Тема на разговорот, како што соопштија од СДСМ, била потребата од деблокирање на демократските процеси, со коишто ќе се овозможи стабилност и развој на Република Македонија кон ЕУ и НАТО и квалитетен живот за граѓаните.

- Решение мора да има низ почитување на демократските принципи. Граѓаните на кредибилни избори се изјаснија за промени. Легитимно е формирано новото парламентарно мнозинство од 67 пратеници избрани од околу 700.000 граѓани. Продолжуваме кон избор на нов претседател на Собранието и нова Влада, според мнозинската волја, рекол Заев на средбата.

На неа било нагласено дека е неопходно сите институции, партии и поединци да овозможат мирен трансфер на власта. На состанокот се разговарало и за итните реформски приоритети што е подготвена да ги реализира новата Влада, која, како што посочуваат од партијата, ќе биде посветена на потребите на сите граѓани и на државните интереси преку развој на Република Македонија во демократска и современа земја со евро-атлантски перспективи.

Датум на објава: петок, 21 април 2017 во 16:55
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар