Богојески: По изборите на Груевски му беше даден рок од триесет дена да си даде оставка

Петар Богојески од републичкиот штаб за реформи и демократизација на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното издание на „Само Вистина“ посочи дека на Груевски му бил даден рок од триесет дена да ја преземе вината за изборниот пораз, да си даде оставка и да организира конгрес.
- Ние му го дадовме тој рок како разумна рамка за да има време да се подготви на таквиот чекор,  рече Богојески кој нагласи дека најважно од се е да се конципира прво нов статут на партијата кој нема да му дава неограничени права на идниот партиски лидер кој би можело да се бира два пати последователно со мандат од по четири години.

Богојески не ја исклучува можноста вонредниот конгрес за кој денеска во интервју најави Груевски, да е конгрес на кој би бил избран некој близок соработник на Груевски на кого, тој би му бил сенка, а како можна таква личност, Богојески го наведе актуелниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски. Но, сепак наведе, дека одлуката за конгресот ја градат партиските тела во кои има приврзаници на идејата и предлогот на реформаторите за одржување на еден слободен, демократски и обединителен конгрес. Идниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Богојески го гледа од редовите на партијата но, децидно не прецизира дали тој би бил од редовите на реформаторите.

Александар Пандов кој е член на ВМРО-ДПМНЕ но не активен, инаку поддржувач на политиките на актуелното раководство, рече дека се повеќе очекува целата оваа ситуација да резултура со организирање два конгреса, веројатно мислејќи на неможноста да се изгради единство во партијата. Тој рече дека не би прифатил да е член на партија или од повисоките партиски структури доколку со нив раководи крилото на реформаторите.  Богојески на Пандов му рече дека се што тој прогнозирал од летото наваму не се остварило а дека се што прогнозирале реформаторите, се остварило.

Погледнете ја целата дебата „Само Вистина“


Се бара и бенифициран стаж и за градежните работници

Покрај доуредување на бенефицираниот стаж за рударите,  бенефиции да добијат и градежните работници од потешките струки во градежништвото, побараа од независниот синдикат на градежни работници.

Ја поздравија владината одлука за бенефициран стаж за рударските работници и апелираа, таа што поскоро да стапи на сила.

Уапсен помошникот на Макрон кој тепаше демонстрант

Помошникот на францускиот претседател, Емануел Макрон, задолжен за безбедност, кој тепаше демонстрант, е уапсен и се наоѓа на испитување.

Според неименуван судски претставник, александар бенала го испитуваат по точки на потенцијално обвинение.

Меѓу точките на обвинение се насилство предизвикано во група од страна на лице кое е ангажирано во јавна служба.

Макрон вчера беше критикуван зошто го задржал Бенала на работа, кој добил само казна – суспензија на две недели.

Опозициските лидери и дел од јавноста го критикуваа макрон бидејќи сметаат дека казната за вакво однесување е преблага, откако на социјалните мрежи беше објавена видеоснимка од протестот на кој се гледа како бенала влече една жена, а потоа тепа млад демонстрант на земјата.

Русија и Кина ја одложија забраната за извоз на нафта во Северна Кореја

Русија побара повеќе време за да ги испита обвинувањата на САД дека Северна Кореја нелегално увезува рафинирани нафтени производи надминувајќи ја квотата од 500 000 барели годишно, колку што е дозволено под санкциите на ОН.

Русија и Кина ги одложија напорите на САД во комитетот на Советот за безбедност да се нареди прекин на извозот на преработки од нафта во Северна Кореја.

Агенцијата повикувајќи се на неименувани дипломати, вели дека Русија и кина побарале повеќе детали во врска со обвиненијата на САД дека Пјонгјанг ги прекршил своите рестрикции.

Ова барање на Русија беше поддржано од Кина.

притисни ентер