Научниците докажаа : Јадењето црвено месо го зголемува ризикот од рак на дојките

Новата студија , на која тим научници работеле осум години , покажа дека конзумирањето црвено месо за 23% го зголемува ризикот од појавата на рак на дојките.

Со студијата , објавена во стручното списание International Journal of Cancer, научниците сакале да ја откријат поврзаноста меѓу конзумирањето црвено месо и појавата на рак на дојката на 42 012 жени во САД. Развојот на состојбата бил следен во просек 7,6 години, а учесници во испитувањето  биле жени на возраст од 35 до 74 години кои имале барем еден случај на рак на дојка во семејството. За време на споменатиот период, биле дијагностицирани 1536 инвазивни карциноми на дојка.

Тим научници предводени од епидемиолог од универзитетот Колумбија, Џејми Ј Ло, откриле дека жените кои консумираат повеќе црвено месо, повеќе од една четвртина килограм или повеќе на ден, се изложени на 23 проценти поголем ризик од развој на инвазивен карцином на дојка во споредба со жените кои не консумираат црвено месо. Во исто време, месото од живина имало 15 проценти помал ризик за развој на рак на дојка во споредба со жените кои јаделе помали количини.

Поточно, студијата утврдила дека ризикот од карцином на дојка е многу помал кај жените кои го заменуваат месото со живина како пилешко, мисиркино, од патка, гускино месо за разлика од оние кои јаделе црвено месо - говедско, телешко, свинско, јагнешко и месо од дивеч.

Набљудуваниот однос не се сменил дури и кога истражувачите пресметале дополнителни фактори што може да влијаат на резултатите, како што се семејна историја на карцином на дојка, дебелина на женските субјекти, фреквенција на физичка активност, метод на подготовка на месо и консумација на алкохол.

Карлеуша објави фотографија од сопругата на Саша Поповиќ во бикини

Директорот на „Гранд“ Саша Поповиќ е со семејството во Опатија а тамо им се придружила и Карлеуша па заедно уживаат во одморот.

Карлеуша денес попладне ја натерала жената на Саша, Сузана Поповиќ да отвори Инстаграм профил. Потоа Карлеуша ја фотографирала во бикини и ја поставила фотографијата на својот профил за да ја промовира.

Фотографијата ги примамила фановите на Карлеуша па сите почнале да ја заследуваат Сузана на Инстаграм.

Анџелина Џоли низ солзи се прости од синот , кој замина на колеџ (ВИДЕО)

Актерката Анџелина Џоли вчера го испрати на колеџ својот најстар син Медокс на Универзитетот во Сеул , Јужна Кореја.

Доаѓањето на славната актерка во кампусот на факултетот предизвика голем интерес на студентите , кои од културна дистанца ја снимаа, но немаа храброст да и пристапат неа или на Медокс.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by jowonnn🦄☂️ (@xx_efu) on

Анџелина призна дека се воздржува да не заплаче , а со колку емоции го испраќа синот на факултет , се гледа на видеото , објавено од еден од студентите.

Во видеото се слуша дека Медокс одбрал да студира биоинженерство и дека ќе живее во студентскиот дом. Анџелина ги разочара фановите во Кореја , кога им кажа дека истиот ден се враќа во САД.

Бела Хадид позира за милион лајкови на Инстаграм (ФОТО)

Откако шокира со новата боја на косата , топ моделот Бела Хадид , ги освои фановите на Инстаграм со фотографиите во монокини.

Една од најпознатите манекенки на светот позираше во секси едноделен костум со исклучително длабоко деколте , а двете фотографии добија од вчера милион лајкови.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 🦋 (@bellahadid) on

Бела позира во градина со цвеќиња , а во коментарите фановите напишаа и дека со новата боја на косата многу личи на сестра и Џиџи.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 🦋 (@bellahadid) on

притисни ентер