Одбележани 480 години од основањето на Арабати баба-теќе

Со изложба на фотографии, Бекташиската заедница во Македонија денеска ја одбележа 480 годишнината од поставувањето на камен темелникот за верскиот комплекс Арабати баба-теќе во Тетово.
Според дервишот Абдулмуталиб Беќири кој постојано живее во теќето, камен темелникот бил поставен од Серсем Али Баба, великиот везир на отоманскиот султан Сулејман Величествениот, во 1538 година.

- Изложбата е посветена на историјатот на тетовското теќе  низ сите периоди што се случиле. Таа е заедничка активност на Бекташиската заедница во Македонија и Светската бекташиска заедница со седиште во Тирана. Бекташизмот е тарикат односно мистичниот дел на исламот каде покрај тарикатот има и шеријат односно шеријатско право, хакикат – правда и марифет- знаење. Кај нас во тарикатот имаме братство како што е во христијанството монаштвото и кај нас има целибат за највисоката титула додека пониските места дозволуваат брак, но бидејќи тоа значи поделба помеѓу семејството и Господ не можеме да дојдеме до титула Хаџи Баба, рече дервишот Беќири.

Арменд Сулејмани од Бектешиската заедница во Македонија посочи дека теќето низ сите години од своето постоење овозможувало соживот на сите видови добри дела на човекот без разлика на верска, национална или културолошка припадност.

- Во тетовското теќе секогаш се отворени сите четири врати кон четирите страни од светот зашто Арабати баба-теќе е место за волја и љубов кон Бога за сите. Кај нас доаѓаат многу туристи од Турција, а се уште има многу луѓе од Тетово кои не дошле, изјави Сулејмани.

И Сулејмани и Беќири посочија дека административните проблеми што ги имаат околу поседувањето на имотот на теќето каде што сега дел поседува и ИВЗ, се стигнати до судот во Стразбур и оти Бекташиската заедница ги има сите документи и тапии за сопственоста од отоманското време, преку кралството СХС до најновото време.

И за претседателот на Светската бекташиска заедница Хаџи Баба Едмонд Брахимај, теќето е место за верба и тоа треба да буиде разбрано и од органите на државата.

- Ние никогаш нема да бидеме против законот и ќе ги добиеме нашите права само така по законски пат. Нас денеска не ни беше дозволено ниту нашите знамиња да ги истакнеме во дворот од комплексот, а знаеме дека ако го направевме тоа тие за кратко ќе беа искинати и отстранети. Затоа ги повикувам и полицијата и општината и другите државни институции да обрнат внимание, а  ние ќе продолжиме мирољубиво за нашите барања околу сосптевноста рече Хаџи Баба Брахимај.

Адвокатот Ставре Џиков кој бил адовокат на заедницата рече дека бекташизмот е мостот помеѓу христијанството и исламот.

- Се уште Бекташиската заедница во Македонија има недоразбирања околу сопстенсота на имотите додека нејзиниот правен статус моментално е како веркса група, но токму поделбите внатре придонесуваат овие проблеми да не добиваат соодтевна правна завршинца, рече Џиков. /МИА

СДСМ: Платите во Македонија растат, ниту една лажна вест од ВМРО-ДПМНЕ не може да го оспори раздвижувањето на економијата

Криминалното и расипничко 11 годишно владеење на ВМРО-ДПМНЕ ги турна граѓаните и државата во сиромаштија и долгови.

Денеска кога ВМРО-ДПМНЕ се обидува да глуми загриженост и да шири неточни, лажни вести треба да и биде јасно дека е прочитана од граѓаните а демантирана од фактите.

Само последните три месеци од криминалното владеење на ВМРО ДПМНЕ донесоа пад на економијата од -1.3 отсто во првиот квартал од 2017 година. За само неколку месеци, успешните економски политики на владата на СДСМ придонесоа во последното тримесечие од 2017 година да има раст од +1.3 отсто.

