Жена, платен убиец облекла хиџаб за да убие човек по налог на ривалот- 5 години е во бегство

Убиецот Ејми Бетро (44), која работела како администраторка за бејзбол тимот Милвоки Бруерс, се маскирала во хиџаб пред да се обиде да го убие сопственикот на бутикот Сикандер Али по налог на неговиот ривал.

Таа била разоткриена од комуникацијата што ја имала додека се криела во Азија.

Ејми комуницирала со пријателите во Висконсин, што полицијата го искористила и ја фатила трагата на жената, пишува Daily Mail.

Мохамед Аслам и неговиот син Мохамад Назир го наредиле убиството на Али, што Ејми требало да го изврши.

Настанот се случил на 7 септември 2019 година, кога Ејми неуспешно се обидела да го убие сопственикот на бутикот бидејќи ѝ се заглавил пиштолот, но подоцна се вратила и испукала три истрели.

Назир и Аслам, кои биле прогласени за виновни за заговор за убиство во понеделникот, му должеле на семејството на Али по насилниот инцидент во неговиот бутик во Бирмингем на 21 јули 2018 година, кога беа скршени прозорци, а внатрешноста уништена.

Полицијата пристигнала и ги затекнала Назир и Аслам повредени.

Во септември 2019 година, парот ја донесе Бетро од Соединетите Држави во Бирмингем со цел да го убие Али и неговото семејство.

За време на нејзиниот престој во Велика Британија, убиецот престојувала во хотели во Манчестер, Дерби, Лондон, Брајтон и Бирмингем - вклучувајќи го и Radisson Blu.

Додека била во Дерби, таа наводно поднела барање за осигурување, тврдејќи дека ѝ се дупнала гума на изнајмениот автомобил пред да се судри со две паркирани возила, од кои едното било во сопственост на Аслам.

Пред неуспешниот обид за атентат, Бетро му испратила порака на Махамуд да го праша дали ќе купи „голф“ од него.

Таа потоа испратила други пораки, велејќи „кој е тоа, вашето семејство или вие? и „одбери една“ додека ја замолил целта да ја сретне.

На 6 септември, Назир и Аслам отпатувале од нивниот дом во Дерби до центарот на градот Бирмингем, каде што Назир поминал повеќе од два часа во хотелот Ротонда во Бирмингем со Бетро - која нарачала испорака на храна.

Крунскиот суд во Бирмингем слушнал како Бетро - облечена во хиџаб - пристигнала со Мерцедес пред Али да пристигне со Ауди.

Обвинителот Кевин Хегарти рече: „Додека излегуваше од „Мерцедесот“ ја остави возачката врата отворена. Таа сосема мирно тргна кон Сикандер Али и му го впери пиштолот во глава.

„Кога се приближила до Сикандер Али, тој ја видел неа и пиштолот, а таа го повлекла чкрапалото за да го застрела. За негова среќа, пиштолот се заглавил.

Хегарти рече дека Али тргнал наназад и излетал со автомобилот, додека Бетро го оставила својот мерцедес во близина - каде што подоцна бил пронајден од полицијата.

Следното утро, таа тргнала со такси дома и испукала три куршуми во имотот пред да се врати во таксито и да оди во Мекдоналдс во Бордсли Грин. Никој не бил погоден.

После тоа Бетро му испратила порака на Аслат Махамуд во која вели: „Сакаш да ме изневериш, сакаш да бидеш нарко крал, оди види си дома. Јас ќе ти покажам. Пази си го грбот, наскоро ќе истурам крв.

Махамуд одговорил: „Што зборуваш? Јас сум семеен човек, никогаш во животот не сум продавал дрога“.

Во средата, на 5 јуни, Назир бил прогласен за виновен за заговор за убиство, поседување огнено оружје со намера да предизвика страв од насилство.

Тој е прогласен за виновен и за попречување на правдата и незаконско внесување на огнено оружје за заговор да внесе огнено оружје во земјата, а потоа да се претставува како друго лице за да го подметне.

Оружјето го испратила Бетро од Илиноис, според дојавата што ја добила полицијата.

Аслам е прогласен за виновен за заговор за убиство. Тој беше ослободен од обвинението за огнено оружје.

Парот ќе биде осуден на 9 август. Бетро е и натаму во бегство.

Последна снимка на семејството пред количката со близначиња да заврши на шините, а возот доаѓал

Татко и неговата двегодишна ќерка загинаа кога ги удри воз во Сиднеј откако количката со близнаците заврши на шините.

Сведоците со ужас гледаа како количката со двегодишните близнаци паѓа од платформата на железничката станица на шините додека возот пристигнува, објави Дејли Меил.

Таткото на девојчето (40) веднаш скокнал од платформата во херојски обид да ги спаси своите деца, но за жал не успеал. Тој починал заедно со едно од девојчињата, додека другото било неповредено.

Мајката на девојчето (39) извикала „спаси ми ги бебињата“ од платформата, секунд пред трагедијата, велат очевидци.

Уште едно девојче за чудо се спасило од повреди иако завршило под возот.

Австралиските медиуми објавија видео од семејството неколку моменти пред трагедијата. На него се гледа како таткото ги турка девојчињата во количка, додека мајката оди покрај нив со количка за пазарење. Семејството изгледа опуштено додека се шетаат, не знаејќи каков ужас ќе ги снајде.

Трагедијата се случила вчера на железничката станица во Карлтон, јавуваат медиумите.

