Почна општиот претрес за Законот за јазиците

Во Собранието на Република Македонија почна општиот претрес по Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање.
По едночасовната пауза на продолжението на седницата на барање од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери соопшти дека го поништува претходно објавениот список за говорници и побара ново пријавување за збор.

Претходно, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски  апелира до сите во Собранието, како што рече, да не преземаат какви било  потези кои би можеле да бидат насочени кон каква било провокација, со оглед на сензитивноста на темата.

Џафери рече дека се придружува кон  повикот да се има чувство за се со оглед на сензитивноста на темата и побара дебатата во Собранието  да не се претводи во предизборна кампања.

Првиот говорник во општата расправа, пратеникот и координатор од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, рече дека Предлог законот во 90 проценти е неуставен и изгледува надвор од Охридскиот рамковен договор.

- Овој закон се носи во очи на локални избори како политичко барање и политичка уцена од страна на ДУИ над СДСМ со цел ДУИ како политичка партија да ги покрие сите коруптивни афери, скандали и неоставерни ветувања кон албанското гласачко тело, лошата инфраструктура и  лошите економски услови, рече Димовски.

Во реплика на Димовски, Бранко Манојловски од ДУИ истакна дека  проблемот со јазикот мора да се реши заради тоа што, како што наведе, тоа е еден голем ураган кој кога тогаш ќе продре.

- Албанците сакаат албански јазик и тука нема дискусија  и ќе си го добијат. Проблемот меѓу Албанците и Македонците е националната  омраза, рече Манојловски.

Фотографијата со која “Русите“ го шокираа светот не е од Русија (фото)

Фотографијата која го обиколи светот, а на која се наоѓаат десетици мртви кучиња, била направена во Пакистан, а не во Русија, како што тврделе многумина.

Шокантната фотографија направена е во Карачи во 2016 година, а кучињата биле убиени за да се намали бројот на животните на улиците, пишува „Раша тудеј“.

Сепак, пред почетокот на Светското првенство во фудбал многумина беа загрижени за кучињата скитници во Русија, тврдејќи дека Русите ги убиваат.

 

Корисниците на социјалните мрежи ја споделувале фотографијата мислејќи дека е направена во Русија.

Меѓутоа, фотографијата на која има повеќе од 50 мртви кучиња е направена пред две години во Пакистан.

Заменик премиер Витали Мутко навел дека животните биле уловени и сместени во прифатилиште, а некои од корисниците на твитер го споделиле го споделиле текстот на Ројтерс во кој се наведува дека во Карачи во 2016 година се убиени повеќе од 700 кучиња. Фотографијата со кучињата исто така се наоѓа во овој текст.

„Фотографијата која сте ја искористиле според моето мислење е злочин, но не од Русија“ – напишал еден корисник на оваа социјална мрежа.

 

Украина: Време е за “деокупација“ на Крим

Киев, после продолжувањето на санкциите на ЕУ спрема Русија, треба да премине на “деокупација“ на Крим, изјави министерот за внатрешни работи на Украина, Павел Климкин.

„Им благодарам на нашите пријатели во ЕУ за продолжувањето на “кримските“ санкции на уште една година. Важно е во списокот да се внесат и одговорните за масовните кршења на човековите права на окупираниот полуостров и за изградбата на мостот преку Керчкиот проток. Треба да се премине од политика на “непризнавање“ на “деокупација“.

Претходно е соопштено дека рестриктивните мерки на Европската унија за Крим се продолжени на уште една година.

 

Америка формира “вселенска војска“

Претседателот на САД Доналд Трамп соопшти дека му наложил на Пентагон да формира Вселенски сили како посебен род во Вооружените сили на САД.

„Ако се зборува за заштитата на Америка, американското присуство во вселената е недоволно. Неопходна е американската супериорност во вселената. Многу е важно тоа што јас сум овде за да му наложам на министерството за одбрана и Пентагон веднаш да го започнат тој процес. Тоа е потребно за воено-вселенските сили да станат шеста гранка на вооружените сили“ – изјавил Трамп во говорот во Вашингтон.

Трамп и претходно изјави дека ја поддржува идејата за шестиот род во војската,  заедно со копнената војска, воздухопловството, воената морнарица, поморскиот корпус и крајбрежната стража.

„Ќе имаме воена авијација и вселенски вооружени сили, издвоени но подеднакво важни“ – изјавил Трамп.

Во Конгресот со години жестока расправа водат заговорниците на рамноправноста на новиот огранок на војската со другите корпуси и тие кои мислат дека е подобро да се приклучат на воздухопловните сили.

притисни ентер