Шварценегер се потсети на моментот кога на сопругата ѝ кажал дека има дете со чистачката(ВИДЕО)

Арнолд Шварценегер се отвори за моментот кога ѝ кажал на својата поранешна сопруга Марија Шрајвер дека ќе има дете, синот Џозеф Баен, со нивната куќна помошничка Милдред Баен.

Тој рече дека тогаш мислел дека Џозеф е син на сопругот на Милдред и затоа таа продолжила да работи за нивното семејство, но како што одминувало времето станувало се појасно дека тој е таткото. „Во тоа време само се прашував: „Како да го сокријам ова?“, се сеќава актерот.

Тој ѝ признал сè на сопругата дури во 2011 година за време на терапија со брачен советник, кој му рекол дека Марија мора да знае дека тој е татко на Џозеф. „Мислев дека срцето ми застана. И тогаш ја кажав вистината. „Да, Марија. Џозеф е мој син. Ја здроби“, опиша тој.

Аферата била откриена истата година и Шрајвер веднаш потоа поднела барање за развод. Во документарецот на Нетфликс „Арнолд“, Шварценегер ја нарече аферата својот најголем неуспех и рече дека ќе мора да живее со неа до крајот на својот живот.

„Му предизвикав преголема болка на моето семејство поради моето за*бување. Сите тие мораа да страдаат. Марија мораше да страда, децата мораа да страдаат, Џозеф, неговата мајка, сите“, рече тој. Тој додаде дека тој и Шрајвер сепак успеале да останат во добри односи.

Тој исто така рече дека Џозеф е голем човек и дека иако аферата била погрешна, тој не сака неговиот син да мисли дека не е добредојден. „Џозеф стана извонреден млад човек“, опиша ѕвездата на „Терминатор“.

Да потсетиме, Марија Шрајвер неодамна за време на гостувањето во подкастот „Making Space“ со Хода Котб призна дека по разводот со актерот отишла во манастир. Таа зборувала за тоа колку ѝ бил тежок процесот на развод. „Отидов во манастир, затворен манастир, за да молчам“, изјавила таа.

Марија, телевизиска новинарка и внука на претседателот Џон Ф. Кенеди, беше во брак со Арнолд 25 години. Тие се разведоа во 2011 година, а заедно имаат четири деца. Шрајвер моментално работи за NBC.

Сопствениците на Ливерпул продадоа дел од акциите

Американската инвестициска групација „Фенвеј Спорт Груп“ (ФСГ) во чија сопственост од 2010 година е Ливерпул, објавија синоќа дека продала малцински удел од акциите на американскиот фонд „Дајнести Еквити“.

Приходот од оваа продажба ќе се искористи за намалување на долгот кој настана во текот на кризата предизвикана од Ковид – 19, за финансирање на инфраструктурни проекти, вклучувајќи и реконструкцијата на стадионот „Енфилд“ и јакнење на клупската позиција на фудбалскиот пазар.

Ливерпул не го соопшти износот на трансакцијата, но дел од англиските медиуми јавија дека станува збор за износ меѓу 100 и 200 милиони долари.

Сопственикот на ФСГ, Џон Хенри, ги уверуваше навивачите минатиот февруари дека клубот не е на продажба, но рече дека отворен за „нови инвеститори доколку тоа е во интерес на клубот од Ливерпул“. /МИА

Пронајдено телото на пилотот од хеликоптерот што се урна на грчкиот остров Евија

Според грчката новинска агенција АНА-МПА, нуркачките тимови, на длабочина од 52 метри, ги пронашле остатоците од кабината на хеликоптерот, од каде што го извлекле и телото. 

Безживотното тело на пилотот од приватниот хеликоптер, што вчера се урна во морето во северниот дел на грчкиот остров Евија, претпладнево беше извлечено од нуркачи на Крајбрежната служба на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчката новинска агенција АНА-МПА, нуркачките тимови, на длабочина од 52 метри, ги пронашле остатоците од кабината на хеликоптерот, од каде што го извлекле и телото.

Хеликоптерот, вчера околу 10 часот наутро, полетал од местото Мантуди на Евија полетал кон индустриската област во Волос, меѓутоа кусо по полетувањето се загубила комуникацијата и започна спасувачката акција, по што подоцна беше потврдено дека паднал во морскиот дел на северот на Евија.

Хеликоптерот се урна во период кога островот беше зафатен од невремето „Илиас“.

Една четвртина од младите Европејци работат за време на школувањето

Најмал процент на млади кои работеле при школувањето имало во Романија.

Само 25 проценти младите Европејци на возраст од 15 до 29 години биле вработени за време на нивното формално образование во текот на 2022 година, три отсто биле регистрирани како невработени, односно како лица кои активно бараат работа, додека 72 проценти воопшто не биле вклучени на пазарот на расположлива работна сила, покажуваат податоците на Европската статистичка служба – Евростат.

Процентот на млади кои биле работно ангажирани за време на школувањето драстично се разликува од земја од земја членка на ЕУ. Така, најголем удел на млади луѓе вработени во текот на формалното образование бележи Холандија со 73 отсто, пред Данска со 52 и Германија со 45 проценти.

Од друга страна, најмал процент на млади кои работеле при школувањето имало во Романија од само два отсто, пред Словачка со пет и Унгарија со шест проценти.

Највисок процент на официјално регистрирани невработени млади за време на образованието имало во Шведска од 13 отсто, пред Финска со седум и Холандија со шест проценти.

Помалку од еден отсто од младите се воделе како невработени во Унгарија, Чешка, Романија, Хрватска, Полска и Литванија. /МИА

притисни ентер