе. Чувај се. Твојата поранешна сопруга“, пишува во објавата.

Двојката се откажала еден од друг на социјалните мрежи и двајцата ги отстранија сите објави на кои се појавуваат заедно на своите профили. Тие се венчаа пред нешто повеќе од една година, во мај 2023 година, а во мај оваа година добија ќерка. За оваа објава се уште никој официјално не проговорил – ниту „кралското“ семејство, ниту наводно напуштениот сопруг.

Некои мислат дека нејзиниот профил бил хакиран, додека други ја слават нејзината „храброст да се залага за нејзините права“. Како и да е, сигурно е дека за оваа приказна ќе се слуша повеќе... Инаку, Махра е ќерка на Мохамед бин Рашид Ал Мактум, владетелот на Дубаи и премиер на Обединетите Арапски Емирати. Студирала во Обединетото Кралство и редовно се залага за правата на жените во нејзината земја. Нејзиниот сопруг, од друга страна, е познат по дружењето со озлогласениот Ендру Тејт, самопрогласен женомрзец, обвинет за трговија со луѓе и силување.

притисни ентер