Тешко повреден пешак при судар на две возила во Скопје

Тешко повреден пешак на крстосницата од булеварот „Партизански одреди“ и булеварот „Св. Климент Охридски“ при судар на две возила.

Во СВР-Скопје вчера во 19:55 часот е пријавено дека на крстосницата од булеварот „Партизански одреди“ и булеварот „Св. Климент Охридски“ се случила сообраќајна незгода меѓу патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистерски таблици управувано од Б.Т. (29) од Скопје и патничко моторно возило „Мерцедес“ со скопски регистерски таблици управувано од К.И. (65) од Скопје, при што настрадал и пешакот Д.Б. (65), кој се здобил со тешки телесни повреди.

Д.Б. (65) од село Волково бил пренесен и задржан во Комплексот клиники „Мајка Тереза“.

Со телесни повреди се здобиле Б.Т. и двајца сопатници од двете возила Д.В. (40) и В.И. (56).

Извршен бил увид на местото на настанот во присуство на јавен обвинител. Се работи на целосно расчистување на случајот. 

Оливер Спасовски во „Само вистина“

Дами и господа, вторник, уште еден ден од македонското траги-комично политичко секојдневие, вечерва на пултот на вистината ви носиме ексклузивно интервју, со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

За Спасовски правдата започна кога режимот падна. Како прв човек на Полицијата вети демократско општество, но може ли да ни каже дали Судот или Полицијата овојпат потфрлија во обезбедување на осуденото лице?

Дали навистина Груевски е во Будимпешта? Нели е малку наивно бегалецот да ја открие својата локација? Дали МВР не треба да продолжи да трага во Македонија? И кој дозволи и како Груевски се најде во Будимпешта, ако е воопшто таму?

Дали политичкиот пазар е скроен или допрва ќе се прави? 

Кој е виновен - Судот, МВР или некој трет?

Ќе биде ли Претседателот Иванов, последна сламка за спас на Груевски, или доста му е од аболиции?

Може ли министерот Спасовски да ни каже има ли Никола Груевски друго државјанство, и дали можел во експресен рок да извади?

Што се очекува од меѓународната потерница? Ќе има ли соработка од унгарските служби кои што очигледно на „некаков“ начин му излегоа во пресрет на поранешниот македонски Премиер?

Кој го режира а кој го сценира македонскиот политички театар? 

Успеа ли Груевски да ја превесла цела држава и сите институции да ги пренесе жедни преку Дунав, или ќе биде она дека последниот најслатко се смее?

Вечерва на местото каде се зборува само и #СамоВистина со првиот човек на МВР - Оливер Спасовски. Каде ако не на Канал 5 Телевизија

Објавени нови страшни детали за убиството на новинарот Кашоги

Шприцови , електрошок уреди и воки – токи носеле во багажот саудискиот тим , кој бил испратен во Истанбул за да го убие новинарот Џамал Кашоги.

Убијците , кои дошле од Саудиска Арабија на денот на убиството и по неколку часа си заминале од Истанбул во куферите носеле страшна опрема.

Освен тоа , турските истражители уловиле комуникација во која еден од петнаесетината убијци на некого му вели да му каже на шефот дека операцијата е завршена. Не се знае името на шефот , но се претпоставува дека станува збор за престолонаследникот Михамад бин Салман. Новинарот бил задавен , а неговото тело распарчено , истопено во киселина и истурено во канализација.

По извршеното убиство , 15 мината отпатувале назад во Саудиска Арабија со два приватни авиони и со еден на редовна линија.

Според весникот Сабах, кој ги објави снимките на коферите на убијците кои патувале со приватните авиони , во нив имало десет мобилни телефони , пет воки – токи уреди, два шприца, два електоршокери , големи ножици , уред за пречки , три големи заварувачи и предмет што личи на скалпел.

Турскиот претседател Реџеп таип Ердоган во саботата потврди дека има аудио снимка од убиството , која ја испратил во вашингтон , Ријад , Париз, Берлин и Лондон.

,, Таа снимка е ужасна . Дури и членот на саудиската разузнувачка служба бил толку шокиран кога ја слушнал , па рекол дека тој што го правел ова морал да биде на хероин . Само некој кој зема хероин тоа би го направил.” , изјави Ердоган.

Приштинските медиуми за бегството на Груевски

Косовските медиуми даваат прилично голем публицитет на ситуацијата во Македонија, по повод јавувањето на поранешниот премиер Никола Груевски од Унгарија.

 Од каде што преку Фејсбук информира дека побарал политички азил, јави дописникот на МИА од Приштина.

Порталот „Газета Експрес" ги пренесува цело време информациите во врска со Груевски и од моментот кога се појави првата вест дека се јавил од Будимпешта, објави дека „Се огласи Груевски", „Груевски се јави преку фејсбук од Унгарија, побарал политички азил", „Груевски се јави од Унгарија, реагира Заев", „Унгарска партија пред една година најави дека Груевски ќе пребегне во таа држава", „ВМРО се уште не знае каде е Груевски"…

И другите косовски медиуми посветуваат големо внимание на ситуацијата околу потрагата по Груевски и неговото јавување од Унгарија. Така, покрај другите информации, порталите Инсајдери и Индексонлине прашуваат „Дали Србија помогна за бегството на Груевски", односно „Со каков пасош побегна Груевски". Овие и други медиуми пренесуваат дека поранешниот македонски премиер веројатно побегнал со бугарски пасош, но не се исклучува да имал и српски, бидејќи, како што наведуваат, тој некогаш бил советник на Владата во Белград.

Порталот Журнал, на страницата посветена на информациите од Македонија (zhurnal.mk), покрај информациите за бегството на Груевски и реакциите во земјата, објавува и коментар на правникот Ќенан Алиу, кој вели дека се работи за „оркестрирано бегство" и дека е можно да се работи за „кокетирање на власта со цел да се разрешат судии од високи инстанци".

Коха.нет, порталот на весникот „Коха Диторе" и на телевизијата КТВ, откако претходно во текот на денот информира дека „Груевски исчезна" и дека е објавена потерница по него, како и дека „Заев не верува оти Груевски побегнал", ја објави и информацијата дека „Груевски побара политички азил во Унгарија".

Овој портал објави и дека „министерот (за внатрешни работи, Оливер) Спасовски не мисли дека полицијата е одговорна за бегството на Груевски" и дека, споерд него, „одговорноста треба да го сноси судтството затоа што не му одреди притвор".

Овие и други информации во врска со ситуацијата околу Груевски ги објавија и останатите приштински медиуми, меѓу кои и телевизиите РТК, Т7 и Клан Косова./МИА.

притисни ентер