Се разбудил, открил дека е мртов и живеел како зомби!!!

Ги убедувал во болницата да не му даваат таблети бидејќи мозокот му е мртов, немал чувство за мирис и вкус, не чувствувал глад, немал што да каже, а најдобро му било кога одел на гробишта бидејќи таму бил најблиску до смртта. Британецот кој медиумите го нарекуваат греам боледувал од синдромот Котард!
Пред 9 години Греам се разбудил и открил дека е мртов. Всушност боледувал од Котард синдромот, кој прави пациентот да верува дека тој или делови од неговото тело веќе не постојат!

Оваа ретка состојба која го погодила Греам го натерала да верува дека неговиот мозок е мртов. Тој боледувал од тешка депресија и с еобидел да с есамоубие со електрична направа во неговата када. Но преживеал. 8 месеци подоцна во болница објаснувал дека е мртов, дека самиот си го убил мозокот и повеќе не е жив!

- Чувствував дека веќе немам мозок и бев убеден дека сум го „сварил“ во кадата! - вели Греам.

Оваа чудна приказна ја пренесува newscientist.com. Докторите никако не можеле да го убедат дека ако оди дише и зборува не може да е мртов. Тој само се нервирал од нивните тврдења сигурен дека не постои. Најпосле, го поврзале со двајца научници - неврологот Адам Земан од Велика Британија и Стивен Лоринс од Белгија.

- Тоа беше првиот и единствен пат кога мојата секретарка мии рече - навистина е важно да позборувате со овој човек бидејќи ми вели дека е мртов, изјави Лоринс.

- Тоа беше навистина необичен пациент.  Неговото верување беше метафора за тоа како се чувствува во врска со светот, тој беше во состојба меѓу животот и смртта - вели Земан.

Синдромот Котард не е многу истражен. Истражувањтео се сведува на анализирање на ретките случаи како Греам. До сега е познато дека поради овој синдром неколкумина гладувале до смрт, убедени дека нема потреба да јадат кога не с еживи. Има и уште поужасни случаи на луѓе со Котард синдромот кои го полиле своето тело со киселина верувајќи дека на тој начин ќе се спасат и нема повеќе да бидат „живи мртовци“.

Снимките на мозокот на Греам довеле до неверојатно откритие - неговиот мозок функционирал како на човек кој спие или е под анестезија!

А како се чувствувал тој? Вели: Немав никаква друга опција освен да прифатам дека нема начин навистина да умрам. Тоа за мене беше ноќна мора.

Понекогаш одел на гробишта каде што се чувствувал добро, најблиску до смртта, но полицијата го враќала дома.

По долги години психотерапија и пиење теарпија, Греам веќе не мисли дека мозокот му е мртов.

- Уште не сум нормален но се чувствувам подобро, работам околу куќата, не мислам дека мозокот ми е мртов.... Не се плашам од смртта но среќен сум што сум жив - вели денеска Греам.


Почнува бесплатната вакцинација против сезонски грип

Бесплатно вакцинирање против сезонски грип, со кое се опфатени постари лица на возраст над 65 години, бремени жени, деца на возраст од шест месеци до пет години и хронично болни, почнува денеска во центрите за јавно здравје.

 Вакцинирањето  ќе се одвива во две смени, како и во поликлиниките Букурешт, Ѓорче Петров и Чаир, каде што ќе се одвива во периодот од 14 до 18 часот. Бесплатното вакцинирање против сезонски грип во Центарот за јавно здравје – Скопје ќе се одвива и во сабота од 7 до 14 часот.

Станува збор за вакцини од реномирани странски производители, меѓу кои 27.000 вакцини се од „Мајлон Абот" (Mylon Abot), а 1.000 вакцини од „Санофи" (Sanofi).

За оваа сезона се набавени 28.000 вакцини од кои 27.000 се за возрасни, а 1.000 се за деца. Секој кој сака да прими вакцина против грип и е опфатен во една од претходно наведените групи треба да закаже преглед преку системот „МојТермин" кај матичниот лекар, а потоа да се упати во Центарот за јавно здравје во градот или во еден од трите пункта во поликлиниките Букурешт, Ѓорче Петров и Чаир.

Дополнително на овој број се набавени уште 20.000 вакцини во рамките на центрите за јавно здравје, каде што кој било граѓанин може комерцијално да ја купи вакцината и да биде вакциниран.

Дневен хороскоп за 22.ноември 2019 година

Дневен хороскоп за петок , 22. ноември 2019 година. 

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Веселба , забавување , опуштеност и среќа- сето тоа интензивно може да го почуствувате денеска.