Полицаецот Пол Данстан рече дека родителите со лифтот се качиле на платформата на станицата, каде за момент ги тргнале рацете од количката.

Количката со близнаците потоа се истркалала кон железничката пруга, додаде тој.

Полицијата добила повик околу 12:25 часот откако очевидци виделе количка како паѓа од перонот на патеката на возот што доаѓал.

Возот не требало да застане на таа станица и се чини дека забавил пред трагедијата, но не успеал навреме да запре.

Кога видел дека количката е тргната кон шините, таткото се обидел да ги спаси своите деца, но за жал не успеал.

Тој и едната ќерка загинале, додека другото девојче било неповредено.

Мајката (39) и другото девојче се пренесени во болница и нивната состојба е стабилна.

Девојка остана заглавена на аеродромот во Бангкок поради бизарен превид: Цело време плачев

Рози Вискоми (27) од Норфолк се најде во центарот на медиумското внимание, бидејќи требало да патува од Бангкок до Лондон, но поради необичен превид останала заглавена на аеродромот.

Таа останала на тајландскиот остров Кох Фа-нган, каде што студирала јога. Сепак, немала поим какви проблеми ќе ја снајдат кога ќе се враќа во Британија.

Таа резервирала лет за поврзување (Индија и Турција) и требало да се врати во Лондон на 4-ти јули. Меѓутоа, не можела да влезе во авионот бидејќи властите откриле дека страницата со фотографијата во пасошот е делумно скината.

Дополнително, ја известиле дека визата ѝ е истечена, што значи дека била илегално во земјата, иако тврдела дека документите ги средила само неколку дена порано, пишува „Дејли мејл“.

Вознемирена и исплашена од апсење, Рози контактирала со британската амбасада за да договори враќање дома, но целиот процес бил скап.

„Кога пристигнав на аеродромот ми рекоа „не одиш никаде со тоа“, мислејќи на скинатата страница. Им објаснив дека така било и кога влегов во државата. Рекоа дека Индија нема да ме пушти и дека морам да резервирам директен лет за Лондон“, вели девојката.

Рози тврди дека страницата ја скинала само за еден сантиметар, а со таков пасош, без проблем патувала низ Америка и Јамајка.

„Пропуштив лет кој чинеше 440 евра. Морав да извадам специјални документи и само се молам да се вратам дома. Всушност, не ми остануваат пари, бидејќи не сметав на дополнителни трошоци. Имиграциските власти велат дека би можела да платам дополнителни 380 евра затоа што ми истече визата.

Рози резервирала директен лет за Лондон и споделила како се чувствувала.

„Беше страшно, не знаев што да правам. Само плачев, а луѓето ми велеа дека ништо не можат да направат. Сакав да се вратам дома“.

Нејзината сестра, во меѓувреме, отворила страница за собирање средства за да ѝ помогне во решавањето на проблемот со дополнителните патни трошоци.

Пијан Грк до смрт претепал гостин на крштевка, па дивеел низ селото

Никос М.(64) е брутално убиен на прослава на крштевка во Грција кога, како што се сомневаат, до смрт бил претепан од пијан гостин, поточно маж и неговата сопруга.

Злосторството се случило вчера во селото Агиос Петрос во Аркадија, а полицијата ги привела осомничените кои денеска се изведени во обвинителството.

Убиството се случило на централниот плоштад во селото во раните утрински часови, по крштевката на која присуствувале голем број гости.

Несреќниот Никос изгубил свест на улицата од тешките тепања, а кога еден од минувачите го прашал тепачот: „Дали е мртов“, осомничениот одговорил: „Лаже, добро е“.

Пријател на жртвата тврди дека го видел осомничениот како пијан се сопнува на плоштадот.

„Беше утро и го видов како вика, беше во паника, не знаеше каде е“, изјавил сведокот за Мага.

Според очевидци, сѐ започнало кога Никос ѝ рекол нешто на сопругата на осомничениот, по што осомничениот почнал да го тепа додека не го убил. Осомничените прво го оставиле несреќниот маж да лежи на плоштадот во локва крв, но наводно потоа се вратиле на местото на злосторството.

„Напладне се организираше крштевка во селото и прославата траеше 12 часа. Гостите пиеја и јадеа од пладне и не станаа од трпезата дури два часа по полноќ. Насетувавме дека ќе се случи нешто лошо бидејќи имаше толку многу луѓе на крштевката и повеќето од нив беа пијани“, велат очевидци.

Околу два часот по полноќ дел од гостите ја напуштиле прославата и отишле во кафуле на плоштадот да се напијат кафе и малку да се отрезнат.

"Таму, изгледа, жртвата почнала да флертува со жена од таа група, а таму бил и нејзиниот сопруг. Полудел и почнал да го удира. Тогаш скокнал друг од групата и почнал да го тепа тој маж. Во еден момент го оставиле дека лежи на плоштадот без свест. Го оставиле неколку минути, бидејќи сопругата на осомничениот врескала да го остават на мира, но тие се вратиле“, велат очевидци, пренесува Прототема.

Тогаш, според нивните изјави, осомничениот сфатил дека човекот што брутално го тепал изгубил свест.

"Потоа почна да му вика да стане. Овој, се верува дека веќе бил мртов. Колку што знам, тој и жената признале дека го тепале, но имало и друг маж", рекол очевидец за грчките медиуми.

притисни ентер