Трансродната пливачка Лиа Томас го загуби спорот- не смее да настапи на Олимпијадата

Трансродната пливачка Лиа Томас (25) не може да се натпреварува на Олимпијадата откако ја загуби правната битка против World Aquatics (WA).

Томас го привлече вниманието на спортската јавност кога ја освои женската NCAA титула во март 2022 година, најголемата титула на колеџ во Соединетите држави.

Во летото истата година, WA ги смени правилата за да им забрани на секој кој, како што објаснија, поминал низ „кој било дел од машкиот пубертет“ да се натпреварува во женска категорија. Оттогаш на Томас ѝ е забрането да плива во женска категорија. Таа се обиде да ја поништи таа одлука да се натпреварува на најголемиот настан во спортот, но не успеа.

Судот за спортска арбитража (CAS) се обиде да ги поништи промените на правилата, тврдејќи дека тие се невалидни, незаконски и дискриминаторски. Нејзиниот случај беше отфрлен поради технички причини, со образложение дека таа „едноставно нема право да учествува на натпреварите на Светската организација за водни спортови, како што се Олимпијадата или Светското првенство“, бидејќи таа повеќе не е член на американската репрезентација.

WA ја поздрави одлуката на Судот и рече: „Ние веруваме дека ова е голем чекор напред во нашите напори да го заштитиме женскиот спорт“.

Томас пливаше за машкиот тим на Пенсилванија три години пред да започне со хормонска терапија на почетокот на 2019 година. Таа инсистира дека е жена и дека припаѓа во женското пливање, а во 2022 година во интервју за Sports Illustrated ги објасни своите мотиви:

„Многу е едноставно. Јас не сум маж, јас сум жена и припаѓам на женскиот тим. Трансродовите луѓе заслужуваат иста почит како и сите други спортисти“, рече Томас, која како пливач Вилијам Томас беше рангиран на 462-то место меѓу американските пливачи, а како пливачка беше убедливо прва.

Во февруари 2022 година, 16 нејзини колешки од универзитетот анонимно испратија отворено писмо до функционерите на колеџот и лигата во кое бараа да не ѝ биде дозволено да се натпреварува во женска конкуренција затоа што „може да ги собори сите рекорди на Универзитетот Пен, конференцијата Ајви лигата и NCAA воопшто , што таа никогаш не би можела да го направи како маж“.

„Целосно ја поддржуваме Лиа во нејзината одлука да го потврди својот родов идентитет и да направи транзиција од машко во женско. Лиа има целосно право да го живее својот живот автентично. Но, во спортските натпревари, родовата биологија е сосема поинаква тема од родовиот идентитет. Биолошки, Лиа има нелојална предност во женска конкуренција, за што сведочи нејзиниот скок од 462. на првото место“, се вели во писмото објавено од Вашингтон пост пред две години.

Томас, пак, тврди дека таа е како сите други пливачки во тимот. „Само сакам да им покажам на трансродовите деца и на помладите трансродови спортисти дека не се сами и дека не мора да бираат помеѓу тоа кои се и спортот што го сакаат“, изјави Томас тогаш за Sports Illustrated.

Последна снимка на семејството пред количката со близначиња да заврши на шините, а возот доаѓал

Татко и неговата двегодишна ќерка загинаа кога ги удри воз во Сиднеј откако количката со близнаците заврши на шините.

Сведоците со ужас гледаа како количката со двегодишните близнаци паѓа од платформата на железничката станица на шините додека возот пристигнува, објави Дејли Меил.

Таткото на девојчето (40) веднаш скокнал од платформата во херојски обид да ги спаси своите деца, но за жал не успеал. Тој починал заедно со едно од девојчињата, додека другото било неповредено.

Мајката на девојчето (39) извикала „спаси ми ги бебињата“ од платформата, секунд пред трагедијата, велат очевидци.

Уште едно девојче за чудо се спасило од повреди иако завршило под возот.

Австралиските медиуми објавија видео од семејството неколку моменти пред трагедијата. На него се гледа како таткото ги турка девојчињата во количка, додека мајката оди покрај нив со количка за пазарење. Семејството изгледа опуштено додека се шетаат, не знаејќи каков ужас ќе ги снајде.

Трагедијата се случила вчера на железничката станица во Карлтон, јавуваат медиумите.

Полицаецот Пол Данстан рече дека родителите со лифтот се качиле на платформата на станицата, каде за момент ги тргнале рацете од количката.

Количката со близнаците потоа се истркалала кон железничката пруга, додаде тој.

Полицијата добила повик околу 12:25 часот откако очевидци виделе количка како паѓа од перонот на патеката на возот што доаѓал.

Возот не требало да застане на таа станица и се чини дека забавил пред трагедијата, но не успеал навреме да запре.

Кога видел дека количката е тргната кон шините, таткото се обидел да ги спаси своите деца, но за жал не успеал.

