На над 3.600 граѓани не им бил дозволен излез од земјава

На над 3.600 македонски граѓани од почетокот на годината граничните служби не им дозволиле излез од земјата, најмногу поради обидот да патуваат во земјите на Унијата, без обезбеден повратен билет. Невладина организација обвинува дека нај дискриминирани во тој правец биле Ромите.
Ромите се најдискриминирани од пограничните служби при обид за патување во земјите - членки на Европската унија, обвинуваат од невладината организација Рома. Според оваа невладина организација, оние кои се обиделе да посетат свои роднини и пријатели и покрај претходно обезбедените неопходни документи, граничната полиција ги вратила со образложение дека бараат азил.

Од Граничната полиција тврдат, обвинувањата не се основани. Поради недостиг на документи подеднакво не им е дозволен излез од земјава на сите кои сакаат да патуваат во земјите од Европската унија, а притоа не ги исполниле сите услови. Нормите и критериумите се од ЕУ, а македонските гранични служби со обврските за интегриран систем само ги спроведуваат.

Од МВР информираат, од почетокот на годинава до пред четири дена од граничните премини кон Србија, Бугарија, Косово, Албанија и Грција по разни основи не им е дозволен излез на 3.686 граѓани со македонски пасош, најмногу поради обид да патуваат во земјите на Европската унија без обезбеден повратен авионски билет, гаранција, лично осигурување или без пари. Обидите да се излезе од земјава и да се бара азил благовремено се спречуваат и од причини што Македонија не е земја од ризично подрачје.

Чад во пилотската кабина- принудно слета американски Боинг (ФОТО)

Боингот 787-900 со 256 патници на редовна линија од Мелбурн кон Лос Анџелес, принудно слета на островот Нова Каледонија.

Авионот на Јунајтед Ерлајнс принудно слета на островот Нова Каледонија , источно од Австралија , по појавата на чад во пилотската кабина. Авионот со 256 патници тргнал од Мелбурно на редовната линија до Лос Анџелес, кога во кокпитот се појавил чад.

Авионот слетал на аеродромот во Нумеа , каде патниците ќе ја поминат ноќта до доаѓање на нов авион.

,,Се појави чад и ние по 30 минути лет , моравме да слетаме, немаше проблеми при слетувањето.” , изјави еден од патниците за локалните медиуми.

Француските муслимани ги тужат Фејсбук и Јутјуб поради снимките од масакрот во Нов Зеланд

Францускиот муслимански верски совет (CFCM) денеска објави дека ги тужи Фејсбук и Јутјуб поради снимките од масакрот во Крајстчрч , кога Австралиецот Брентон Тарант објави во живо како убива верници во две џамии.

Францускиот муслимански верски совет, како главен претставник на муслиманите во Франција , соопшти дека покренал тужби против Фејсбук и Јутјуб зашто видеата од масакрот биле емитувани на нивните платформи.

Масовното убиство на верниците за време на петочната молитва пред десет дена беше пренесувано во живо на Фејсбук профилот на терористот од Австралија во траење од 17 минути .

Ова видео од масакрот во двете џамии подоцна беше избришано до Фејсбук , од каде тврдеа дека имало мал број прегледи , иако го гледаше целиот свет.

Најмалку 17 загинати во поплавите во Иран- сакале да снимаат со мобилни (ВИДЕО)

Најмалку 17 лица загинаа , а 74 се повредени во големите поплави што ги зафатија јужните делови на Иран.

Според иранската државна телевизија , најголемиот број од загинатите настрадале додека се обидувале со мобилните да ги снимат поплавите. Во поплавите во близина на градот Шираз , голем број лица се водат за исчезнати.

Поплавите се резултат на силните дождови во регионот што ги зафатија провинциите Фарс, Курдистан , Ком и Исфахан , а поплави се можни и во главниот град Техеран.

И на северот на Иран веќе една недела населението се бори со поплавите , каде во Голестан и Мазандаран загинаа најмалку пет лица.

притисни ентер