Заложничка криза во Англија поради ладни ќебапи -пукале на полицијата, драмата траела 14 часа

Двајца дрогирани мажи пукале во полицијата која дошле да ги спасат станарите и доставувачот на храна, кого го зеле како заложник откако им донел ладен ќебап!

Пол Бартон (45) и Нејтан Тарнер (37) се уапсени откако пукале со воздушна пушка кон полициската патрола од нивниот стан во Бедфорд, Англија.

Осомничените, кои пиеле алкохол и консумирале наркотици, побарале од доставувачот да им ги врати парите бидејќи храната што им ја донел се изладила. Несреќниот човек го затвориле во лифтот, а дури по еден час го ослободиле, откако сопственикот на брза храна дошол да го спаси.

Во видеото кое се емитуваше во живо на Фејсбук, Бартон го обвини доставувачот дека задоцнил и ја заборавил салатата што ја нарачал, пренесува Дејли Меил.

Утрото околу 6 часот влегле во конфликт со сосетката која им заѕвонила на врата бидејќи музиката била прегласна. Отпрвин малку ја намалиле музиката, па повторно ја засилиле, а таа повторно се побунила, поради што и впериле пиштол кон неа.

Исплашена, верувајќи дека се работи за вистинско оружје, сосетката повикала полиција.

Кога тешко вооружените полицајци пристигнале на нивната врата, дрогираните мажи рекле дека нема да го напуштат станот.

„Ако влезе некој од вас, ќе биде мртов“, им се заканувале на полицајците.

После тоа пукале во патролното возило и го скршиле ветробранското стакло. За малку ќе раниле маж кој си одел дома по улица.

Застрашувачките снимки од еден од ходниците на зградата го покажуваат Тарнер како држи оружје слично на снајпер, опремено со телескопски нишан и пригушувач.

Тарнер продолжил да фрла боја и саксии од дворот, при што оштетил неколку автомобили.

На полицијата ѝ се предал околу 12:30 часот, а Бартон дури околу 18 часот.

Полицијата на крајот упаднала во станот и ја одземала воздушната пушка со која пукале, а во станот било пронајдено оружје.

Во станот бил пронајден и огромен питон, како и некои други влекачи.

Тарнер и неговиот придружник се обвинети дека го чинеле градот повеќе од 90.000 евра. Имено, речиси исто толку ќе ги чини даночните обврзници излегувањето на специјалците на терен и причинетата штета на полициското возило.

Земјоделци го навредуваа и исвиркаа Макрон на Саем за земјоделство

Земјоделците денеска го исвиркаа и навредуваа францускиот претседател Емануел Макрон на Саемот за земјоделство во Париз, незадоволни од неговата политика и барајќи мерки за подобрување на состојбата во земјоделството.

Макрон го отвори Саемот со четири и пол часа задоцнување поради судирите меѓу полицијата и земјоделците кои упаднаа на Саемот.

Иако се чинело дека ситуацијата се смирила, кога Макрон ја пресекол лентата, земјоделците извикувале „Оставка!“, „Губи се!“, „Ѓубре!“, пренесе Бета.

Сепак, францускиот претседателот разговараше еден час со земјоделците од три синдикални организации чии членови учествуваа во судирот со полицијата и рече дека „преферира дијалог наместо конфликт“. /МИА

На протест за клима во Амстердам уапсени 17 активисти

Холандската полиција денеска уапси 17 учесници на климатски протест на активистичка група „Бунт против истребување“, откако со своите возила го блокираа автопатот А10 во Амстердам.

Полицијата соопшти дека предизвикале „опасност по животот на другите учесници во сообраќајот и на самите нив“.

Автомобилите што ги користеа активистите за да го блокираат сообраќајот се конфискувани, а на А10 после тоа останале меѓу 400 и 500 демонстранти.

Градскиот совет на Амстердам претходно упати „итен апел“ до климатските активисти да не протестираат на автопатот А10.

Првата блокада на овој автопат се случи на крајот на декември и траеше пет часа, по што беа уапсени над 400 активисти, а шестмина од нив беа казнети со 200 евра.

Конте е на потесниот список на Баерн, но не и приоритет, Антонио би сакал да работи во Серија А

Актуелниот германски фудбалски шампион Баерн Минхен го прифаќа назначувањето на Антонио Конте на крајот од сезоната.

Според инсајдерот Матео Морето, италијанскиот тренер е на потесниот список на минхенскиот клуб, но не е меѓу приоритетните опции. Актуелниот германски шампион е насочен кон потписот на Чаби Алонсо од Баер Леверкузен.

Самиот Конте би сакал да ја продолжи кариерата во Италија и чека можност да води тим од Серија А, но сепак не исклучува преселба во Баерн.

Педесет и четиригодишникот е без ангажман откако го напушти Тотенхем во март 2023 година. /МИА

притисни ентер