Рамо до рамо со граѓаните на Велес: Изборот е интеграција во ЕУ или изолација

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска, заедно со Ивона Кузмановиќ денеска беa меѓу граѓаните на општина Велес, како дел од караванот теренски активности „Рамо до рамо до победа“.

Лукаревска со граѓаните разговараше за повеќе теми, меѓу кои мерките и политиките што ги спроведува СДСМ за подобрување на животниот стандард на граѓаните, европската перспектива на државата и придобивките од продолжување на европскиот пат на земјата.

-Изборот пред секоја партија, пред секој пратеник е интеграција во ЕУ или изолација. Нема друга опција. Со глас за Европа во македонското Собрание можеме да продолжиме напред, кон полноправно членство во ЕУ. Сега зависи од сите нас и затоа ги повикуваме сите политички партии и сите пратеници да покажат одговорност кон народот и иднината на земјата, рече Лукаревска, додавајќи дека пред државата и граѓаните е отворена историска шанса, при силна и недвосмислена поддршка од ЕУ и од САД, којашто треба да се искористи.

Лукаревска истакна дека интеграцијата во ЕУ значи подобар животен стандард, сигурна иднина, засилен економски раст, поголеми можности за младите, развој на секое поле.

Евроинтеграцијата носи бројни директни придобивки, пристап до европските фондови, нагласи Лукаревска, додавајќи дека само со новата ИПАРД 3 програма приближно 100 милиони евра неповратни европски средства се ставени на располагање за инвестиции за модернизација на македонското земјоделство.

Од друга страна сите добро знаеме што значи изолација, ја живеевме од 2006 до 2016 година година, со режим, заробена држава, без напредок и без перспектива. Не смееме да дозволиме повторно да ни се случи изолација, граѓаните немаат нови 11 години за губење, сега е време за дејствување, заедно со вас граѓаните, да ја донесеме Европа дома, нагласи Лукаревска.

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска направи споредба на работењето на ВМРО-ДПМНЕ со мерките и политиките на СДСМ, што даваат очигледни резултати.

Нема сегмент во којшто СДСМ ако се спореди со ВМРО-ДПМНЕ нема подобар резултат. Со ВМРО-ДПМНЕ минималната плата беше, со СДСМ е 20.000 денари. Просечната пензија во време на ВМРО-ДПМНЕ беше 13.000 денари, а сега со СДСМ е 19.000 денари. Невработеноста со ВМРО-ДПМНЕ беше 25%, со СДСМ моментално е 14%. Донесовме директни странски инвестиции од 760 милиони евра и тоа во кризна година, што е два пати повеќе од 2016 година, порача Лукаревска од Велес, се наведува во партиското соопштение.

Рекорден број мигранти се движи кон границата на САД, Бајден пред нов тест (ВИДЕО)

Илјадници мигранти преминаа во Соединетите држави последниве денови, од Калифорнија до Тексас, а многу други пристигнуваат со автобуси и товарни возови во мексиканските погранични градови, што претставува нов предизвик за претседателот Бајден. 

Драматичното зголемување долж границата, особено во Сан Диего, Калифорнија и во тексашките градови Ел Пасо и Игл Пас, означува пресвртница откако бројките драстично паднаа во последниве месеци и може да создаде нови политички проблеми за Бајден пред изборите.

Во мај, Бајден започна нови политики за да ги спречи илегалните преминувања, вклучително и депортирање на мигранти и забрана за повторен влез на пет години, додека неговата администрација се бореше со рекордната миграција. За еден месец построгите мерки ја намалија стапката на минување на границата за околу 70 отсто.

Но, неодамнешниот пораст на пристигнувања на границата, во комбинација со значително повеќе луѓе кои се упатуваат кон север преку Централна и Јужна Америка, со мигранти кои се возат на покривите на товарни возови низ Мексико, сугерира дека одвраќањето опаѓа.

Експертите велат дека САД немаат капацитет да ги приведат и обработуваат мигрантите на границата, што често ја оневозможува администрацијата да ги спроведе строгите казни што ги објавија во мај. Како резултат на тоа, некои баратели на азил кои нелегално преминуваат се пуштени во САД со иден датум на судење наместо да бидат депортирани.

„Администрацијата на Бајден излезе со паметна стратегија, но нема ресурси или капацитет да ја спроведе“, рече Ендрју Селе, шеф на Институтот за миграциска политика. Царината и граничната заштита на САД соопштиле дека ги обработуваат мигрантите безбедно и ефикасно и ќе наметнат последици, вклучително и депортација за мигрантите без правна основа да не останат во земјата.

Спасовски на „Неготински панаѓур” во чест на верскиот празник Мала Богородица

Со задоволство се одзвав на поканата на неготинци да го посетам познатиот „Неготински панаѓур”, едновековна традиција на овој град за време на гроздоберот во Тиквешијата, а во чест на верскиот празник Мала Богородица.

Оваа тридневна манифестација, со најдолга традиција во Македонија, привлекува голем број гости и посетители од сите краишта на државата, трговци кои ги промовираат своите производи, карактеристични за поднебјето.

На овој ден се дава предност на доброто расположение, радоста на живеењето и другарувањето - нека е за многу години!, објави на ФБ министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Бајден се премисли- сепак на Украина ѝ испраќа моќен ракетен систем со голем дострел

Американскиот претседател Џо Бајден го информирал украинскиот претседател Володимир Зеленски дека Вашингтон ќе му достави на Киев ракети АТАКМС со долг дострел, објави Ен-Би-Си њуз, цитирајќи тројца американски претставници и член на Конгресот.

Киев долго време бара од администрацијата на Бајден воени тактички ракетни системи (ATACMS) за да ги нападне и прекине линиите за снабдување, воздушните бази и железничката мрежа на територијата окупирана од Русија.

Зеленски вчера го посети Вашингтон за да разговара со Бајден. По тој повод, САД најавија нов пакет воена помош за Киев во износ од 325 милиони долари. Но, советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, на прес-конференција вчеравечер рече дека САД ќе ја снабдат Украина со „важни“ системи за воздушна одбрана, но „засега“ не ракети со долг дострел ATACMS што ги бара Киев.

Пентагон не одговорил веднаш на барањето за коментар. Претходно беше објавено дека администрацијата на Бајден размислува за испраќање на ATACMS, кој има домет од 306 километри, во Украина. Системите ATACMS се дизајнирани за напади доста далеку од линијата на фронтот.

Бајден вчера го увери Зеленски дека силната американска поддршка за одбивањето на руските агресори ќе продолжи и покрај противењето на некои републикански пратеници кои се противат на испраќање помош од милијарди долари.

притисни ентер