Од секс бомба до пропадната жена: Се лечела од алкохолизам, спасот го нашла во пилатес (фото)

На 25 години се прослави со улогата на фатална жена во филмот „Телесна страст“ и го освои светот.
Денеска има 63 години и поради тешката болест не потсетува воопшто на заводничката која светот ја обожаваше.

Сега ги моли фановите да ја разберат нејзината положба и да ја прифатат каква што е.

Легендарната Кетлин Тарнер, која своевремено важеше за една од најубавите актерки на светот, откри дека нејзината убавина била уништена од болеста ревматоиден артритис.


 

#momentum 🚬💨 #kathleenturner #bodyheat #80s #film #lawrencekasdan #mattywalker #smoke

A post shared by Javier Sanz (@javi13_sanz) on


Холивудската ѕвезда била натечена од лековите и операциите, и во текот на времето го променила физичкиот изглед.

Со болеста почнала да се бори пред две децении, а тогаш се шпекулирало дека алкохолот е виновен за нејзината состојба.

„Бев надуена како балон од лековите. Беше навистина “гадно“, изјави Кетлин и додаде дека почнала да пие за да може да се соочи со својата болка.

Изјави дека пиела за да ја ублажи болката. Поради алкохолизмот, имала проблеми со движењето, не можела да се фокусира, облече...

Foto: Getty

Животот и се променил.

Неодамна успеала да го прекине деструктивниот круг со помош на пријателите и семејството, а и артритисот попушта. Кетлин секојдневно оди на акупунктура.

„Најмногу ми помогна пилатесот. Го обожавам!“ – изјавила актерката свесна дека никогаш нема да изгледа како некогаш и на фановите им порача дека мораат тоа да го прифатат.

Авионот на Елвис Присли повторно на аукција

Авионот кој некогаш му припаѓал на Елвис Присли, а кој бил паркиран на пистата во Ново Мексико скоро четири децении, повторно е на продажба.

Елвис, како што се наведува, самиот ја дизајнирал внатрешноста на авионот.

Црвениот авион од 1962 година, нема мотор и неопходна е обновата на пилотската кабина, пренесува „АП“.

Сајтот за аукција „IronPlanet” објави дека авионот со седишта од црвен сомот и црвен тепих се враќа на продажба, откако моменталниот сопственик го купил минатата година за 430.000 долари.

Тврди дека спиела со милион мажи: Порано ми купуваа автомобили, а сега добивам само бакшиш

Триесет и двегодишната Кат Ли од Манчестер тврди дека во својот живот спиела со милион маж за пари.

Со проституција почнала да се занимава на 18 години, откако направила неколку разголени фотографии со својата сестра близначка.

„Имав повеќе од милион клиенти. Почнав уште како тинејџерка. Се започна кога јас и мојата сестра направивме сет разголени фотографии за еден магазин. Подоцна фотографот ни рече дека би биле добри за снимање на филмови, бидејќи сме близначки“ – раскажува таа за „Мирор“.

После скоро 15 години, Кат ја напуштила долгогодишната професија за да се занимава со хуманитарна работа, а воедно да работи и во еден локален паб.

„Чудно ми е бидејќи постојано размислувам како сум можела да работам еден час за 140 фунти, а денеска работам за седум фунти“  - изјавува таа.

„Кога бев ескорт ми купуваа автомобил и ми плаќаа летувања, а сега добивам само 20 отсто бакшиш“ – се пожалила Кат.

„Мојот типичен ден почнуваше во девет наутро. Луѓето го сакаа утрото бидејќи сакаа да се опуштат пред работат. Никогаш не знаев кога ќе биде најголемата гужва, но главно тоа беше навечер, околу 18 часот и во неделите околу 15 часот“ – тврди таа.

Клиентите ги делела на две групи – оние кои бараат друштво и кои спрема неа се однесувале како спрема девојче и оние кои биле агресивни.

„Еден доаѓаше само кога жена му одеше во шопинг, друг ми купуваше автомобили и ме водеше во Париз и Рим. Со него се чувствував како да сум Џулија Робертс“ – изјавува и додава дека во целата кариера имала само една потенцијално опасна ситуацијата кога клиентот ја нападнал и и ги земал парите.

 

Холандија: Кој оди на работа со велосипед, ќе добие пари за секој километар

Холандското министерство за инфраструктура предложило паричен надомест за сите вработени кои на работа патуваат со велосипед.

„Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште 200.000 луѓе кои со велосипедите ќе поминат три милијарди километри повеќе“ – изјавила Стиентје ван Велдховен, од ресорното министерство.

Според тој предлог секој жител кој на работи оди со велосипед би можел да добие по 19 центи за секој километар.

Тамошната влада планира и субвенции за купување на велосипед, но и додатни 100 милиони евра за зголемување на бројот на велосипедски патеки.

притисни ентер