Во Самоков наскоро ќе почне производство на воени дронови

Фабриката за муниција „АТО АММО“ во Самоков, поранешен „Сувенир“, наскоро ќе го произеде првиот македонски воен дрон, најавија прмеиерот Ковачевски и министерката за одбрана Славјанка Петровска, по денешна посета на фабриката... 

Македонија влегува на НАТО пазарот со производство на дронови. Фабриката за муниција АТО АММО од наскоро ќе почне да произведува четири видови дронови – за употреба во борби но и во цивилни цели.

Според најавите, земјава треба да се најде на мапата на производство на мултифункционални дронови кои ќе бидат користени во воените арсенали на земјите членки на НАТО.

Министерката за одбрана Славјанка Петровска не открива детали, техничките спецификации се класифицирани информации кои допрва ќе треба да се прецизираат.

„Во однос на техничките спецификации, јас не би објавувала сега што точно ќе содржат, затоа што тоа се и класифицирани информации. Мултинаменски ќе бидат заради тоа што во денешно време повеќедимензионалнсота или потребата од повеќе аспекти се повеќе се наметнува. Ти ќе бидат способни и да бидат испраќани во извидничко – разузнавачки мисии а се разбира ќе бидат оспособени за борбени дејствија но и за употреба во цивилни цели.“

Петровска ја посети фабриката АТО АММО во Самоков, Македонски Брод заедно со премиерот Ковачевски и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Ковачевски откри дека дроновите кои се планира да се произведуваат таму ќе бидат целосно производство во земјава.

„Многу скоро АТС АММО ќе започне со сериско производство на четири видови на дронови кои ќе бидат опремени со вештачка интелигенција, ќе имаат висок дострел, соодветна носивост, да можат да бидат опремени со соодветна опрема и кои целосно ќе бидат произведени во Македонија, согласно сите НАТО стандарди и ќе можеме да ги гледаме во воените арсенали во НАТО земјите.“

Компанијата АТО АММО е единствена фабрика во земјава за производство на малокалибарска муниција, произведува повеќе од 120 милиони парчиња годишно, а догодина се планира тој број да се зголеми и до 250 милиони парчиња. Регистрирана е на НАТО листата за производство, помеѓу досега регистрирани околу четириесетина компании во земјава.

Фото: Новото „Zagato“ има продолжена „опашка“ која може да се отстрани

Инспириран од класичниот тркачки модел, „AGTZ Twin Tail“ ќе биде ограничен на само 19 примероци.

„Zagato“ има прекрасен нов автомобил наречен „AGTZ Twin Tail“. Возилото е омаж на „Alpine A220“ што се натпреваруваше на Ле Ман и е базирано на спортскиот автомобил „Alpine A110“ со централен мотор.

Како и „Alfa Romeo TZ1“, „Iso Rivolta GTZ“ и другите креации на „Zagato“ пред него, „AGTZ“ има специјално обликуван заден дел за подобрување на аеродинамиката. Но, овде задниот дел е всушност отстранлив.

„Twin Tail“ ви дава можност да возите продолжена верзија на автомобилот за подобра аеродинамика или кратка „опашка“ за опуштено секојдневно крстарење. И двете интерпретации на спортскиот автомобил базиран на „Alpine A110“ изгледаат интересно.

„Zagato“ не откри што го придвижува „Twin Tail“, но автомобилот најверојатно го има фабричкиот „A110“ 1,8-литарски турбо мотор со четири цилиндри, кој произведува 249 коњски сили.

Во „Alpine A110“, моторот е поврзан со седумстепен автоматски менувач со двојна спојка и има погон на задните тркала, што му овозможува да забрза до 100 km/h за околу 4,5 секунди.

„Zagato“ исто така не кажува колкава маса е додадена на возилото со прилагодената каросерија, но „Alpine A110“ тежи скромни 1.100 килограми, па не би требало да биде многу повеќе од тоа.

Доколку сте еден од 19-те среќни купувачи на оваа прекрасна креација, ќе можете да изберете која било комбинација на бои или ентериер. „Zagato“ покажува два примери во сино-бели нијанси, како и трет автомобил со сина, бела и црвена комбинација, што ги симболизира боите на француското знаме.

Цените почнуваат од 650.000 евра, а речиси половина од примероците се веќе резервирани.

„Zagato AGTZ Twin Tail“ ќе ја има својата официјална светска премиера на настанот „Concorso d'Eleganza Villa d'Este“ во мај.

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

- Не сум обвинет за ништо, за нешто што е ништо“, рече Трамп на собир на афроамериканските конзервативци во Јужна Каролина.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп рече дека поради четирите кривични обвиненија поднесени против него, тој има поголема поддршка меѓу Афроамериканците „бидејќи го гледаат како жртва на дискриминација“, споредувајќи го она што му се случува со историското наследство на предрасудите за Афроамериканците во правниот систем на САД.

- Не сум обвинет за ништо, за нешто што е ништо“, рече Трамп на собир на афроамериканските конзервативци во Јужна Каролина.

- И многу луѓе рекоа дека затоа ме сакаат Афроамериканците, затоа што биле тешко повредени и дискриминирани и всушност ме виделе како дискриминиран. Тоа е прилично неверојатно, но можеби, можеби, има нешто во тоа, рече Трамп.

Претходно оваа недела, Трамп се спореди со рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој почина во затвор.

Тој ја фокусираше својата трета кампања за Белата куќа на поплаките против Бајден и она што тој го нарекува „длабока држава“ што „се накомила“ на него.

Изборниот штаб на Трамп предвидува дека тој ќе помине подобро со афроамериканските гласачи во ноември отколку пред четири години, наведувајќи ја неговата предност за прашања како што се економијата и рекордниот број луѓе кои ја преминуваат границата на САД со Мексико, кои често завршуваат во градови со големо афроамериканско население. /МИА

13 претенденти за Вила Водно, 11 во битка за место на гласачкото ливче преку собирање потписи

Истече и вториот ден од рокот за собирање потписи на кандидатите за претседател.

Во игра за место на избирачкото ливче засега се 13-мина, од кои 11 преку потписи се обидуваат да обезбедат кандидатура..

По првиот ден, дел од нив обезбедија солидна поддршка од граѓаните, дел само симболична бројка. Државната изборна комисија информира дека од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од подносителите на иницијатива за кандидат за претседател. Оттаму вечерва информираат за бројот на собрание потписи заклучно со вчерашниот ден, 23-ти февруари. Кандидатот на албанската опозиција Арбен Таравари процесот за собирање потписи го започнал од денеска..

Вело Марковски 98

Билјана Ванковска Цветковска 1105

Томе Николоски 0

Бујар Османи 3261

Господин Поповски 0

Максим Димитриевски 1594

Стевчо Јакимовски 658

Ѓорѓи Манасков 21

Арбен Таравари 1

Мерсиха Смаиловиќ 0

Зорица Цветковска 0

притисни ентер