Македонски државјанин уапсен во фудбалскиот скандал во Белгија

Три дена по избивањето на најголемиот фудбалски скандал за местење натпревари во Белгија, исплива и првиот Македонец, инволвиран во аферата.

 44-годишниот менаџер Драган Силјановски утринава е уапсен од белгиската полиција. Се сомничи за перење пари и соработка со криминална организација. Силјановски е менаџер на тренерот на белгискиот шампион Клуб Бриж, Хрватот Иван Леко и е деветти уапсен во масовната полициска операција наречена „Чисти раце“.  Најголем дел од приведените се фудбалски менаџери, но претставници на клубови и еден судија.  

-Во Белгија досега 28 лица се испрашани, 22-ца од нив се задржани на информативен разговор. Федералните власти опсежната истрага ја започнаа кон крајот на 2017 година, врз основа на извештаи за спортска измама, поврзани со сомнителни финансиски операции во професионалниот фудбал, изјави Ерик Ван Дујсе, портпарол на  Јавното обвинителство на Белгија.

Полицијата досега извршила над 50 рации, кои веќе излегоа од рамките на Белгија и според бегиското обвинителство, се спроведуваат во уште неколку европски земји, вклучително и во Македонија.  Од македонското јавно обвинителство за Канал 5 велат дека втор ден се вклучени во истрагата по барање на меѓународна правна помош, но не откриваат повеќе детали.

-Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција е вклучено во меѓународната истрага за која покажувате интерес и презема дејствија по барање на меѓународна правна помош. Во моментов не можеме да споделиме повеќе детали, велат од ОЈО за Канал 5.

Осомничениот Силјановски е поранешен фудбалер, кој кариерата ја почнува во матичниот клуб Напредок од Кичево пред 28 години. Игра и за Победа, Работнички и Слога Југомагнат, а зенитот го достигнува со трансферот во белгиски Антверпен, од каде по пет години заминува во израелски Макаби. По повлекувањето, се враќа во Белгија, каде почнува менаџерска кариера. Според познавачите на фудбалот во земјава, тој станува таканаречен „специјалист“ за Белгија и безмалку сите трансфери на македонските фудбалери во земјата оделе со негово посредство.  

Пендаровски – Маас: Потврдена силната поддршка од Германија за европската интеграција на Република Северна Македонија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска се сретна со германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас.

На средбата, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Сојузна Република Германија, при што било констатирано дека двете земји имаат изградено односи на пријателство, исполнети со доверба и взаемно почитување.

Претседателот Пендаровски оценил дека Сојузна Република Германија е клучен политички партнер и најголем трговски партнер на Република Северна Македонија, држава која постојано дава поддршка за нашите аспирации за членство во Европската Унија и во НАТО. Претседателот Пендаровски изразил задоволство за ратификацијата на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО во германскиот Бундестаг.

Пендаровски и министерот Маас размениле мислења за последните случувања поврзани со европската интеграција на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски посочил дека Република Северна Македонија во изминатиот период вложи многу напори во исполнување на европските критериуми и истакнал дека ќе продолжи реализацијата на реформската агенда. Во таа насока, претседателот Пендаровски го реафирмирал очекувањето за одредување на датум за почеток на пристапните преговори со Европската Унија. /МИА

„Само Вистина“ со Александар Даштевски и Сафет Бишевац

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Александар Даштевски и Сафет Бишевац.

- Само слепите поддржувачи на Заев ќе кажат дека ваквата реконструкција не е разочарувачка, вели Бишевац. - Владината „чистка“ во пакет со недобивањето на датумот доволно ги искомплицира работите, смета Даштевски.

- Факт е дека економијата е она што е „камен околу врат“ на оваа влада, можеби Тевдовски е сменет затоа што имало политики околу кои не се согласувале со Заев, смета Бишевац. - Во економијата мора да има видливи резултати и стабилност за гаранција, ние ништо во моментов не гледаме од тоа, дециден е Даштевски.

- Пролонгирањето на датумот не е страшна работа, туку пострашно е ако не поработиме на целокупниот политички систем и создавање на здрави институции, смета Бишевац. - Димитров ја имаше улогата на name issue министер, за актуелната ситуација сметам дека нема политичка егзекутивна моќ подетално да преговара, заклучува Даштевски.

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

Во Брисел уапсен маж кој планирал напад на Амбасадата на САД

Белгиското федерално обвинителство соопшти попладнево дека е уапсено едно лице за кое постои сериозен сомнеж дека планирало напад врз американската амбасада во Белгија.

Лицето М.Г. е лишено од слобода во саботата во центарот на Брисел од страна на федералната полиција на Белгија и се сомничи за терористички напад врз Амбасадата на САД. Според судски извори кои ги пренесуваат белгиските медиуми, осомничениот одамна работел за приватни безбедносни служби.

Осомничениот ги отфрла обвинувањата, а денеска бил сослушан од страна на истражен судија во рамки на предметот што се води против него „обид за терористички напад“.

Пред три години, аеродромот во Брисел и една метро станица беа мета на терористички напади во кои загинаа 32 лица, а повредени над триста.

притисни ентер