Вардар подобар од Металург на стартот на новата сезона во СЕХА лигата

Ракометарите на Вардар го совладаа градскиот ривал Металург на стартот на новата сезона во регионалната СЕХА лига.
На средбата одиграна попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ актуелниот европски првак и бранител на шампионскиот трофеј во СЕХА конкуренцијата, Вардар го победи Металург со 32-23 полувреме 16-11.

Металург беше рамноправен само во воведните 7.минути по кои резултатот беше израмнет 3-3. Потоа следуваше серија до 5-0 на вардарци за водство од 8-3 во 14.минута, предност која ја сочуваа и до крајот на полувремето кое заврши со резултат 16-11 за Вардар

Во вториот дел црвено-црните рутинирано ја одржуваа предноста и на крајот забележаа победа со конечни 32-23 .

Најефикасен во победничката екипа беше Тимр Дибиров со 5 гола, додека Македа и Борозан постигна еден помалку, а кај Металург најефикасен беше Жарко Пешевски кој средбата ја заврши со 5 постигнати гола.

На претходно одиграните натпревари од ова воведно коло, беа постигнати овие резултати: Татран Прешов – Мешков Брест 24-23, Војводина – Динамо Панчево 24-29, Горење Велење – Целје Пивоварна Лашко 22-25 и ППД Загреб – Нексе 29-19.

Во следното коло, веќе во вторник (5 септември), Вардар ќе биде домаќин на Горење Велење, додека Металург ден подоцна (среда,  6 септември) гостува во Панчево кај Динамо./МИА

Авионот на Елвис Присли повторно на аукција

Авионот кој некогаш му припаѓал на Елвис Присли, а кој бил паркиран на пистата во Ново Мексико скоро четири децении, повторно е на продажба.

Елвис, како што се наведува, самиот ја дизајнирал внатрешноста на авионот.

Црвениот авион од 1962 година, нема мотор и неопходна е обновата на пилотската кабина, пренесува „АП“.

Сајтот за аукција „IronPlanet” објави дека авионот со седишта од црвен сомот и црвен тепих се враќа на продажба, откако моменталниот сопственик го купил минатата година за 430.000 долари.

Тврди дека спиела со милион мажи: Порано ми купуваа автомобили, а сега добивам само бакшиш

Триесет и двегодишната Кат Ли од Манчестер тврди дека во својот живот спиела со милион маж за пари.

Со проституција почнала да се занимава на 18 години, откако направила неколку разголени фотографии со својата сестра близначка.

„Имав повеќе од милион клиенти. Почнав уште како тинејџерка. Се започна кога јас и мојата сестра направивме сет разголени фотографии за еден магазин. Подоцна фотографот ни рече дека би биле добри за снимање на филмови, бидејќи сме близначки“ – раскажува таа за „Мирор“.

После скоро 15 години, Кат ја напуштила долгогодишната професија за да се занимава со хуманитарна работа, а воедно да работи и во еден локален паб.

„Чудно ми е бидејќи постојано размислувам како сум можела да работам еден час за 140 фунти, а денеска работам за седум фунти“  - изјавува таа.

„Кога бев ескорт ми купуваа автомобил и ми плаќаа летувања, а сега добивам само 20 отсто бакшиш“ – се пожалила Кат.

„Мојот типичен ден почнуваше во девет наутро. Луѓето го сакаа утрото бидејќи сакаа да се опуштат пред работат. Никогаш не знаев кога ќе биде најголемата гужва, но главно тоа беше навечер, околу 18 часот и во неделите околу 15 часот“ – тврди таа.

Клиентите ги делела на две групи – оние кои бараат друштво и кои спрема неа се однесувале како спрема девојче и оние кои биле агресивни.

„Еден доаѓаше само кога жена му одеше во шопинг, друг ми купуваше автомобили и ме водеше во Париз и Рим. Со него се чувствував како да сум Џулија Робертс“ – изјавува и додава дека во целата кариера имала само една потенцијално опасна ситуацијата кога клиентот ја нападнал и и ги земал парите.

 

Холандија: Кој оди на работа со велосипед, ќе добие пари за секој километар

Холандското министерство за инфраструктура предложило паричен надомест за сите вработени кои на работа патуваат со велосипед.

„Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште 200.000 луѓе кои со велосипедите ќе поминат три милијарди километри повеќе“ – изјавила Стиентје ван Велдховен, од ресорното министерство.

Според тој предлог секој жител кој на работи оди со велосипед би можел да добие по 19 центи за секој километар.

Тамошната влада планира и субвенции за купување на велосипед, но и додатни 100 милиони евра за зголемување на бројот на велосипедски патеки.

притисни ентер