Интернационална љубов зачинета со прекрасно еспресо

На гости во “Јавна Соба“ - по повод светскиот ден на Даунов синдром
Фло ја завршува смената, за неа денот поминал супер.

„Јас работам со овие луѓе тука. Многу ја сакам оваа работа и ме прави среќна. Дали имавте многу работа? Денеска немаше, сакам да работам овде во „Јавна соба“. Интересно ми е, многу е забавно и имам многу фанови. Тука сум со моето момче и ме прави многу среќна“, рече Флоренс Гарет.

На заминување Фло на гостите им посака убав престој и свежо исцеден џус за убаво расположение.

Фло, Ена и Оли се дел од проектот вработување на лицата со Даунов синдром.

Во овој кафе бар се одлично прифатени и од сопствениците и од гостите. Ена и Оли одлично ги промовираат кафињата.

Дел од проектот е и Цако, заљубен во Фло и среќен што заедно работат и успеваат да ги сменат мислењата за луѓето со Даунов синдром.

Проектот почнал случајно пред една година истите девојки и момци биле дел од персоналот што ги служеле гости на свадба.

Задоволството од страна на сопственикот од нивната енергија било клучно за нивно вработување во познатото место „Public room“ или „Jавнa соба“. 

Фото: Најубава на Мундијалот ?

Светскиот фудбалски самит во Русија е се поблиску, но, што е уште важно покрај најзначајната споредна работа на светот, секако мундијалските убавици.

Британските медиуми прв пат  им посветија внимание на манекенките , реалити ѕвездите и ја преставија убавицата која достојно ги претставува сите жени и девојки на фудбалерите , кога станува збор за Англија.

Убавата Руби Меј е модел за долна облека и девојка на репрезентативецот Дели Али .

Манекенката и асот на Тотенхем веќе две години се во врска.

Прекрасната Руби на претстојниот Мундијал во Русија сигурно ќе биде меѓу најубавите девојки или сопруги на некој од фудбалерите.

Хуманитарна аукција за матурантите од СОС Детско село

Хуманитарна аукција во рамки на кампањата „Креатори на насмевки“ за собирање средства за децата без родители од СОС Детско село ќе се одржи вечерва во Скопје.

- Целта на аукцијата е да ги мотивира младите дизајнери и да им ја обезбедиме најубавата матурска вечер на матурантите од СОС Детско село. На аукцијата ќе бидат понудени чанти подарени од Карписа што студентите од Факултетот за дизајн и мултимедија, предводени од Никола Ефтимов и Александар Рашковиќ, ги редизајнираа надградувајќи ги со својата уникатна креативност, најавуваат организаторите.

Аукцијата е од отворен карактер и ќе се одржи во ТЦ Капитол мол кој е иницијатор на проектот. /МИА

Родители преку суд го бркаат од дома нивниот 30 годишен син

Мајка и татко од Њујорк решиле по секоја цена да го избркаат од дома нивниот 30 годишен син и да го натераат да живее самостојно.

Кристина и Марк  го тужет синот Мајкл Ротондо поради тоа што не им плаќа кирија и не придонесува кон семејниот буџет иако има 30 години . Тие дури и му дале 1100 долари за да си замине од дома и да се смести на друго место .

Но, синот продолжил да живее со родителите. Мајката и таткото на неколку пати му испратиле и судски опомени за иселување , кои Мајкл ги игнорирал .

Кон крајот на месецот родителите ќе го дадат случајот на нивниот син на Врговниот суд и тоа на само неколку недели пред 31 роденден на нивниот син .

притисни ентер