Животен распад на позната актерка: Моли за работа во кафуле, избира меѓу храна и плаќање кирија

Актерката Алис Еванс (55) е во тешка финансиска ситуација.

Таа им кажала на пријателите дека не може да плаќа кирија и да си дозволи храна и дека размислува да се вработи во Старбакс.

Еванс моментално е во процес на развод од актерот Јоан Груфуд. На пријателите им кажала дека парите што ги добила од продажбата на брачниот дом, за кои се верува дека се 100.000 долари, целосно ги нема, а најголемиот дел од нив отишле кај адвокатот.

- Алис беше многу вознемирена и вели дека не може да си дозволи да ја плати киријата овој месец, барем не ако сака да јаде, а штотуку го допре дното. Вели дека нема ништо, дури ни здравствено осигурување - изјавила пријателката на актерката за Daily Mail.

- Ѝ рекле дека треба да се вработи, но таа не може да најде актерска работа. Плус, мора да ги чува и децата на училишна возраст. Оваа недела зборуваше за вработување во Старбакс, но мисли дека можеби нема да сакаат да ја земат затоа што веројатно е премногу стара за нив. Исто така, нејзиниот агент не се согласува дека таа воопшто треба да го прави тоа - рекол пријателот.

- Се чувствува очајно и не знае како да се собере. Плачеше додека не заспие - додаде тој.

Таа и Груфуд се разведени, но старателството, брачната поддршка и издршката допрва треба да се решат, а следното рочиште е закажано за март следната година.

Актерката пред две години доживеа животен крах по навидум ненадеен развод од Груфуд, кого го запозна на снимањето на „101 далматинец“.

- Тажна вест. Мојот сакан сопруг/сродна душа веќе 20 години, Јоан Груфуд, објави дека ќе го напушти семејството. Јас и нашите мали ќерки сме многу збунети и тажни. Не добивме друга причина освен дека „не ме сака повеќе“. Жал ми е – напишала таа во јануари 2021 година на Твитер.

Груфуд, познат по драмата на ITV „Лажго“ и филмот „Фантастична четворка“, излезе во јавноста во октомври 2021 година со новата девојка Бјанка Валас, надежна актерка која имаше споредна улога во драмата „Хароу“, која се снимаше во Австралија. Тие сега живеат заедно во Лос Анџелес. Еванс живее со нивните ќерки Елси и Ела.

Во јуни 2022 година, Еванс отвори страница Go Fund Me барајќи 25.000 американски долари за плаќање на нејзините сметки.

- Никогаш за милион години не мислев дека ќе го направам ова. Меѓутоа, во август 2020 година, токму кога навистина започна пандемијата, целиот свет ми се сруши. Од тој датум не само што се борам како самохрана мајка за моите бебиња, туку и се обидувам да платам сметки и храна и правни такси (ха! не ми кажувајте за правни такси) кои го засенуваат секој друг трошок во мојот живот и конечно исцедија сè - заштеди, сметки, пензија, сè.

- Вчера сите сметки ми беа празни и не можев ништо да купам. Истиот ден, адвокатот на мојот сопруг ми испрати писмо во кое ми рече дека треба да дојдам на суд на 2 август за да се расправам за „мојот случај“ за разводот. Моментално немам адвокат или средства да платам. Ако не се појавам на суд, ќе бидам обвинета за непочитување на судот и немам поим што ќе се случи со мене или со моите деца во тој момент.

По сослушувањето во август 2022 година, ѝ беше издадена забрана за задржување откако Груфуд тврдеше дека нејзините објави на социјалните мрежи се лажни и претставуваат вознемирување.

-Алис се закануваше дека ќе им каже на луѓето дека ги малтретирав неа и нашите ќерки, ми се закануваше дека ќе повика полиција ако не ги исполнам нејзините барања... Се закануваше дека ќе им каже на луѓето дека сум наркоман и ќе ме стави во затвор .. .Се заканува дека ќе напише лажен дневник во кој ќе ја опише злоставуваната жртва и ќе го објави дневникот; и... таа се закани дека ќе ја уништи мајка ми“, рече Груфуд.

Еванс сега верува дека не може да зборува за нејзината ситуација во медиумите или да објавува на социјалните мрежи, бидејќи тоа може да доведе до прекршување на наредбата за ограничување и кривично судење.

