Тејлор Свифт на удар на критики: Премногу го користи авионот и ја „труе планетата“

Популарната пејачка Тејлор Свифт е на удар на критики бидејќи често патува на концерти со приватен авион, што ја загадува околината.

Покрај настапите, таа користи приватен авион и за да лета на натпреварите на нејзиното момче Тревис Келче, играч на НФЛ Канзас Сити Чифс.

Така, минатиот викенд таа отпатува од Токио до Лас Вегас, лет од 12 часа и 8.000 километри, за да може да биде на Супер Боул.

Поради ова, како и бројни други летови, пејачката е на удар на критики од зелените активисти на сметка на количината на штетните емисии на CO2, пишува Би-Би-Си.

Наводно, само таа била одговорна за 138 тони емисии на CO2 во текот на трите месеци и патувањето поради Келче, пресметале од Њусвик.

-Тоа е екстремно и ја загадува атмосферата. Тоа е една од водечките причини за климатската криза, која ја загрева планетата и придонесува за екстремни временски настани – вели Леа Томас, авторка на книгата „The Intersectional Environmentalist!

Нејзините чести летови се во центарот на вниманието и на Џеко Свенији, студент кој ги следи приватните летови на богатите и славните. Претходно ги таргетираше летовите на Илон Маск, а сега ги следи и пресметува штетните емисии за кои што е одговорна Тејлор.

Според Би-Би-Си, легално ги следи емисиите на јаглерод на пејачката и другите познати личности, бидејќи линиите на авионите се јавна информација, па дури и ако се познати и славни. Информациите за летот Свини ги објавува за Тејлор Свифт еден ден по летот, а не во живо.

Податоците покажале дека голем број летови се совпаѓаат со игрите на Chiefs, а пред неколку дена беше откриено дека адвокатите на Тејлор Свифт го контактирале. Тие му се заканиле со тужба и побарале да престане да ја објавува информацијата, велејќи дека тоа ја загрозува нејзината безбедност и дека се работи за „живот и смрт“.

Многубројните летови на пејачката биле предмет и на студија на британската маркетинг компанија Јард, во која е наведено дека Свифт е водечки загадувач меѓу познатите личности во 2022 година, односно дека загадува 1100 пати повеќе од просечниот човек. Во корист на Тејлор, тие податоци се земени од Твитер и нивната анализа не е потврдена, бидејќи немало податоци дека Тејлор била на секој од тие летови, како и други ѕвезди на нивниот.

Публицистот на пејачката потврдил за Би-Би-Си дека таа користи „надомест“, односно плаќа за да го надомести загадувањето кое го создаваат нејзините летови.

Пролетен распуст во САД- „жешки“ забави, тепачки и купишта ѓубре во океанот (ВИДЕО)

Пролетниот распуст е еден од омилените празници за студентите ширум светот,но во Америка го означува почетокот на сезоната на забави,за време на која агенциите за спроведување на законот имаат полни раце работа за да ги контролираат ордите млади луѓе.

Пролетниот распуст во САД нема единствен распоред за сите факултети и училишта, се одржува од крајот на февруари до средината на април. Најновата снимка од Савана, град во Џорџија на југот на Америка, прикажува толпа млади луѓе како се опиваат и учествуваат во масовни тепачки, додека куп ѓубре е оставен на брегот на океанот.

Местото на акцијата е островот Тајби, популарно одморалиште на брегот на Атлантскиот Океан во Џорџија, објави Dailymail.

На видео снимката се гледа тепачка меѓу неколку девојки и куп ѓубре на брегот. За време на тепачката, на некои од девојките им падна горниот дел од костимот за капење. И покрај тоа, тие продолжија да се тепаат, додека некои се обидуваа да ја сокријат голотијата.

За време на речиси две и пол минути долго видео, мажите и жените плескаат и викаат ентузијастички додека жените разменуваат удари на патеката. На популарната забава „Orange Crush“ имало околу 6.000 учесници.

И покрај тоа, локалните жители тврдат дека сè поминало „прилично добро“. Видеото на социјалната мрежа x, порано Твитер, е прегледано речиси 100.000 пати. Минатата година на оваа плажа долга шест километри се собраа околу 100.000 млади луѓе, а локалните власти, поучени од тоа искуство, го ограничија изнајмувањето простор на плажата за време на пролетниот распуст оваа година.

На почетокот на оваа година, Мајами беше принуден да воведе полициски час и други драконски мерки за зачувување на јавниот ред и мир. Минатата година град во Флорида беше потресен од масовни пукотници за време на пролетниот распуст, па годинава имаше засилено полициско присуство.

Бизарна снимка има 92 милиони прегледи, на социјалните мрежи бараат казна за авторите (ВИДЕО)

Навикнати сме инфлуенсерите и креаторите на содржини да вршат разни акробации со цел да привлечат следбеници и да обезбедат што повеќе кликови.

Понекогаш, тоа значи ризикување на сопствениот живот.Сличен пример наоѓаме и на Инстаграм, каде корисникот Самит Дубеј објави бизарно видео кое ги подели мислењата на луѓето.

Гледаме млад човек, залепен со пластична фолија од надворешната страна на автомобилот, што можеби нема да биде проблем - доколку возилото не се движело по патот.

Навистина, автомобилот не оди брзо, но без разлика, тоа е ризичен потег.

Очигледно сѐ поминало без последици, а изгледа дека залепениот млад човек ужива во авантурата. Клипот е објавен на 12 април и брзо стана вирален, собра над 92 милиони прегледи и два милиони лајкови.

Коментарите биле исклучени по бројните критики за авторот, пренесува NDTV.

Во меѓувреме, видеото е споделено и на други мрежи, каде многу луѓе изразија загриженост за ваквото однесување. Имало и такви кои побарале полицијата да преземе мерки против актерот.

„Ниту еден сериозен и чувствителен човек нема да го направи ова. Не се шегувајте со животот, сѐ може да се случи, некој може дури и да те удри“, напишал еден корисник.

Друг додаде: „Најглупаво нешто што сум го видел во животот“.

Третиот истакнал: „Животот е бесценет, некој е зафатен со глупави шеги, си игра со животот, а каде е законот да го стават зад решетки“.

Воз во пламен помиона низ мало гратче во Канада, пожарникарите едвај го изгаснаа (ВИДЕО)

Запален товарен воз во ноќта меѓу неделата и понеделникот поминал низ центарот на канадскиот град Лондон!

На шокантната снимка може да се види дека најмалку пет вагони гореле и дека пожарот брзо се ширел. Шокираните жители врескале во своите автомобили додека минувал запалениот воз, но за среќа никој не бил повреден, објави Дејли Меил.

Засега не е познато што го предизвикало пожарот во возот.

На противпожарните екипи им биле потребни час и половина за да го локализираат пламенот и уште неколку часа за да се осигура дека пожарот е целосно изгаснат.

- Сѐ ќе третираме како подметнување пожар додека не се докаже спротивното, тоа беа стари железнички врски, кои не беа многу сигурни - соопштиле од противпожарната служба.

притисни ентер