Ги повикуваме сите страни итно да се договорот за прекин на огнот. Нагласуваме за потребата од овозможување на целосен и итен пристап до хуманитарна помош, се нагласува во соопштението.

Ештон го поздрави напорот на регионалните партнери, особено иницијативата на Египет за прекин на огнот.

- Ги повикуваме сите страни за деескалација на ситуацијата, прекин на насилствата и страдањето на цивилното население. Треба да се најде итно решение, што ќе обезбеди мир и безбедност за сите Израелци и Палестинци, се нагласува во соопштението.

Датум на објава: сабота, 19 јули 2014 во 11:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар