Видео: Два нови рекорди за електричен автомобил од Јапонија- побрз е и од Невера

Помоќниот, поскап и побрз електричен суперавтомобил ги воодушеви ентузијастите за автомобили.

Во 2019 година, јапонскиот производител најави дека може да достигне 60 mph (96 km/h) за помалку од постигнатите 1,72 секунди, па дури и за помалку од 1,7 секунди.

Во меѓувреме, многу работи се променија, а по премиерата во Дубаи, автомобилот сега пристигна и во Велика Британија. На „островот“ успеа да собори два рекорда, можеби малку необични, но многу импресивни.

Тоа е забрзување од четвртина милја, а добрите познавачи на улични трки знаат дека достигнувањето максимална брзина од 200 km/h звучи импресивно во таа временска рамка.

Така, јапонскиот „Aspark Owl“ поминува четвртина милја (402 m) со просечна брзина од 322 km/h. Точно, просечна брзина. А обидеот на овој автомобил да помине само една осмина од милја, заврши со подеднакво импресивен просек од 309 km/h.

Сега сфаќате колку малку е потребно за овој автомобил да достигне максимална брзина од 400 km/h. Иако Римац со Невер собори 23 рекорди, а „Aspark“ „само“ два, овие имаат посебна тежина – потврди Гинис.

За потсетување, „Aspark Owl“ има четири електромотори, со 2012 КС и 2000 Nm. И додека е ривал на Невера во однос на моќноста, батеријата е речиси двојно помала со капацитет од 64 kWh. Според „NEDC“, има домет од 450 километри.

Планирано е да се произведат само 50 примероци, а почетната цена е 2,9 милиони евра.

Душко по скандалот со Северина, проговори за развод од Јелена Карлеуша!

Ден по скандалот екс фудбалерот Тошиќ изјави- Разводот е во интерес на сите е!

Екс фудбалерот а сега менаџер Душко Тошиќ проговори за разводот со пејачката Јелена Карлеуша.

Тошиќ откри дека преговорите за договорен развод биле неуспешни!

Вчера топ тема во балканските медиуми беше веста дека фудбалерот Душко Тошиќ, кој се уште е во брак со пејачката Јелена Карлеуша, и испраќал пораки на хрватската пејачка Северина Вучковиќ.

Во пораките Тошиќ на секој начин се обидува да флертува со популарната Севе. Но тој вели дека имал друга намера.

Душко откри дека и испраќал пораки на хрватската пејачка бидејќи „сакал да ја ангажира да пее на неговата јахта“.

Денес екс фудбалерот окри пак детали за него долгоочекуваниот развод од неговата се уште актуелна сопруга Јелена Карлеуша.

„Преку адвокат се обидуваме да договориме спогодбен развод. Одржавме неколку состаноци на таа тема кои, за жал, завршија неуспешно. Се уште се трудам да избегнам развод со тужба, бидејќи тоа би било трауматично искуство за сите на нас, особено на нашите деца, се надевам дека во наредниот период ќе се договориме за развод, што е во интерес на сите“, изјави Тошиќ.

Формула 1: Леклер конечно победи во Монте Карло

Возачот на Ферари, Шарл Леклер победи на денешната трка во Формула 1 за Големата награда на Монако.

Леклер, кој стартуваше од пол-позицијата и водеше во текот на целата трка, победи за прв пат на домашната патека во Монте Карло и во својот роден град ја забележа шестата победа во кариерата.

Второто место го зазеде Оскар Пјастри од Мекларен, а третото Карлос Саинц од Ферари.

Возачот на Мекларен Ландо Норис го освои четвртото место, петти беше Џорџ Расел од Мерцедес, а шести актуелниот шампион Макс Верстапен од Ред Бул.

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон од Мерцедес го освои седмото место и освои дополнителен поен за најбрзиот круг на трката.

Денешната трка во Монако беше во прекин четириесетина минути поради инцидент во првиот круг кога возачот на Хас, Кевин Магнусен удри во болидот на Серхио Перез од Ред Бул.

Шампионатот во Формула 1 продолжува на 9 јуни со Големата награда на Канада.

Фото: Италијанска водителка во секси бикини!!

Алесија Маркузи, италијанска телевизиска водителка, актерка и поранешен модел, деновиве привлече внимание кога објави фотографија во костим за капење.

Сексапилната ТВ водителка позираше во бикини, а за тие фотографии доби бројни комплименти од нејзините следбеници.

Никој не може да поверува дека Алесија има 51 година.

„Можете ли да ги потсетите вашите 20-годишни следбеници колку години имате“, „За да изгледам вака, потребно е чудо“, „Не бевме вакви на 16 години“, „Најубавото тело во Италија, амин“, „Ти благодарам, сега ќе плачам пред огледало“, се само дел од коментарите.

притисни ентер