Во јуни оваа година, ќерката Ела поднела забрана за задржување против Груфуд по несогласување додека ја посетувала негувателката во домот што го дели со Валас. Барањето подоцна било повлечено.

Според судскиот налог, од Еванс се бара еднаш неделно да ги носи Ела и Елси на сесии еден на еден со терапевт и на неделни сесии со нивниот татко и „терапевт за повторно обединување“. Судот ги предупредил родителите да не се напаѓаат пред девојчињата за време на терапијата.

Путин доаѓа во Северна Кореја, го пофали ким дека ја поддржува војната во Украина

Путин вети дека ќе изгради трговски и безбедносни системи со Северна Кореја кои нема да бидат контролирани од Западот.

Владимир Путин уште еднаш го пофали Ким Џонг Ун дека ја поддржува војната во Украина во пресрет на првата посета на Северна Кореја од 2000 година. Се очекува рускиот претседател денеска да пристигне во Пјонгјанг, девет месеци откако Ким ја посети Русија.

Во писмо објавено во севернокорејските медиуми, Путин вети дека ќе изгради трговски и безбедносни системи со Северна Кореја кои нема да бидат контролирани од Западот и дека ќе ги поддржува нејзините напори да ги брани своите интереси од американските воени закани, уцени и притисоци. Тој вели дека двете земји ќе продолжат одлучно да се спротивставуваат на западните амбиции да се спречи воспоставување мултиполарен светски поредок заснован врз заемно почитување на правдата.

САД соопштија дека се загрижени за продлабочувањето на односите помеѓу Русија и Северна Кореја.

Столтенберг: Предусловот на Путин за прекин на огнот е Украина да отстапи уште повеќе земја

Прес-конференција на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Белата куќа, по неговиот состанок со претседателот на САД, Џо Бајден.

Во продолжение целосната изјава на Генералниот секретар на НАТО:

Добар ден. Само што имав добра средба со претседателот Бајден, разговаравме за претстојниот Самит на НАТО овде во Вашингтон следниот месец, каде што ќе ја прославиме 75-годишнината од најуспешната Алијанса во историјата, НАТО. Но и каде носиме важни одлуки за иднината. Не помалку за трошоците за одбрана, а со претседателот ги споделив новите бројки што ги имаме, кои покажуваат дека оваа година 23 сојузници ќе потрошат 2% од БДП или повеќе за одбраната, што е двојно повеќе од пред само четири години и покажува дека повеќе и повеќе сојузници сега навистина се засилуваат и инвестираат повеќе во нашата безбедност. Ќе донесеме и важни одлуки за Украина. Очекувам НАТО да преземе водечка улога во обезбедувањето безбедносна помош и обука, а исто така и дека сојузниците ќе ѝ дадат поголема воена и финансиска поддршка на Украина. Така, со нетрпение очекувам да се вратам во Вашингтон за да присуствувам на Самитот на НАТО и да го прославам НАТО овде во Вашингтон следниот месец.

Прашање: Пакет за Украина, за што се работи, што очекувате?

Па, очекувам дека кога шефовите на држави и влади ќе се состанат овде во Вашингтон следниот месец, всушност за неколку недели, да се согласиме дека НАТО ќе преземе водечка улога во обезбедувањето безбедносна помош и обука. Очекувам дека ова ќе биде предводено од генерал со три ѕвезди, тоа ќе биде да обезбеди логистика, поддршка за поставување на капацитетите што и се потребни на Украина. Најверојатно ќе биде лоциран во Визбаден, Германија, во американскиот објект таму и ќе има околу 100 лица кои ќе ја организираат и олеснуваат безбедносната помош за Украина. Ова е важно бидејќи ќе обезбеди поголема предвидливост, поголема одговорност кога станува збор за нашата поддршка за Украина. А исто така го намалува товарот на САД. Се разбира, ја поздравувам одлуката на американскиот Конгрес да одвои 60 милијарди дополнителни американски долари за Украина. Но, го поздравувам и фактот што всушност европските сојузници и Канада се совпаѓаат со она што го прават САД. И давајќи му на НАТО поголема улога, ќе се погрижиме товарот на САД да се намали и да имаме поголема долгорочна поддршка за Украина.

