Последни вести

Најважни вести

Османи и Маричиќ со спротивни ставови за „Опен Балкан“ и за резолуцијата за Сребреница

Шефот на дипломатијата и кандидат на ДУИ за Претседател Бујар Османи вели дека како министер има ...

Косово доби поддршка за прием во Советот на Европа, конечната одлука на средината на мај

Каевски не достапен за коменатр околу одлуката, а ставот на делегацијата од говорницата го аргуме...

Јонуз: Полека но сигурни влегуваме во „бугарско“ сценарио

Тоа што некој е помудар од тебе и тоа што подобро игра од шах од тебе, не значи дека ги надминал ...

ИРИ: За македонските граѓани Србија е најважен сојузник, Бугарија најголема закана

ИРИ: За македонските граѓани Србија е најважен сојузник, Бугарија најголема закана

Ова го покажува последната анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), спроведена во февруари и март во шесте земји на Западен Балкан. Наспротив ова, Бугарија е најголема закана одговориле 23 проценти од македон...

Утре стартува кампањата за парламентарните избори

Утре стартува кампањата за парламентарните избори

На еден ден пред официјалното отпочнување на кампањата за парламентарните избори, најголемиот дел од политичките партиите и коалиции се обврзаа на демократски изборeн процес во кој ќе се почитуваат основните човекови права и слоб...

Паника во град во Монтана: Слон трча по улиците, сите багаат (ВИДЕО)

Паника во град во Монтана: Слон трча по улиците, сите багаат (ВИДЕО)

Врисоци и паника настана кога слонот без проблем прошета покрај бензинска пумпа, паркинг и локално казино, додека зачудените минувачи го снимаа неговиот подвиг со мобилни телефони, објави Вашингтон Пост. Научниците тврдат дека...

Мистериозна дупка се појави на границата меѓу Украина и Русија, никој не знае како настанала

Мистериозна дупка се појави на границата меѓу Украина и Русија, никој не знае како настанала

Таа е пронајдена во поле со пченка во близина на рударскиот град Гуково во Ростовската област. На социјалните мрежи кружат различни верзии за тоа што го предизвикало отворањето на џиновската дупка. Некои тврдат дека се урна...

Премиерот му понудил државјанство на херојот од масакрот во трговскиот центар во Сиднеј (ВИДЕО)

Премиерот му понудил државјанство на херојот од масакрот во трговскиот центар во Сиднеј (ВИДЕО)

Премиерот рече дека на Геро ќе му биде дозволено да остане во Австралија поради неговото херојско дело. Французинот е наречен „човекот-пречка“ од медиумите во Австралија, откако му застана на патот на Џоел Каучи на...

Речиси 117.000 луѓе се евакуирани во Казахстан поради невидените поплави (ВИДЕО)

Речиси 117.000 луѓе се евакуирани во Казахстан поради невидените поплави (ВИДЕО)

Околу 16.000 луѓе веќе се вратиле во своите домови, се вели во соопштението на министерството, бидејќи водата се повлекла во некои региони, пренесува Ројтерс. Продолжуваат евакуациите во регионите на Северен Казахстан, Актобе ...

Властите на Амстердам се решија на драсатичен потег поради премногу туристи од крузерите

Властите на Амстердам се решија на драсатичен потег поради премногу туристи од крузерите

Во рок од пет години бројот на вакви пловни објекти ќе се преполови, соопшти градската управа. Градските власти проценуваат дека, како резултат на тоа, околу 270.000 туристи помалку ќе го посетуваат Амстердам секоја година. Од...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube