Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер, на  пречекот на православната Нова година, василичарите и гостите на Вевчани ќе ги забавуваат Чалгија саунд систем, Џамбо Агушев оркестар и Блага Петреска.

Кулминацијата на настанот е на 14 јануари кога сретсело ќе има василичарско оро на околу илјада маски. Карневалот ќе заврши в недела попладне со традиционалното палење на маските.

- Карневалот годинава е во викенд и очекуваме многу посетители од земјава и од странство. Вевчанскиот е најстар карневал, со најдолга традиција во Македонија и пошироко. Уникатен е и единствен, а учесниците ја имаат сета слобода да критикуваат и иронизираат, рече вевчанскиот градоначалник Сашо Јанкоски на прес-конференција пред една недела.

Тој ги покани сите што имаат желба да дојдат во Вевчани за, како што рече, заедно со нив да му се радуваат на животот и да ја пречекаат старата нова година. 

Датум на објава: петок, 12 јануари 2018 во 08:38
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 11:01

коментари

остави коментар