Опожарена црквата Света Петка во село Долно Егри

Пожар кој започнал од запалени стрништа во битолското село Долно Егри ја зафатил и локалната црква Света Петка. Од битолската полиција потврдија дека се опожарени таванскиот дел и камбанаријата на црквата.
Според Магдалена Димитровска, портпарол на СВР Битола, најверојатно пожарот избил на 14-ти август, но граѓани во полиција го пријавиле денеска. Во селото Долно Егри не живее ниту еден жител, така што најверојатно огнот не бил забележан навреме за да биде спречено опожарувањето на храмот. Најблиските жители се на два километри во селото Средно Егри.

Екипа на СВР Битола изврши увид на лице место. Од битолската противпожарна служба велат дека пожарот кај нив воопшто не бил пријавен, но утре ќе излезат на терен за да видат колкави се оштетувањата.Судскиот совет е загрижен за бегството на Никола Груевски

Загриженост за настанатата состојба со бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, попладнево преку соопштение на својот веб-сајт, изрази и Судскиот совет на Република Македонија.

-Од причина што во јавноста се изнесуваа информации за евентуални пропусти во постапувањето на Основниот суд Скопје 1 Скопје, ја информираме јавноста дека од страна на Советот се преземаат сите активности, согласно закон, се наведува во соопштението.

Претходно поради основи на сомневање дека одредени службени лица, злоупотребувајќи ја својата службената положба и овластување, му овозможиле Груевски нелегално да ја напушти Македонија, Основното јавно обвинителството почна предистражна постапка.

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој требаше да се јави на издржување на двегодишна затворска казна за предметот „Тенк", под се уште неразјаснети околности пребега во Унгарија, каде што бара политички азил.

Иванов на средби со Јорданскиот државен врв: Сеопфатна и партнерска соработка меѓу Македонија и Јордан

Претседателот  Ѓорге Иванов, во рамки на официјалната посета на Јордан, денеска во Аман, оствари средби со премиерот на Кралството Јордан, Омар Разар

На средбата со јорданскиот премиер Разар, претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, истакнал дека уште од воспоставувањето на дипломатските односи, Република Македонија се стреми кон стабилни и пријателски релации со хашемитското Кралство Јордан.

. На средбата со претседателот на сенатот, г. Фаисал ел-Фајез и со спикерот на претставничкиот дом г. Атеф Таравнех, претседателот Иванов изрази уверување дека оваа официјална посета ќе и даде нов импулс на севкупната соработката меѓу Република Македонија и Кралството Јордан во сите сфери од заеднички интерес и дека меѓусебното пријателство ќе продолжи да се развива.

Уапсен е првиот човек на Нисан

Јапонскиот производител на автомобили објави дека внатрешната истрага покажала како првиот човек на компанијата Карлос Госн прикажувал помал доход од вистинскиот и правел други малверзации.

Јапонските медиуми јавуваат дека Госн е уапсен денеска . Тој е на должноста партнерски претседател на Нисан , Рено и Мицубиши Моторс. Поради апсењето,  цената на акциите на Нисан претрпеа голем пад од 12 проценти. Госн во Рено е претседател на Управниот борд  и извршен директор.

Госн и директорот Грег Кели во извештаите до токиската берза прикажувал помали износи на бонуси и додатоци на платите од вистинските , со цел да се намали објавениот износ на пари што ги добива Карлос Госн.

Од Нисан соопштуваат дека тој ги користел парите на компанијата за лични потреби , а во незаконските работи бил вмешан и директорот Грег Кели. Во компанијата неколку месеци се спроведувала внатрешна истрага , откако свиркач јавил дека Госн се однесува незаконски. 

притисни ентер