Во Германија за еден месец се забележани речиси 1.000 антисемитски инциденти

Во Германија во првиот месец од војната меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас се пријавени вкупно 994 антисемитски инциденти.

Тоа се 29 случаи на ден, што е за 320 отсто повеќе од дневниот просек во 2022 година, објави Федералната асоцијација за истражување и информации за антисемитизмот (Риас) во Берлин. Податоците се однесуваат на периодот од 7 октомври до 9 ноември 2023 година.

Според Риас, многу Евреи доживеале антисемитски инциденти во секојдневниот живот и се чувствувале небезбедни. Антисемитизмот и антиизраелската пропаганда се во пораст и на универзитетите, каде што биле пријавени 37 антисемитски инциденти. Еврејските студенти рекоа дека нивните колеги студенти ги обвинуваат за постапките на Израел. Некои престанале да одат на универзитет. Бројките се алармантни, но не и изненадувачки, рече Хана Веилер, претседател на Еврејскиот студентски сојуз на Германија.

Од 7 октомври, младите Евреи континуирано известуваат за тоа колку антисемитизмот што го гледаат во нивниот секојдневен живот пораснал, особено во универзитетски контекст.

Центрите за известување Риас забележаа 177 антисемитски собири низ целата земја. Дезинформациите, како што се непроверените извештаи за наводен напад на израелската армија врз болницата Ал-Ахли на 17 октомври, придонесоа за ова, се вели во извештајот. „Пропагандните успеси на Хамас имаат поголемо влијание врз бројот и текот на протестите во Германија отколку акциите на самата израелска армија“, изјави директорот на Риас, Бенјамин Штајниц.

Конте е на потесниот список на Баерн, но не и приоритет, Антонио би сакал да работи во Серија А

Актуелниот германски фудбалски шампион Баерн Минхен го прифаќа назначувањето на Антонио Конте на крајот од сезоната.

Според инсајдерот Матео Морето, италијанскиот тренер е на потесниот список на минхенскиот клуб, но не е меѓу приоритетните опции. Актуелниот германски шампион е насочен кон потписот на Чаби Алонсо од Баер Леверкузен.

Самиот Конте би сакал да ја продолжи кариерата во Италија и чека можност да води тим од Серија А, но сепак не исклучува преселба во Баерн.

Педесет и четиригодишникот е без ангажман откако го напушти Тотенхем во март 2023 година. /МИА

Украина потпиша билатерални безбедносни договори со Италија и Канада

Претседателот на Украина Володимир Зеленски соопшти дека потпишал билатерални безбедносни договори со италијанската премиерка Џорџа Мелони и канадскиот премиер Џастин Трудо.

Договорите имаат за цел да ја зајакнат безбедноста на Украина додека таа не ја постигне својата цел да стане членка на НАТО.

Во објава на социјалните мрежи, Зеленски рече дека документот „поставува силна основа за долгорочно безбедносно партнерство меѓу Украина и Италија“.

Лидерите на Италија и Канада во моментов се во Киев за да ја одбележат втората годишнина од инвазијата на Русија врз Украина. /МИА

Израелски медиуми: Делегацијата се враќа од Париз со умерен оптимизам

Функционерот, чија изјава ја пренесуваат повеќе портали, вели дека е постигнат „нацрт-договор“ со Хамас за привремен прекин на огнот во Газа, објави „Тајмс оф Израел“.

Израелска делегација се враќа од разговорите во Париз за примирје со умерен оптимизам дека може да се постигне договор за привремено прекинување на борбите со Хамас во Појасот Газа и ослободување на израелски и странски заложници, јавија израелските медиуми, повикувајќи се на неименуван функционер.

Функционерот, чија изјава ја пренесуваат повеќе портали, вели дека е постигнат „нацрт-договор“ со Хамас за привремен прекин на огнот во Газа, објави „Тајмс оф Израел“.

- Имаше добри разговори, има значителен напредок. Имаме основа за да изградиме план и преговори, ја цитира Канал 12 изјавата на функционерот.

Изворот вели дека нацртот прво ќе биде претставен на одобрување до воениот кабинет, а потоа и до остатокот од владата. Весникот „Марив“ објави дека воениот кабинет ќе се состане вечерва за да слушне вести од Париз.

Следната фаза од разговорите, според изворот, ќе се фокусира на централното прашање за тоа кои заложници ги држат милитантните групи во Газа и кои палестински затвореници ќе бидат ослободени како дел од прекинот на огнот, како и деталите на времетраењето на прекинот на огнот.

„Џерусалем Пост“, повикувајќи се на два извори запознаени со содржината на преговорите за примирје, претходно јави дека за време на состанокот во Париз меѓу претставниците на САД, Израел, Египет и Катар, е договорен нов и ажуриран нацрт-договор за ослободување на израелските заложници кои ги држи Хамас во Појасот Газа.

Изворите објасниле дека постигнатиот напредок би можел да овозможи премин на преговори за деталите од договорот, како што се бројот и идентитетот на затворениците кои ќе бидат ослободени.

Тие исто така рекле дека воениот кабинет на Израел сега очекува да добие информации од преговарачкиот тим и да одлучи за понатамошните чекори, што би можело да се случи уште вечерва./МИА

притисни ентер