Спиела со 300 луѓе за една година, сега планира двојно да го зголеми „рекордот“ (ФОТО)

Ени Најт (27) минатата година се најде во центарот на вниманието на јавноста поради нејзината изјава дека спиела со дури 300 мажи и жени во текот на 2023 година.

Таа откри дека во еден ден имала дури пет различни сексуални партнери, но и дека ја имала поддршката од нејзината мајка, пишува Мирор.

- Партнери наоѓам преку апликации. Многу луѓе ме навредуваат поради мојот начин на живот, ми кажуваат дека сум венерична болест која шета, дека сум грда... Но, се чувствувам добро, подготвена сум да пробам сè - рече Ени, која верува дека општеството има двојни стандарди кога станува збор за сексуалниот живот на жените и мажите.

– Луѓето прифаќаат дека мажите се сексуални суштества, а на жените гледаат како да не се сексуални суштества, тоа не е точно – вели Ени.

Таа често патува, објавува фотографии на Инстаграм, а пред пет недели го посетила и Дубровник.

И покрај бројните критики, Ени планира да го продолжи животот. Во сè ја има поддршката од својата мајка Карин.

- Знае што прави. Можеби се обидува да покаже дека жените можат да имаат контрола над својот живот - вели мајката Карин, а пренесува Мирор.

Ени исто така откри дека се надева дека ќе ја надмине бројката од 2023 година во 2025 година и ќе спие со 600 луѓе.

- Која е разликата помеѓу маж кој спие со пет луѓе дневно и жена што спие со пет луѓе дневно?“, вели таа.

Ени Најт има профил на социјалната платформа за возрасни OnlyFans, а кога нејзиниот поранешен работодавец дознал за тоа, веднаш добила отказ. Таа добила е-пошта со писмо за оставка и слики од екранот од нејзината сметка на OnlyFans.

Нетанјаху се обрати во Американскиот конгрес: нашата борба е и ваша борба

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху одржа жесток говор во Американскиот конгрес во кој апелираше САД и Израел да застанат рамо до рамо за да се спротивстават на Иран.

Нетанјаху доби овации кога излезе на говорницата за да се обрати на заедничката седница на конгресот, а пратениците постојано стануваа за да му аплаудираат во текот на речиси едночасовниот говор. Тој ги опиша САД и Израел дека се на „раскрсницата на историјата“ и оти во ова време на глобален „пресврт“ си требаат еден на друг повеќе од кога било. - нашите непријатели се ваши непријатели. Нашата борба е и ваша борба. И нашата победа ќе биде ваша победа, рече израелскиот премиер.

Највисоките хрватски функционери си ги зголемија платите за 83%

Хрватската влада денеска ја усвои одлуката за зголемување на платите на највисоките државни функционери.

Со оваа одлука, месечните примања на претседателот Зоран Милановиќ, премиерот Андреј Пленковиќ и на претседателот на парламентот Гордан Јандроковиќ од август ќе пораснат за 2.500 евра..

Основицата на платата на околу 270 функционери ќе се зголеми за 83,45 посто, па место досегашните 516 евра бруто, ќе изнесува 947 евра.

Според новите пресметки, Пленковиќ ќе има плата од 5.535 евра, а Милановиќ од 6.074 евра.

Соработка -Министерството за локална самоуправа- Министерството за дигитална трансформација

Министерството за локална самоуправа во соработка со Министерството за дигитална трансформација и со општините ги интензивира активностите за дигитализација на локалните услуги

Министерот за локална самоуправа Златко Перински денеска имаше состанок со министерот за дигитална трансформација Стефан Андоновски на кој се разговараше за конкретните чекори за дигитализација на општините, со вклученост и на донаторската заедница.

На состанокот беа презентирани можностите за вклучување на сите општини во процесот на дигитализација со цел и помалите општини да можат да го фатат чекорот со поддршка од надлежните министерства. Притоа беше констатирано дека основите се веќе поставени со воспоставената електронска платформа од страна на УНДП и на Министерството за локална самоуправа, а ќе се направат напори за вклучување на услугите на националниот портал за услуги воден од Министерството за дигитална трансформација.

Претставниците од УНДП истакнаа дека изразената подготвеност од страна на надлежните министерства да се интензивираат работите дава можност целиот процес на дигитализација на локално ниво да се заокружи многу побрзо од планираната динамика.

Министерот за локална самоуправа Златко Перински истакна дека Министерството за локална самоуправа ќе го води овој процес и очекува поддршка од сите вклучени страни, а општините нема да бидат оставени сами.

-Ќе работиме на обезбедување на сите технички услови и на зајакнување на административните капацитети на локално ниво, а помалите општини ќе бидат вклучени без исклучок, со воспоставување на меѓуопштинска соработка со поголемите и покапацитетни општини, рече министерот Перински. Перински нагласи дека целиот процес ќе се води системски за што веднаш ќе се ревидираат планираните активности во нацрт Акцискиот план за спроведување на Програмата за одржлив локален развој и децентрализација и по неговото усвојување од страна на Владата целиот процес ќе биде предвидлив со точно утврдена временска рамка за реализација на сите конкретни чекори.

притисни ентер