Судот го осуди Дилан Руф за виновен и осуден е на смртна казна за убиството на деветмина во 2015 година.

CHARLESTON, USA - JUNE 25: Memorial items line the front of Emanuel African Methodist Episcopal Church, a historic black church, where Dylann Roof, a self declared White Supremacist, allegedly murdered nine black people in Charleston, USA on June 25, 2015. (Photo by Samuel Corum/Anadolu Agency/Getty Images)

За време на масакрот момето влегло во цркватакоја се наоѓа во Јужна Каролина и седело речиси еден час на мисата пред да реши да пука од својот пиштол кој го сокрил кога влегувал во црквата.

South Carolina church massacre shooting suspect Dylann Roof is seen in U.S. District Court of South Carolina evidence photo. Courtesy U.S. District Court of South Carolina/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. EDITORIAL USE ONLY. NO RESALES. NO ARCHIVE. - RTX2V8UU

Police lead suspected shooter Dylann Roof, 21, into the courthouse in Shelby, North Carolina, June 18, 2015. Roof, a 21-year-old with a criminal record, is accused of killing nine people at a Bible-study meeting in a historic African-American church in Charleston, South Carolina, in an attack U.S. officials are investigating as a hate crime. REUTERS/Jason Miczek - RTX1H5PC

Кога полицијата го испрашувала зошто го направил тоа момчето одговорило дека “некој мора нешто да превземе“.

Дилан е прв белец Американец кој е осуден со смртна поради убиство поради расна омраза.

Датум на објава: среда, 11 јануари 2017 во 21:57
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 21:57

коментари

остави коментар