Последни вести

Најважни вести

Потрагата по 14 годишната Вања се уште трае, но нема информации каде е девојчето

Таа повеќе од 24 часа е исчезната и нејзината фотографија и име од денеска се во билетнот на МВР ...

Лавров доаѓа во Скопје, но присуството го откажаа министрите од Украина, Естонија, Латвија ..

Неколку часа откако беше потврдено дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе пр...

Вечерва во „Само Вистина“ дебатираа пратениците Миле Лефков и Мартин Костовски

Лефков: Вие сте од Куманово, лидерот ви е од Куманово, не само што изгубивте во Куманово, туку ви...

Бојан Јовановски е пуштен на слобода

Бојан Јовановски е пуштен на слобода

Неофицијално,причината била лошата здравствена состојба, за што Кривичен суд добил лекарски извештаи од повеќе доктори, како и цели лекарски козилиуми. Ова значи дека Боки 13 ќе се лекува од слобода, а откако му беше извр...

Маскирани лица го симнаа црковното и поставија албанско знаме пред црквата на Шапка (ВИДЕО)

Маскирани лица го симнаа црковното и поставија албанско знаме пред црквата на Шапка (ВИДЕО)

Две маскирани лица го симнале знамето на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија од јарбол пред храмот Свети Наум Охридски, по што е поставено знаме на Албанија. Претседателот на црковниот одбор го пријавил случајо...

Ескалира спорот меѓу Грција и Британија за скулптурите: Како да сте ја искинале Мона Лиза

Ескалира спорот меѓу Грција и Британија за скулптурите: Како да сте ја искинале Мона Лиза

Британскиот премиер Риши Сунак во последен момент ја откажа средбата со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, откако неговиот кабинет соопшти дека двете страни претходно се согласиле да не се користат како јавна платформа „з...

Во Германија за еден месец се забележани речиси 1.000 антисемитски инциденти

Во Германија за еден месец се забележани речиси 1.000 антисемитски инциденти

Тоа се 29 случаи на ден, што е за 320 отсто повеќе од дневниот просек во 2022 година, објави Федералната асоцијација за истражување и информации за антисемитизмот (Риас) во Берлин. Податоците се однесуваат на периодот од 7 октомв...

Запрен е бродскиот сообраќај преку Босфор, силно невреме во Турција (ВИДЕО)

Запрен е бродскиот сообраќај преку Босфор, силно невреме во Турција (ВИДЕО)

„Поради лошите временски услови, Босфорскиот теснец кај Истанбул е привремено затворен за премин на бродови во двата правци“, се наведува во соопштението. Претходно за сообраќај беше затворен и теснецот Дарданели, ...

Нетанјаху: Решени сме да ја завршиме мисијата во Газа

Нетанјаху: Решени сме да ја завршиме мисијата во Газа

„Ние сме посветени на завршување на овие мисии: ослободување на сите заложници, елиминирање на оваа терористичка организација над и под земја и, се разбира, дека Газа не смее да се врати како што беше - дека повеќе нема да ...

Хамас одбива да го ослободи најмладиот заложник- деветмесечниот Кфир останува жив штит

Хамас одбива да го ослободи најмладиот заложник- деветмесечниот Кфир останува жив штит

Хамас го предаде десетмесечниот Кфир Бибас на посебна палестинска терористичка група во јужниот град Кан Јунис, изјави денеска портпаролот на ИДФ, пишува „Дејли мејл“. Портпаролот на израелските одбранбени сили, по...

Силен ветер за малку ќе превртеше крузер во Бока Которска (ВИДЕО)

Силен ветер за малку ќе превртеше крузер во Бока Которска (ВИДЕО)

Од Дирекцијата за поморска безбедност и управување со пристаништа за РТВ на Црна Гора велат дека се информирани за настанот, но дека немало закана по безбедноста. На социјалните мрежи е објавено видео на кое се гледа како силе...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube