Искусниот стратег, кој одличен ги знае можностите на нашата селекција, смета дека брзата игра е предноста која Словенија ќе треба да се искористи.
- Македонија игра бавно и позиционо во нападот. Тие ретко прават технички грешки што им дава поголема предност на теренот. Нам ни останува да го наметнеме брзото темпо на игра. Мислам дека тоа е вистинското решение за да го добиеме противникот. Ги знам нашите предности и ќе се обидат тоа да им го наметнам на моите ракометари на теренот, изјави црногорскиот стратег на клупата на Словенија.

Што се однесува до здравствениот билтен, за разлика од словенечката репрезентација која се соочува со неколку повредени играчи, во составот на Македонија се е во најдобар ред, а атмосферата во тимот како и секогаш е на високо ниво.

Селекторот Раул Гонзалес во неколку наврати потенцира дека мечот со Словенија е исклучително важен за понатамошниот тек на шампионатот.
Вториот дуел од Ц групата на Европскиот шампионат, меѓу Македонија и Словенија ќе се игра утре во терминот од 19 часот и 30 минути.

Претходно во терминот од 17 часoт и 15 минути ќе играат Германија и Црна Гора./MИА

Датум на објава: петок, 12 јануари 2018 во 16:28
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар