Австриецот победи на денешната трка во рамките на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во швајцарски Сент Мориц. Вкупното време на Хиршер беше 2:13.31 минути.

За него ова беше трет златен медал и вкупно осми на Мундијалите.

Image result for Марсел Хиршер

Сребрениот медал отиде кај Роланд Леитингер исто така од Австрија со вкупно време по двете трки 2:13.56 минути.

Веднаш до Австријците на победничкиот подиум се искачи Норвежанецот Леиф Кристијан Хауген со време 2:14.02 минути.

Македонскиот скијач Лука Божиновски остана без пласман.

Утре на СП на програмата е женскиот слалом. 

Датум на објава: петок, 17 февруари 2017 во 16:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар