Ајнштајн бил ксенофобичен расист?

Приватните дневници на Алберт Ајнштајн од патувањата по Азија и Блискиот исток од октомври 1922 до март 1923 година открила за неговата претходно непозната расистичка страна, пренесуваат израелските медиуми.

Познатиот физичар ги запишал своите мисли кои прикажуваат ксенофобичен однос спрема многу народи кои ги сретнал на патувањето, а посебно спрема Кинезите. Ајнштајн ги нарекол “вреден, валкан и глуп народ“ споредувајќи ги со роботи, објави британскиот „Гардијан“.

Истражувачите изјавиле дека биле шокирани од ова откритие, посебно затоа што Ајнштајн подоцна бил познат по својата хуманост и поддршка на борбата за граѓанските права во САД.

Во 1956 година во еден говор го означил расизмот како “болест на белите луѓе“, најавувајќи дека нема намера да молчи за тоа. Во раните дваесетти години ја повел својата тогашна жена Елза Ајнштајн на долго патување.

Ги посетиле Хонгконг и Сингапур, два пати накратко биле во Кина и шест недели престојувале во Јапонија, каде Ајнштајн одржувал предавања. Исто така поминале 12 дена во тогашната Палестина под британски мандат.

Дневниците од патувањата по Далечниот исток, Палестина и Шпанија 1922-1923  (The Travel Diaries of Albert Einstein: The Far East, Palestinem,and Spain, 1922-1923) неодамна ги објави Принстон јуниверсити прес (Princeton University Press). 

„Ова е некој вид на контраст на јавниот имиџ на големата хуманитарна икона. Мислам дека поприлично е шокантно да се прочитаат и да се споредат со неговите јавни изјави“ – изјавил преведувачот на дневникот од оригиналниот германски на англиски јазик Зеев Розенкранц, додавајќи дека не биле наменети за издавање.

Ајнштајн кинеските деца опишал дека “изгледаат глупаво и без дух“.

„Би било штета Кинезите да ги истиснат сите други раси. За оние како нас самата помисла на тоа е неизмерно мрачна“ – оценил Ајнштајн, пренесува британскиот весник.

Меѓутоа, односот спрема другите азиски народи бил поинаков. Ајнштајн бил многу повеќе импресиониран од Јапонците, означувајќи ги како “скромни, пристојни и многу допадливи“ .

Розенкранц изјавил дека иако погледите како тие на Ајнштајн во тоа време преовладувале, сепак не биле универзални.

Сепак, Ајнштајн сето тоа го напишал пред да увиди до што може да доведе разисмот во нацистичка Германија и пред да го искуси расизмот против Афроамериканците во САД, каде се преселил во 1933 година.

Триесетина години после патувањето во Азија неговата сопруга во дневниците запишала дека ја одбил понудата да стане претседател на Израел.

Син на милијардер осуден за монструозно убиство

Блејк Лејбел , син на канадски милијадер е осуден за монструозно убиство на сопствената девојка.

Блејк Лејбел е осуден во јужна Калифорнија за убиството на неговата девојка , Иана Касиа. Поротата го осудила 37 годишниот Лејбел , кој ја убил и сакател девојката , која само неколку недели претходно му родила дете.Нему му се заканува казна доживотен затвор без можност за помилување , иако обвинителството даде предлог и за смртна казна.

Лејбел ја сакател и убивал 30 годишната девојка според ликот во неговиот стрип . Тој , како автор на стрипот ,,Синдром “  , го најавил бруталното убиство . На три недели од раѓањето на нивната ќерка , синот на милијардерот ја сакател девојката , а додека таа трпела невидена болка ,ја одржувал во живот.

Злосторството се случило во мај 2016 година , а судот во Лос Анџелес вчера го прогласи за виновен. Полицијата го нашла голото осакатено тело на Иана во стан во Холивуд , а Лејбел стоел покрај неа. Убиството го пријавила нејзината мајка , која не можела да стапи во контакт со ќерката.

Случајот предизвика огромно внимание и во Канада , бидејќи таткото на убиецот е поранешен Олимпиец , кој по завршувањето на спортската кариера зареаботи огромно богатство во бизнисот со недвижности.

Современа блогерка живее гола во џунгла

Австралиската блогерка позната под името ,,Банана девојка”реши да избега од цивилизацијата .

Фрили заедно со нејзиниот дечко заминаа во џунгла во Јужна Америка , каде секојдневно објавува постови на Инстаграм во кои нејзините фанови ги учи на здрав живот. Таа вели дека престанала да се шминка и да се депилира и заштедила за шест месеци 4 000 долари.

Таа е позната по советите за веганска исхрана , за состојките за смути , а сега објаснува како е да се биде гола во природа. Таа на своите фанови , кои и замеруваат што е гола на секоја фотографија им одговара дека и натаму ќе се слика гола , зашто не носи гардероба , обувки , не се шминка . ,, Да , гола сум во шума . Сега се чуствувам добро . “ , вели блогерката .

Оваа 37 годишна Австралијка вели дека избергала од животот од девет до 17 часот и дека телото сега и се чуствува ослободено . Се капи во монсубнските дождови и пие вода од извор , вели ,,Банана девојката “, која на социјалните мрежи освен  рецепти за здрава исхрана како досега , споделува и совети за преживување во дивина.

Атрактивна Косовка го запали асфалтот во Њујорк (ФОТО)

Пејачката од Косово , Дуа Липа на улиците на Њујорк се појави во фустан под кој не носеше ништо.

Пејачката Дуа Липа се појави во Њујорк во фустан на точки под кој не носи ништо. Таа стана позната во светските таблоиди по скандалот со дечкото Исак Кареу , кој и покрај фотографиите , тврдеше дека не ја изневерува . Дуа му поверува на збор и продолжи со врската.

За да го прослават смирувањето , во средата двојката беше дел од забавата на списанието W во Њујорк. Но , таму никој не го забвележа пејачот , зашт очите беа вперени во Дуа , која имаше голем изрез на фустанот , под кој не носеше ништо.

Фотографите внимаваа на секое нејзино движење , па далеку помалку забвележани од фусдтанот поминаа жолтата беретка и високите сандали.

притисни ентер