Словенија ги продолжи мерките за контрола на границите со Хрватска и Унгарија за уште 6 месеци

Властите во Словенија одлучија да ги продолжат граничните контроли со Хрватска и Унгарија за уште шест месеци, објавија денеска словенечките медиуми.

Оваа одлука е донесена откако Италија претходно ја објави истата мерка на словенечко-италијанската граница, пренесува СТА.

Министерот за внатрешни работи Боштјан Поклукар, соопштувајќи ја денеска оваа одлука на словенечката влада, рече дека проверките ќе продолжат да помагаат во борбата против криминалот, нагласувајќи дека тие нема значително да влијаат на животот на локалното население.

Поклукар им рече на новинарите дека граничните контроли ќе бидат во сила до 21 декември и дека ги информирал своите колеги во Хрватска, Унгарија и Европската комисија за одлуката на Словенија.

На 21 октомври 2023 година, Италија повторно воведе контрола на внатрешната граница на ЕУ, наведувајќи ја промената на безбедносната ситуација во Европа и на Блискиот Исток и ризиците од тероризам.

Не долго потоа, Словенија реши да го следи примерот и го стори истото на границите со Хрватска и Унгарија.

Бидејќи овие мерки за гранична контрола се пред истекување, двете земји одлучија да ги продолжат за уште шест месеци.

Објаснувајќи ги причините за тоа, Поклукар денеска изјави дека ситуацијата на Блискиот Исток не е подобрена, туку продолжува да ескалира.

„Пограничните проверки ќе продолжат да бидат насочени и ќе останат исти како и досега“, додаде тој.

Неодамна и Австрија ја продолжи граничната контрола со Словенија за уште половина година, до 11 ноември.

Обилните дождови усмртија најмалку седум лица во Еквадор

Најмалку седум луѓе загинаа при лизгање на земјиштето во централниот дел на Еквадор предизвикано од обилните дождови во текот на викендот, соопштија локалните власти.

Во свлечиштето повредени се 16 лица, а 20 се водат како исчезнати. Спасувачките операции се во тек.

Обилните врнежи во Ел Салвадор предизвикаа најмалку 11 смртни случаи, а околу 880 луѓе се сместени во засолништа за итни случаи. Владата на Ел Салвадор поради невремето прогласи вонредна состојба.

Обилните врнежи предизвикаа поплави и одрони од кал во Гватемала, Хондурас, како и во југоисточниот дел на Мексико.

Метеоролозите го следат можното формирање на првиот тропски циклон во сезоната во Мексикански Залив. /МИА

Кина: НАТО да престане да ја префрла вината за војната во Украина

Кина го повика НАТО „да престане да ја префрла вината“ за војната во Украина, откако генералниот секретар на Алијанса го обвини Пекинг за влошување на конфликтот преку поддршката за Русија.

Јенс Столтенберг вчера ја повика Кина да се соочи со последиците за, како што го нарекоа американските власти, големиот извозен притисок за обнова на руската одбранбена индустрија.

Властите во Пекинг денеска нагласија дека НАТО „треба да се вклучи во саморефлексија наместо произволно оцрнување и напади врз Кина“.

- Го советуваме (НАТО) да престане да ја префрла вината и да сее раздор, да не долева масло на огнот и да поттикнува конфронтација, туку да направи нешто практично за политичко решавање на кризата, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи Лин Жијан.

По инвазијата врз Украина се интензивира стратешкото партнерство помеѓу Кина и Русија, а ги отфрли западните тврдења дека ги помага воените напори на Москва./МИА

До крајот на неделава жолто и портокалово ниво за опасност од високи температури

 Од утре до недела, како што соопштија од УХМР, земјава ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која ќе предизвика сончево и натпросечно топло време за овој период од годината.

Дневните температури насекаде ќе бидат над 30, а наместа ќе достигнуваат 40 степени.

- Според прогнозираните и пресметаните гранични вредности на екстремни температури од УХМР, на територијата на нашата земја утре ќе биде активно жолто, а во Скопската и Полошката котлина портокалово ниво за опасност од високи температури. Поради натамошен пораст на температурите од четврток насекаде ќе биде активно портокалово ниво, се додава во соопштението од УХМР.

притисни ентер