Фото: Ибра се рехабилитира од повредата и си купи јахта од 8 милиони долари

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, шведскиот ас Златан Ибрахимовиќ се опоравува од тешката повреда на коленото заработена на дуелот од Лига Европа во април против Андерлехт, по што мораше да биде опериран во САД.
Рехабилитацијата на популарниот Ибра тече побрзо од предвиденото , американските хирурзи мораа малку да го забават процесот на рехабилитација и да го спречат Ибрахимовиќ во неговата желба што поскора да се врати на теренот. 

За Ибрахимовиќ ова беа најтешкиот период во кариерата , повредата на лигаментите на коленото  според многумина можеше да го доведе во прашање и продолжувањето  на неговата кариера. По операцијата во Лос Анџелес неговиот Манчестер Јунајтед објави дека нема да го продолжи договорот со Златан. Но, по успешната операција и брзото заздравување Јунајтед го менува ставот , Мурињо одлучи да смета на услугите на славниот Ибрахимовиќ.
За време на рехабилитацијата Ибрахимовиќ има време  и за одмор, пред неколку дена популарниот фудбалер ја посети Специја, во Италија , градот каде се продаваат најскапите јахти на светот.


Ибра во Специја си купи луксузна јахта „Рива 100“ вредна 8 милиони евра. Производителот на јахти Ферети на профилот на Инстаграм веќе објави и фотографија  од Ибрахимовиќ со макета од нивната јахта.Инаку оваа луксузна јахта е опремена со голема трпезарија, коктел бар, гаража, голема спална која име неверојатен поглед на морето . јахтата има и посебен дел опремен со кароке систем со јако озвучување. 

Тврди дека спиела со милион мажи: Порано ми купуваа автомобили, а сега добивам само бакшиш

Триесет и двегодишната Кат Ли од Манчестер тврди дека во својот живот спиела со милион маж за пари.

Со проституција почнала да се занимава на 18 години, откако направила неколку разголени фотографии со својата сестра близначка.

„Имав повеќе од милион клиенти. Почнав уште како тинејџерка. Се започна кога јас и мојата сестра направивме сет разголени фотографии за еден магазин. Подоцна фотографот ни рече дека би биле добри за снимање на филмови, бидејќи сме близначки“ – раскажува таа за „Мирор“.

После скоро 15 години, Кат ја напуштила долгогодишната професија за да се занимава со хуманитарна работа, а воедно да работи и во еден локален паб.

„Чудно ми е бидејќи постојано размислувам како сум можела да работам еден час за 140 фунти, а денеска работам за седум фунти“  - изјавува таа.

„Кога бев ескорт ми купуваа автомобил и ми плаќаа летувања, а сега добивам само 20 отсто бакшиш“ – се пожалила Кат.

„Мојот типичен ден почнуваше во девет наутро. Луѓето го сакаа утрото бидејќи сакаа да се опуштат пред работат. Никогаш не знаев кога ќе биде најголемата гужва, но главно тоа беше навечер, околу 18 часот и во неделите околу 15 часот“ – тврди таа.

Клиентите ги делела на две групи – оние кои бараат друштво и кои спрема неа се однесувале како спрема девојче и оние кои биле агресивни.

„Еден доаѓаше само кога жена му одеше во шопинг, друг ми купуваше автомобили и ме водеше во Париз и Рим. Со него се чувствував како да сум Џулија Робертс“ – изјавува и додава дека во целата кариера имала само една потенцијално опасна ситуацијата кога клиентот ја нападнал и и ги земал парите.

 

Холандија: Кој оди на работа со велосипед, ќе добие пари за секој километар

Холандското министерство за инфраструктура предложило паричен надомест за сите вработени кои на работа патуваат со велосипед.

„Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште 200.000 луѓе кои со велосипедите ќе поминат три милијарди километри повеќе“ – изјавила Стиентје ван Велдховен, од ресорното министерство.

Според тој предлог секој жител кој на работи оди со велосипед би можел да добие по 19 центи за секој километар.

Тамошната влада планира и субвенции за купување на велосипед, но и додатни 100 милиони евра за зголемување на бројот на велосипедски патеки.

Оскаровката открила зошто не сака да снима сцени со секс

Како што пишуваат американските медиуми, американската актерка Сандра Булок во својот договор ставила клаузула да не снима сцени со секс.

Една од најдобро платените актерки во Холивуд, 53 годишната Сандра Булок позната е по тоа што не сака да снима интимни сцени пред камера. И вистина е дека сите овие години, колку што е актуелна во светот на филмската индустрија, таа никогаш не се разголила.

Во рамките на промоцијата на новиот филм „Ocean’s 8”, Сандра на медиумите им открила дека имала специјално барање од режисерот и сценаристите. Станувало збор за клаузула во договорот според која не можат да бараат од неа да сними сцена во која ќе биде разголена, а причината за тоа ќе ве изненади.

„Не сум тип на личност која ќе рече: Ќе се снимам себе си во текот на сексот затоа што изгледам добро. Никогаш не сум се сликала и снимала во кревет – не сакам да гледам и да разберам која ми е добрата страна, како изгледаат работите, што значи – дека нема ни вие да дознаете“ – изјавила актерката за „Сандеј тајмс“.

притисни ентер