Прашање: Дали постои некаква загриженост дека користењето на финансиии од руските фондови, како и проширувањето во дозволувањето оружје да влезе во земјата, навистина е загрижува дека тоа ја турка Русија да прави работи што тие веројатно вообичаено не би ги направила и каков е нашиот одговор на барање за мир од самата Русија?

Пред сè, ја поздравувам одлуката на земјите од Г7, сојузниците на НАТО да ги искористат демобилизираните руски средства за финансирање заем за Украина за да им помогнат да добијат поголема финансиска поддршка од Западот за да се осигураат дека можат да се спротивстават на руската агресија.

Второ, го поздравувам мировниот самит што се одржа во Швајцарија во текот на викендот. Ова покажува дека има широка национална поддршка за Украина. Но, знаеме и дека она што се случува околу преговарачката маса е нераскинливо поврзано со ситуацијата на бојното поле. И се додека претседателот Путин верува дека можат да победат на бојното поле, нема да има траен мир во Украина. Значи, ако сакате мир во Украина, најдобриот начин да го постигнете тоа е да ја зајакнете Украина, нејзините воени капацитети, за да можат да преговараат од позиција на сила и да обезбедат Украина да надвладее и да опстане како суверена независна нација.

Прашање: За понудата на Русија за мир?

Русија навистина не доставила понуда. Претседателот Путин рече дека предуслов за прекин на огнот е Украина да отстапи уште повеќе земја, да се откаже од сите четири провинции што Русија ги анектираше без да ги контролира. Значи, не само што Украина треба да се откаже од земјата што Русија ја контролира денес, туку и Украина треба да се откаже од земјиштето што Русија не го контролира денес. Тоа беше предуслов за прекин на огнот. Ова не е мировна понуда. Ова е предлог дека Русија всушност треба да ги постигне своите воени цели со тоа што ќе ја убеди Украина да се откаже од својот суверенитет и територијален интегритет.

Прашање: Можете ли да ги разјасните вашите коментари за распоредувањето на нуклеарното оружје, нуклеарното оружје на НАТО, и како тоа не би било сфатено како ескалација од страна на Русите?

Па, НАТО има со децении нуклеарно одвраќање. Тоа не е ништо ново, не е ново ниту тоа што го модернизираме ова нуклеарно одвраќање. Ги заменуваме старите авиони, со нов авион од петтата генерација и САД го модернизираат оружјето што го распоредија. Значи ова не е ништо ново. Ова е модернизација на нуклеарното одвраќање на НАТО, кое трае веќе некое време, а ние бевме транспарентни за тоа и се соопштува многу години.

Прашање: Ќе се зголеми ли бројот на оружје?

Не, нема планови за зголемување на бројот на оружје, она што го правиме е дека ги заменуваме авионите со нови авиони од петта генерација, а САД го модернизираат оружјето. Значи, ова е модернизација на нуклеарното одвраќање што го имаме многу години. Тоа не е ништо ново и тоа е нешто што го комунициравме долго време.

Спајиќ задоцнил 4 минути на средбата со претседателот на Бугарија, Радев ја напуштил Владата

Премиерот на Црна Гора задоцнил 4 минути на средбата со претседателот на Бугарија, Радев ја напуштил Владата.

Откажана е средбата меѓу премиерот на Црна Гора Милојко Спајиќ и претседателот на Бугарија Румен Радев. Како што соопштија за „Вијести“ од Владата, договорената средба меѓу Спајиќ и претседателот на Бугарија во зградата на Владата доцнела, поради што делегацијата предводена од Радев ја напуштила зградата по четири минути чекање.

– Со амбасадата на Бугарија беше договорено средбата да се одржи во приемната сала во Владата во 17 часот, бидејќи премиерот Милојко Спајиќ имаше голема желба да се сретне со претседателот Радев и покрај набиената агенда. Претходната средба на премиерот со германската компанија траела три минути подолго од планираното, а делегацијата на претседателот на Бугарија Румен Радев по четири минути чекање ја напуштила зградата на Владата – изјавија за „Вијести“ од Владата. Од владата дополнително за „Вијести“ објаснуваат дека средбата требало да се одржи во истата сала каде што се одржала средбата со претставниците на компанијата и дека причината за нејзиното одложување е тоа што просторот треба да се подготви за нова средба. Домаќин на посетата на претседателот на Бугарија е претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ.

притисни ентер