Тој и едната ќерка загинале, додека другото девојче било неповредено.

Мајката (39) и другото девојче се пренесени во болница и нивната состојба е стабилна.

Девојка остана заглавена на аеродромот во Бангкок поради бизарен превид: Цело време плачев

Рози Вискоми (27) од Норфолк се најде во центарот на медиумското внимание, бидејќи требало да патува од Бангкок до Лондон, но поради необичен превид останала заглавена на аеродромот.

Таа останала на тајландскиот остров Кох Фа-нган, каде што студирала јога. Сепак, немала поим какви проблеми ќе ја снајдат кога ќе се враќа во Британија.

Таа резервирала лет за поврзување (Индија и Турција) и требало да се врати во Лондон на 4-ти јули. Меѓутоа, не можела да влезе во авионот бидејќи властите откриле дека страницата со фотографијата во пасошот е делумно скината.

Дополнително, ја известиле дека визата ѝ е истечена, што значи дека била илегално во земјата, иако тврдела дека документите ги средила само неколку дена порано, пишува „Дејли мејл“.

Вознемирена и исплашена од апсење, Рози контактирала со британската амбасада за да договори враќање дома, но целиот процес бил скап.

„Кога пристигнав на аеродромот ми рекоа „не одиш никаде со тоа“, мислејќи на скинатата страница. Им објаснив дека така било и кога влегов во државата. Рекоа дека Индија нема да ме пушти и дека морам да резервирам директен лет за Лондон“, вели девојката.

Рози тврди дека страницата ја скинала само за еден сантиметар, а со таков пасош, без проблем патувала низ Америка и Јамајка.

„Пропуштив лет кој чинеше 440 евра. Морав да извадам специјални документи и само се молам да се вратам дома. Всушност, не ми остануваат пари, бидејќи не сметав на дополнителни трошоци. Имиграциските власти велат дека би можела да платам дополнителни 380 евра затоа што ми истече визата.

Рози резервирала директен лет за Лондон и споделила како се чувствувала.

„Беше страшно, не знаев што да правам. Само плачев, а луѓето ми велеа дека ништо не можат да направат. Сакав да се вратам дома“.

Нејзината сестра, во меѓувреме, отворила страница за собирање средства за да ѝ помогне во решавањето на проблемот со дополнителните патни трошоци.

Пијан Грк до смрт претепал гостин на крштевка, па дивеел низ селото

Никос М.(64) е брутално убиен на прослава на крштевка во Грција кога, како што се сомневаат, до смрт бил претепан од пијан гостин, поточно маж и неговата сопруга.

Злосторството се случило вчера во селото Агиос Петрос во Аркадија, а полицијата ги привела осомничените кои денеска се изведени во обвинителството.

Убиството се случило на централниот плоштад во селото во раните утрински часови, по крштевката на која присуствувале голем број гости.

Несреќниот Никос изгубил свест на улицата од тешките тепања, а кога еден од минувачите го прашал тепачот: „Дали е мртов“, осомничениот одговорил: „Лаже, добро е“.

Пријател на жртвата тврди дека го видел осомничениот како пијан се сопнува на плоштадот.

„Беше утро и го видов како вика, беше во паника, не знаеше каде е“, изјавил сведокот за Мага.

Според очевидци, сѐ започнало кога Никос ѝ рекол нешто на сопругата на осомничениот, по што осомничениот почнал да го тепа додека не го убил. Осомничените прво го оставиле несреќниот маж да лежи на плоштадот во локва крв, но наводно потоа се вратиле на местото на злосторството.

„Напладне се организираше крштевка во селото и прославата траеше 12 часа. Гостите пиеја и јадеа од пладне и не станаа од трпезата дури два часа по полноќ. Насетувавме дека ќе се случи нешто лошо бидејќи имаше толку многу луѓе на крштевката и повеќето од нив беа пијани“, велат очевидци.

Околу два часот по полноќ дел од гостите ја напуштиле прославата и отишле во кафуле на плоштадот да се напијат кафе и малку да се отрезнат.

"Таму, изгледа, жртвата почнала да флертува со жена од таа група, а таму бил и нејзиниот сопруг. Полудел и почнал да го удира. Тогаш скокнал друг од групата и почнал да го тепа тој маж. Во еден момент го оставиле дека лежи на плоштадот без свест. Го оставиле неколку минути, бидејќи сопругата на осомничениот врескала да го остават на мира, но тие се вратиле“, велат очевидци, пренесува Прототема.

Тогаш, според нивните изјави, осомничениот сфатил дека човекот што брутално го тепал изгубил свест.

"Потоа почна да му вика да стане. Овој, се верува дека веќе бил мртов. Колку што знам, тој и жената признале дека го тепале, но имало и друг маж", рекол очевидец за грчките медиуми.

притисни ентер