Штип подготвен за „ПАСТРМАЈЛИЈАДА 2017“

Во финална фаза се последните подготовки за почеток на штипската ПАСТРМАЈЛИЈАДА 2017.

Најголемата забавна манифестација на македонскиот Исток ќе се одржи овој викенд во Штип. На 36 штандови, исто толку угостители од градот, пред гостите и нивните домаќини, ќе го престават најбараниот бренд и специјалитет на Штип, Пастрмајлијата.

11 издание на Пастрмајлијадата, покрај вкусната пастрмајлија и доброто вино, на посетителите ќе им пружи одлична забава со ѕвездите на забавната и народна музика од  Македонија и државите од Балканот.

Колкав е интересот за она што ќе се случува викендов во Штип, говори податокот, дека за овие поминати десет години, над еден милион посетители од земјата изедени се над половина милион пастрмајлии од над еден милион посетители од земјата, соседните балкански држави и пошироко. Забавата почнува во петок навечер,а завршува во недела.

- Официјалниот почеток на Пастрмајлијадата е во петок во 19 часот со преставување на традиционалната џиновска пастрмајлија. Час подоцна, музичкиот дел го стартува македонската фолк ѕвезда Сузана Спасовска и Академци.

Потем посетителите ќе ги забавува нишкиот рок бенд Галија и Кики Мор.

Во сабота забавата продолжува со „Есма,с бенд“, потем на сцена ќе свират рокерите од „Дивље Јагоде“,а ѕвезда на вечерта е „Лепа Брена“.
В недела, посетителите ќе ги забавува бендот „Тоа е Тоа“. По нив на посетителите на Пастрмајлијадата ќе им пее српската фолк звезда Тања Савик, а овогодинешната Пастрмајлијада ја затвора концертот на хрватската музичка ѕвезда Јелена Розга, информира Драган Ристов – портпарол во О. Штип .

Тврди дека спиела со милион мажи: Порано ми купуваа автомобили, а сега добивам само бакшиш

Триесет и двегодишната Кат Ли од Манчестер тврди дека во својот живот спиела со милион маж за пари.

Со проституција почнала да се занимава на 18 години, откако направила неколку разголени фотографии со својата сестра близначка.

„Имав повеќе од милион клиенти. Почнав уште како тинејџерка. Се започна кога јас и мојата сестра направивме сет разголени фотографии за еден магазин. Подоцна фотографот ни рече дека би биле добри за снимање на филмови, бидејќи сме близначки“ – раскажува таа за „Мирор“.

После скоро 15 години, Кат ја напуштила долгогодишната професија за да се занимава со хуманитарна работа, а воедно да работи и во еден локален паб.

„Чудно ми е бидејќи постојано размислувам како сум можела да работам еден час за 140 фунти, а денеска работам за седум фунти“  - изјавува таа.

„Кога бев ескорт ми купуваа автомобил и ми плаќаа летувања, а сега добивам само 20 отсто бакшиш“ – се пожалила Кат.

„Мојот типичен ден почнуваше во девет наутро. Луѓето го сакаа утрото бидејќи сакаа да се опуштат пред работат. Никогаш не знаев кога ќе биде најголемата гужва, но главно тоа беше навечер, околу 18 часот и во неделите околу 15 часот“ – тврди таа.

Клиентите ги делела на две групи – оние кои бараат друштво и кои спрема неа се однесувале како спрема девојче и оние кои биле агресивни.

„Еден доаѓаше само кога жена му одеше во шопинг, друг ми купуваше автомобили и ме водеше во Париз и Рим. Со него се чувствував како да сум Џулија Робертс“ – изјавува и додава дека во целата кариера имала само една потенцијално опасна ситуацијата кога клиентот ја нападнал и и ги земал парите.

 

Холандија: Кој оди на работа со велосипед, ќе добие пари за секој километар

Холандското министерство за инфраструктура предложило паричен надомест за сите вработени кои на работа патуваат со велосипед.

„Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште 200.000 луѓе кои со велосипедите ќе поминат три милијарди километри повеќе“ – изјавила Стиентје ван Велдховен, од ресорното министерство.

Според тој предлог секој жител кој на работи оди со велосипед би можел да добие по 19 центи за секој километар.

Тамошната влада планира и субвенции за купување на велосипед, но и додатни 100 милиони евра за зголемување на бројот на велосипедски патеки.

Оскаровката открила зошто не сака да снима сцени со секс

Како што пишуваат американските медиуми, американската актерка Сандра Булок во својот договор ставила клаузула да не снима сцени со секс.

Една од најдобро платените актерки во Холивуд, 53 годишната Сандра Булок позната е по тоа што не сака да снима интимни сцени пред камера. И вистина е дека сите овие години, колку што е актуелна во светот на филмската индустрија, таа никогаш не се разголила.

Во рамките на промоцијата на новиот филм „Ocean’s 8”, Сандра на медиумите им открила дека имала специјално барање од режисерот и сценаристите. Станувало збор за клаузула во договорот според која не можат да бараат од неа да сними сцена во која ќе биде разголена, а причината за тоа ќе ве изненади.

„Не сум тип на личност која ќе рече: Ќе се снимам себе си во текот на сексот затоа што изгледам добро. Никогаш не сум се сликала и снимала во кревет – не сакам да гледам и да разберам која ми е добрата страна, како изгледаат работите, што значи – дека нема ни вие да дознаете“ – изјавила актерката за „Сандеј тајмс“.

притисни ентер