Шон Пен: Имав 15 мизерни години на сцената

Шон Пен тврди дека филмот „Милк“ од 2008 година бил „последниот пат кога добро се забавувал“ на снимање филм, како што изјави американскиот глумец во новото интервју за „Њујорк тајмс“.

- Минав 15 мизерни години на снимањата! Се чувствував како глумецот кој има водечка улога, и е познат актер, и е добро платен, и има водечко место во филмот... И мора да се појавиш со енергија и да бидеш телохранител на режисерот на некој начин... „Ги лажирав“ сите тие работи и тоа беше исцрпувачки. Најчесто мислев само на она - „Колку е часот? Кога ќе се симнеме од сценава?“... Бев сигурен дека ова е крај, но не знаев како ќе го одржам сѐ тоа - мојата куќа да продолжи да работи, слободно да патувам и слични работи, ако престанам, рече тој.

Сепак, по бројни несакани улоги, неговата пријателка и колешка Дакота Џонсон, пред година - две, му го испратила сценариото за нивниот нов заеднички филм - „Дадио“. Во филмот глумат само тие двајца, а приказната е за млада жена која се качува во такси за кон аеродром и води разговор што ќе ѝ го промени животот, со „таксистот-мудрец“ од Њујорк.

- Чувствував дека ова може да биде пријатно искуство и оти тоа ќе ми биде важно сега, можеби повеќе отколку во минатото, рече Пен, додавајќи дека сѐ тоа било точно.

Инаку, иако заработи признанија од критиката и неговиот втор „Оскар“ по улогата на јавно декларираниот геј-политичар Харви Милк, Шон Пен вели дека денес не може да глуми во таков филм бидејќи според денешните критериуми, стрејт-глумците кои толкуваат ЛГБТК ликови редовно предизвикуваат контроверзии и премногу жестоки дебати во Холивуд.

Скандал: Пратеникот на ДУИ Дураку одби на одговори на македонски

Пратеникот на ДУИ од „Европскиот фронт“, Садула Дураку, спротивно на Устав и закон од собраниска говорница во прес-центарот на Парламентот одби да одговори на новинарско прашање на македонски јазик.

На новинарите им порача да си најдат превод бидејќи албанскиот јазик, според него, бил службен во земјава. Одговорајќи на прашање само на албански за апсењето на поранешниот припадник на ОВК, од страна на македонската полиција, иако беше замолен истиот став да го повтори и на македонски, во интерес на јавното информирање, тоа не го направи, иако прес-конференцијата беше свикана токму од „Европскиот фронт“, а превод не беше обезбеден.

- Дали може ова истотво да ни го кажете и на македонски?, праша Канал 5.

Одговори Дураку на албански- Имате превод, преведете, албанскиот јазик е службен јазик..., им порача Дураку на новинарите.

За разлика од Дураку, кој е екс вицепремиер и министер, во јавноста познат и како „Командант Вентили“ како учесник во конфликтот од 2001, дел од неговите колеги од ДУИ беа расположени да зборуваат на македонски јазик. Координаторот на пратеничката група, Блерим Беџети потврди дека ДУИ преку законски и уставни решенија ќе бара автентично толкување на Рамковниот договор и како што велат почитување на волјата на гласачите. Беџети потврди и дека еден од авторите на Охридскиот рамковен договор е Пол Вилијамс е дел од меѓународен експертски тим кој го ангажирале за да им скрои ваква платформа.

Од коалицијата „Вреди“, ваквите најави на ДУИ ги сметаат за неосновани. Според нив нема потреба од автентично толкување на Охридскиот договор, бидејќи тој на никаков начин не е загрозен.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети викендов на состанокот во Гостивар најави дека ДУИ подготвуваат закон за формирање влада, бидејќи како што рекол, ВМРО-ДПМНЕ „не го прочитале или не знаат да го читаат Охридскиот договор“. Покрај платформата која ја подготвуваат, лидерот на партијата Ахмети соопштил и дека од септември ќе излезат на протести пред Влада и Собрание...

Активни 15 пожари, најкритично на планината Серта, армијата испраќа дополнителен број војници

15-ина пожари и натаму ја пустошат Македонија.Најкритично е на планината Серта, состојбата е непредвидилива и со пожарите околу Росоман, а добра вест е што пожарот кај Радовиш е ставен под контрола.

Oд денеска дополнително се активира и армијата.

Во живо во овие вести ја вклучуваме Елизабета Дамјаноска Спасеновска. Бети, ти си над селото Пепелиште.

Каква е попладнево состојбата на Серта и уште колку војници тргнуваат на помош?

Целиот извештај погледнете го во видеото.

Маж се удави во Дојранското Езеро

Претпладнево во 10:10 часот во СВР Струмица било пријавено дека во Дојранско Езеро се удавил маж. 

Според информацијата од полицијата, машкото лице скокнало во водата од чамец, пливало неколку метри, по што се удавило.

-Полициски службеници од ОВР Гевгелија се на местото на настанот. Запознаен е јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес, а повикани се нуркачки екипи за пронаоѓање на лицето, информираа од СВР Струмица.

Засега не се соопштува идентитетот на удавениот, а повеќе детали од полицијата најавуваат за подоцна.

притисни ентер