Струмица е меѓу најзагадените во светот, следете во живо во реално време

Воздухот во Струмица е меѓу најзагадените во светот, а според онлајн платформата „Уаки-инфо“е меѓу првите 20 на листата.

Поради енормното загадување на воздухот во Струмица претходните два дена, од денеска стапуваат на сила мерки препораките и мерките за надминат праг на алармирање на суспендирани честички пм 10..

Министерството за животна средина информрише дека тие се активираат откако вчера и завчера, вредноста на канцерогените честички го надминаа прагот од 150 mg/m3 и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи....

Препораките предвидуваат ослобидување од работни обврски на бремените жени, лицата постари од 60 години, како и лицата со хронична астма, прележан миокарден инфаркт или мозочен удар, без разлика на возраста, со препорака на матичен лекар. Исто така се предидвува и работното време за сите што работат на отворено да биде од од 11.00 до 17.00 часот, а се препорачува и да не се организираат спортски натпревари и други културни манифестации на отворено.

Меѓунајзагадените градови во светот и понатаму е и Скопје, покажуваат податоците на „Ајкјуер“, специјализираната интернет страница. Ветерот само малку го спушти Скопје на листата на градови со најзагаден воздух во светот... Откако синоќа повторно главниот град беше еден од првите 10 градови, утрово забележан е благ пад на 21-то место... Екстремно загадување се бележи и во Кавадарци..

Според податоците објавени на веб-страницата, индексот на загаденост изнесува 95 а Скопје денес е рангирано на 17 место.

Според податоците, во воздухот е измерена значителна количина на ПМ 2,5 честички, односно шест пати над дозволената граница според стандардите на Светската здравствена организација.

Први на листата во континуитет се Делхи, Индија и Карачи, Пакистан.

Загаденоста на воздухот во реално време може да ја следите преку „Уаки инфо“ на следниот ЛИНК.

Хамилтон ќе се обиде да научи италијански пред да се приклучи на Ферари

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон одговори на прашањето дали ќе научи италијански пред да се приклучи на Ферари во 2025 година.

- Во сите овие години не можев да научам други јазици, но секако дека ќе се обидам. Се сеќавам кога се тркав со картинг во Италија, можев да научам нешто, па се надевам дека брзо ќе се сетам на овие фрази, изјави Хамилтон за официјалната веб-страница на Формула 1.

Британецот вози за Мерцедес од 2013 година. На 1 февруари се дозна дека на крајот на сезоната 2024 година ќе го напушти германскиот тим и ќе се приклучи на Ферари. Беше објавено дека Хамилтон потпишал долгорочен договор со Скудерија.

Минатата сезона, 39-годишниот Хамилтон го освои третото место во генералниот пласман на возачи, со 234 поени. /МИА

Кржовска:Случајот е пријавен во надлежните институции, ученичката доби опомена пред исклучување

Доцна попладнево со став излезе директорката на гимназијата Јосип Броз Тито, Силвана Кржовска.

Таа потврдува дека во врска со вчерашни случувања било пријавено во надлежните институции кои имаат надлежност за понатамошно постапување, без да наведе повеќе детали за какво вознемирување станувало збор.. Таа посочува дека бил одржан наставнички совет, кој едногласно изрекол педагошка мерка опомена пред исклучување за ученичката, а дека не се работело за префрлување во друг клас како што е презентирано во јавноста..

Земјоделци го навредуваа и исвиркаа Макрон на Саем за земјоделство

Земјоделците денеска го исвиркаа и навредуваа францускиот претседател Емануел Макрон на Саемот за земјоделство во Париз, незадоволни од неговата политика и барајќи мерки за подобрување на состојбата во земјоделството.

Макрон го отвори Саемот со четири и пол часа задоцнување поради судирите меѓу полицијата и земјоделците кои упаднаа на Саемот.

Иако се чинело дека ситуацијата се смирила, кога Макрон ја пресекол лентата, земјоделците извикувале „Оставка!“, „Губи се!“, „Ѓубре!“, пренесе Бета.

Сепак, францускиот претседателот разговараше еден час со земјоделците од три синдикални организации чии членови учествуваа во судирот со полицијата и рече дека „преферира дијалог наместо конфликт“. /МИА

притисни ентер