Кариера

Повеќето денеска ќе се опуштат со спортски настани. Некои ќе се занимаваат со спорт , а другите ќе бидат во публика. Работата ќе ја завршите набрзина.

Здравје и совет

Ќе почуствувате родителска љубов , било да ја давате или да ја примате.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Освен добро и интересно друштво , денеска неочекуѕвано би можеле да запознаете личност која изгледа како да не е од оваа планета.

Кариера

Своите необични идеи јасно може да ги претставите без страв дека ќе ве сметаат за несериозен. Овој пат ве почитуваат.

Здравје и совет

Се ќе ви биде интересно.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Оние во врска ќе поминат интересен ден полн со размена на идеи. Оние кои се сами , исто така ќе имаат квалитетна дружба.

Кариера

Многумина денеска повеќе ќе се потрпираат на сопствениот авторитет , отколку на знаењето. Сепак , ќе успеете во она што сте го наумиле.

Здравје и совет

Бидете малку поскромни.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Не се чудете веќе на ништо , па дури и ако некој неповикан ви заѕвони на врата. Се е можно.

Кариера

Со нетрпение ќе го дочекате крајот на работното време , бидејќи сте полни со идеи кои не се поврзани со вашата работа.

Здравје и совет

Ќе истражувате интересни работи .

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Во попладневните часови ќе дојде до подобрување на комуникацијата меѓу вас и саканата личност , што ќе ве расположи.

Кариера

Во текот на денот ќе сфаттите дека може повеќе и подобро. Ситуацијата ќе биде во ваша полза и ќе ви се отворат нови можности.

Здравје и совет

Не сте сами на светот.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Некои ќе се однесуваат како да се сенки . Нема да се осмелат ништо да направат , зашто се свесни дека не им оди најдобро во врската.

Кариера

Учете и подгответе се за поквалитетно работно место. Ова што сега го работите е добро , но можете и подобро.

Здравје и совет

Бидете трпеливи.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ќе ве измачува недостиг од самодоверба. Ќе гледате една личност , но ќе се двоумите како да и пријдете.

Кариера

Оние кои го рашириле кругот на деловни контакти и врски , денеска ќе искористат нешто од тоа.

Здравје и совет

Верувајте во поубаво утре.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Ќе се двоумите дали да останете дома или да излезете меѓу луѓе. Ќе реши вашиот партнер , доколку го имате , или случајноста ако немате партнер.

Кариера

Не носете заклучок без да ги добиете сите информации . Викендот пред вас е добар за концентрирано размислување во самотија и тишина.

Здравје и совет

Потрудете се да се храните здраво.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Интелектуалното ниво на односите со партнерот ќе биде во експанзија и така ќе ја надополните празнината во емотивното.

Кариера

Размислувајќи за работата ќе бидете се посигурни дека сте на вистинскиот пат и дека пред вас е светла иднина.

Здравје и совет

Имате право.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ќе изгледа како малку да може да влијаете на работите , но вистина е дека може да влијаете на себеси и на своето однесување. Преку тоа и на другите.

Кариера

Ќе ве изненади еден предлог со кој би можеле да направите вистински скок на скалилото на хиерархија. Не сте сигурни дека тоа ви е потребно.

Здравје и совет

Размислувајте во тишина.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Мал дисбаланс во чувствата ќе бидат со преоден карактер , па немојте на тоа да придавате некакво значење.

Кариера

Ќе се покаже дека вие имате повеќе заслуги за некои деловни резултати отколку вашите шефови , но немојте тоа да го потенцирате.

Здравје и совет

Игнорирајте ги грижите .

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Како што ќе минува денот, вие ќе станувате се посвесни дека сте повторно вљубени , било во нова или пак во личноста со која веќе сте во врска.

Кариера

Оние чија работа е поврзана со млади луѓе , ќе бидат дополнително ангажирани. Добро ќе работите.

Здравје и совет

Подобрување.

Деми Роуз ги шокира минувачите во Лондон (ФОТО)

Манекенката Деми Роуз (24), по краткиот годишен одмор во Кан, се врати во Лондон за во вторникот вечерта да учествува на промоцијата за козметиката Скини Тан.

Како и обично, бујната Деми, кој има скоро 11 милиони следбеници на Инстаграм, се појави во целосно проѕирен мини фустан без градник.

Не можеше да се скрие фактот дека не носи градник или дека носи само танга.

Прекрасниот фустан од чипка имаше дополнителен секси детал - нејзиното деколте беше наполнето со ситни ленти.

Поради едноставната шминка и бујното деколте, Деми потсети на Шерон Тејт во филмот ’The Vampire Bal’.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

My kind of morning... 🥰

A post shared by Demi Rose 🌹 (@demirosemawby) on

притисни ентер