Минималната плата порасна на 12.000 денари, се изедначи за сите индустрии и денес околу 90.000 семејства имаат повисоки плати. Тоа влијае и врз растот на просечната плата којашто според официјални податоци, во март 2018 година бележи раст од 5,6 отсто во однос на истиот месец од 2017 година.

Јавниот долг за првпат е намален по неколку години постојано зголемување, а намалена е и фреквенцијата на задолжување.

Фактите покажуваат дека промените носат економски напредок, раст, поголеми плати и подобар животен стандард за граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ останува заробеник на едно минато време и погрешни политики коишто граѓаните ги поразија. Опозициската партија се уште не може да собере сили да се реформира и да се профилира во сериозен, демократски политички субјект, со јасен политички профил и начин на дејствување. /МИА

Телефонски разговор Меркел-Заев - поддршка да се најде заемно прифатливо решение за името

Премиерот Зоран Заев телефонски разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел, која дала поддршка за изнаоѓање заемно прифатливо решение за спорот со Грција околу името, потврдија за МИА од Владата.

Меркел имаше одвоени средби со Заев и со грчкиот премиер Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој се одржа минатата седмица во Софија, а за важноста која таа му го придава на спорот покажува и тоа што прес-конференцијата во Софија ја почна токму со поздравување на напорите кои ги вложуваат двете земји во обидите да најдат решение за името.

Со Меркел денеска телефонски разговарал и грчкиот премиер Ципрас, јави радио Дојче веле. 

Кабинетот на Меркел потврди дека таа разговарала со двајцата премиери, но не изнесе повеќе детали.

Заев и Ципрас преговараа за името на маргините на Самитот во Софија, по што македонскиот премиер изјави дека пронашле опција која е прифатлива за двете страни. По лидерската средба викедов Заев ја соопшти опцијата - Република Илинденска Македонија, а Кабинетот на Ципрас кусо потоа излезе со соопштение во кое бара во името да биде содржана временска или географска одредница. 

Македонската Влада останува на ставот дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение прифатливо за двете страни, додека официјална Атина инсистира името да се одбере од пакетот предлози на Метју Нимиц.

Двете страни ги изнесуваат позициите пред новата рунда преговори за името. Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас в четврток и петок ќе имаат нова средба со медијаторот на Обединетите нации, Нимиц. /МИА

Нови субвенции за купување велосипеди и замена на водомери во општина Карпош

На денешната десетта седница на Советот на општина Карпош, советниците ја одобрија одлуката за добивање на финансиски средства, за замена на стари куќни водомери на со нови ултразвучни.

Водомерите ќе се интегрираат во системот на далечинско одчитување на системот на Јавното претпријатие „Водовод и Канализација“.

Градоначалникот на Карпош Стефан Богоев, нагласи дека ова е грант од ЕБРД преку Министерството за транспорт и врски кој ќе изнесува околу 200.000 евра.

Со овој проект би се опфатиле 500 куќни домаќинства.

На седницата исто така беше одобрена предлог-одлуката за субвенционирање на купување нови велосипеди. По масовниот интерес за првата ваква акција, во која беа предвидени 300.000 денари, локалната самоуправа продолжува со уште една ваква акција, во која се предвидени дополнителни 360.000 денари финансиски средства, со кои ќе се помагаат карпошани да купат нови велосипеди.

Советниците ги усвоија и Извештаите за работата во областа на детската, здравствената и социјалната заштита, културата и образованието. Исто така, се усвоија и Извештаите за работата во областа на заштитата и спасувањето, екологијата и енергетската ефикасност и работата на организација на Советот за периодот од 01.01 до 15.05 .2018 година.

На оваа седница, советниците го усвоија и предлогот за времено давање на недвижни ствари (простории на локалната самоуправа на надвозникот „ Влајко“) на Министерството за земјоделие на Република Македонија.

притисни ентер