Русија: НАТО е бескорисно

НАТО е бескорисна воена единица, e  одговорот на руското министерство за надворешни работи на Твитер по отворањето  на самитот на алијансата во Брисел. 

Веќе  е бескорисен тој  воен блок НАТО кој не  обвинува за провокации и продолжува на чкрта со забите во Брисел, а ние се подготвуваме на гледаме светското првенство во фудбал, се вели во пораката на социјалната мрежа.

Во декларацијата усвоена во првиот ден на самитот на НАТО се наведува дека дејствијата на Русија на границата на алијансата загрозуваат евроатлантската безбедност. НАТО ја обвини Русија за поставување модерни проектили со двојна намена во Калининград. Покрај тоа, претставниците на алијансата посочуваат  за постојано нарушување на воздушниот простор на земјите од НАТО и постојаното фокусирање на воена моќ во Крим.

Во декларацијата, исто така, се наведува дека во случај на “хибридна војна” од страна на НАТО,  тие имаат намера да играат со член  5 од статутот за колективна одбрана. Ова може да се направи и во случај на вооружен напад.

Куба на референдум – капитализам или социјализам

Над 8 милиони Кубанци утре излегуваат на референдум за новиот Устав , кој и покрај измените , го задржува социјалистичкото уредување на државата.

Новиот Устав на Куба би требало да го замени оној од 1976 , во кој ќе се признае приватната сопственост и странски вложувања. Граѓаните ќе треба да одговорат на прашањето ,,Дали ќе го ратификувате новиот Устав на Републиката”.

Власта , предводена од претседателот Мигел Дијаз Канел лобира како никогаш до сега за одговорот ,,да” , со реклами на сите ѕидови , автобуси , во медиумите и на социјалните мрежи.

Опозицијата , пак ги повикува луѓето да гласаат ,,не”. Според анкетите , 70 до 80 проценти од граѓантите се за измени на Уставот , а првите резултати ќе бидат познати в понеделник попладне.

Над 100 возила изгореа на аеромитинг (ВИДЕО)

Над 100 возила изгореа за време на одржувањето на авиомитингот во близина на индискиот град Бангалуру.

Возилата биле на паркингот , кога избувнал силен пожар , предизвикан најверојатно од цигара. Поради сувата трева и силниот ветар , пожарот набргу ги зафатил возилата , во кои за сега се наведува дека немало никој.

Сопствениците на возилата го следеле аромитингот ,,Аеро Индија 2019” , кој неколку дена се одржува на аеродромот во близина на Бангалуру.

Сплит на удар на ветришта на столетието (ВИДЕО)

Во хрватскиот град Сплит утрово во 4 часот е измерена најголема брзина на ветрот , што предизвика паѓање на дрвја и покриви.

Утрово во 4 часот во Сплит е измерен најсилен удар на бура во историјата на метеоролошките мерења од 176 км/час. Просечна брзина на ветрот беше 118 км/час , што предизвика откорнување на големи дрвја и покриви. Солни удари на веторот се забележани и во Макарска и Дубровник со брзина од 152км/час.

Полицијата соопштува дека имало голем број пријави од граѓаните , биле блокирани улици и патишта поради искорнати дрвја ,кои паѓале врз паркирани возила,  а пожарникарите работеле цела ноќ .

На подрачјето се случиле и осум големи пожари , што се разгорувале од ветрот. Поради силните ветришта дел од главните патишта се затворени за сообраќај , а на дел е дозволен сообраќај само на автомобили.

притисни ентер