„Израелскиот долг“, конечно на наплата!?

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе ја брка втората победа во квалификациите за Светското првенство, во натпревар против Израел.
 Мечот во Хаифа, за нашиот национален тим е шанса за подобрување на бодовното салдо и бег од долниот дел на табелата но и за запирање на лошата традиција со Израелците, кои досега против нас имаат четири победи, од исто толку натпревари.

Македонија на стадионот Сами Офер во Хаифа ќе влезе со позитивна фудбалска атмосфера што можеби никогаш досега не била толку силно изразена. По настапот на нашиот млад тим на Европскиот шампионат во Полска и пласманот на вардар во групната фаза во Лига Европа, победничкиот менталитет е пренесен и репрезентацијата. Освен тоа Израел е наш должник и за поразот што и го нанесе на Македонија во Скопје во овој квалификациски циклус но и за претходните три што го прави еден од нашите најнезгодни противници низ историјата. Сите овие факти го наведуваат селекторот Игор Ангеловски на максимална внимателност во вечерашниот дуел во Хаифа но и како адут да повика на крајна борбеност и верба во добар резултат.

Македонија против Израел ќе настапи во најсилниот можен состав што уште повеќе ги подгрева надежите за добра игра и позитивен резултат. Еден од носителите на играта ќе биде и Стефан Спировски кој беше дел од големиот успех на Вардар и нов член на унгарскиот прволигаш Ференцварош.

Натпреварот со Израел во Хаифа ќе биде седми за Македонија во квалификцискиот циклус за Мундијалот во Русија. Во претходните шест имаме само една победа и пет порази со што сме на претпоследното место на табелата пред Лихтенштајн. Дуелот во Хаифа ќе стартува во 20 и 45. 

Вчера го купил, а веќе денес го уништил својот автомобил вреден 300.000 долари (фото)

Сопственикот на новиот McLaren 720S целосно го уништи својот скапоцен автомобил само ден откако возилото му беше испорачано.

Возачот од Вирџинија, САД, во петок за прв пат седна во својот автомобил вреден 300 илјади долари, за веќе во саботата – по своја вина – да остана без него откако доживеал сообраќајна незгода.

На Фејсбук страницата на полицијата на округот Ферфакс, со објавена фотографија од удрениот автомобил, се наведува дека неименуван возач изгубил контрола на автомобил марка McLaren поради преголема брзина и дека возилото претрпело “тотална штета“.

За среќа, сопственикот поминал со повреди кои не се опасни по живот, а полицијата фотографијата ја споделила како отрезнувачко предупредување за возачите да не возат пребрзо.

 

Вил Смит танцува на врвот на мост во Будимпешта (видео)

Пред две недели американскиот рапер Дрејк издаде нова песна “In my feelings”, а од самата песна попознат стана танцот кои фановите ширум светот го изведуваат под наслов “In my Feelings Challenge”.

Се почна откако комичарот Шеги на својот Инстаграм профил објави снимка како танцува, а движењата му се согласуваа со ритамот на песната од Дрејк.

Видеото стана вирален хит, а фановите ширум светот го комираа насекаде. Најмногу се истакна актерот Вил Смит кој сними видео како танцува на врвот од Chain Bridge во Будимшешта.

Видеото го коментираа бројни ѕвезди и пејачот Џастин Тимберлејк кој напиша. „Ова е за победа“.

Пејачката Сијара која исто така сними видео како танцува и тоа во Кејп таун, му напиша на Смит: „Ти си легенда“., а неговиот син искоментира со: „Уништи“.

Во моментот на Инстаграм под хаштагот #InMyFeelingsChallenge се наоѓаат повече од 90.000 објави, каде луѓето ширум светот го изведуваат популарниот танц.

 

Маск го нарекол спасувачот “педофил“ – следува тужба?

Британецот кој учествувал во спасувањето на децата од пештерата на Тајланд најави дека ќе поднесе тужба против Илон Маск поради навреда.

Вернон Ансворт изјавил дека е згрозен и многу лут поради тоа што милијардерот го нарекол педофил и додал дека зборовите на Маск се напад на сите кои учествувале во акцијата.

„Верувам дека ме нарече педофил. Мислам дека луѓето сега сфаќаат за каков човек станува збор. Размислувам да поднесам пријава, ништо не е завршено“ – навел 63 годишниот Ансворт.

Целата драма започнала откако Ансворт изјавил дека подморницата која ја подготвил шефот на компанијата Тесла, а која требало да помогне во спасувањето е неупотреблива и дека нема шанси таа да биде корисна во обидот да се извадат заглавените деца.

„Тој немаше претстава како изгледа пештерата“ – изјави тогаш Ансворт.

После тоа Маск реагираше на Твитер, нагласувајќи дека подморницата е тестирана и не постои никаков сомнеж во нејзината употребливост.

„Извини педофиле, самиот го бараше тоа“ – напишал Маск, но потоа го избришал својот твит.

притисни ентер