Според анкетите направени пред гласањето, се очекува актуелниот претседател Милош Земан да го добие првиот круг, но изгледа дека е малку веројатно дека ќе добие целосно мнозинство. Вториот круг на гласање, доколку е потребно, ќе се одржи на 26 и 27 јануари.

Други кандидати се текстописецот Михал Хорачек, поранешниот десничарски премиер Мирек Тополанек и поранешниот шеф на автомобилската компанија „Шкода“, Вратислав Кулханек.

Прелиминарните резултати од изборите се очекуваа подоцна денеска.

Датум на објава: сабота, 13 јануари 2018 во 14:13
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 15:26

коментари

остави коментар