Славниот пејач објави дека од денеска се идентификува во множина

Британскиот пејач Сем Смит побара за него да се зборува со родово неутрална заменка ,,тие” наведувајќи дека цел живот е во војна со својот род.

27-годишниот музичар и добитник на Греми наградата , објави пост на Инстаграм со наслов „моите заменки се нив / нив“.

"Решив да се прифатам себеси каков  што сум, внатре и надвор. Јас сум возбуден и привилегиран што сум опкружен со луѓе кои ме поддржуваат во одлуката, но многу сум нервозен поради тоа што ќе го објавам затоа што премногу се грижам за тоа што мислат луѓето", напиша хит пејачот на „Остани со мене“.

Постот на Инстаграм на Смит доби повеќе од 400.000 лајкови.

Смит рече дека е премногу рано да се објасни „што значи да се биде небинарен“, но најавата доаѓа шест месеци откако пејачот напиша на социјалните мрежи дека не е „ниту маж, ниту жена“, но лебди „некаде помеѓу нив“.

Смит освои четири Греми во 2015 година, откако го издаде својот деби-албум, Во осамениот час, за невозвратена љубов.

Смит им се придружи на големиот број луѓе кои сакаат да ги користат заменките ,,нив” за идентификација на себеси , вклучувајќи ги Џил Соловеј, награден со Еми за трансродовата серија и Азија Кејт Дилон од телевизиската серија „Милијарди“.

Се појави најмалиот персонален компјутер на светот (ВИДЕО)

iLife MP8 Micro PC е вистинскиот џуџест персонален компјутер.

Има димензии од 50х50х40 милиметри и може лесно да се изгуби поради минијатурните димензии.

„Mini box“, сепак, со помош на Wi-Fi приклучок , безжична тастатура и маус, станува персонален компјутер со прилично цврста конфигурација за неговата големина, дизајниран за основни работи.

Ова „џуџе“ се напојува со процесор Intel Celeron N4100. Опремен е со 4 GB RAM меморија и 64 GB внатрешно складирање eMMC.

Слот за microSD, порта за HDMI, две порти за USB 3.1, аудио излез од 3,5 мм и приклучок за напојување USB Type-C се одговорни за проширување на меморискиот капацитет и поврзување со други уреди.

ILife MP8 Micro PC го користи оперативниот систем Виндоус 10 и веројатно е во моментов еден од најмалите Win 10 компјутери.

Бидејќи неодамна имаше премиера во матичниот Хонг Конг, цената сè уште не е позната.

Ќерката на Ума Турман објави снимка на која е гола и пијана (ВИДЕО)

Ќерката на Ума Турман и на Итан Хок , Маја, ги шокираше фановите на Инстаграм , каде објави снимка како шета гола и пијана низ студијата во Лос Анџелес.

"Еј, добредојдовте во животот на филмска sвезда. Ако некогаш сте се запрашале како е да се биде славен, еве ви. Тоа е многу гламурозно и секси и сите сакаат да спијат со вас и да ве сакаат цело време", зборува Маја во бизарно видео.

„Луѓето ви даваат многу бесплатна храна и бесплатна облека и бесплатен алкохол. Јас скоро никогаш не плаќам за ништо“, продолжува таа.

21-годишната актерка исто така призна дека се снимала пијана, а се верува дека се појавила на сетот на нејзиниот нов филм „Мејнстрим“, кој треба да излезе следната година. Инаку, Маја се појави во серијалот Stranger Things и во хитот на Тарантино Once Upon a Time in Hollywood.

Американка намерно го попарила тригодишното дете со врела вода (ВИДЕО)

Мајката на четири деца , Патриша Бухан од Њу Џерси признала дека тригодишното дете намерно го попарила со жешка вода.

Таа наводно сакала да го казни детенцето зашто се измокрило на подот на нивниот стан.

Патриша Бухан призна денеска во судот дека му наредила на детето да ја соблече облеката и да влезе во када, по што го потурила со зовриена вода од тенџере и му нанела изгореници од втор степен, јавува Њујорк пост. Според извештајот на обвинителот, Патриша Бухан не била поврзана со момчето.

„Детето ги живееше првите три години од својот живот во куќа на ужасот“, рече помошникот на окружниот правобранител Мајкл Морис и заклучи дека откако го добил признанието, случајот во декември ќе биде решен.

Мајката на момчето, Наташа Смит, живеела со Патриша Бухан и уште тројца возрасни во станот, и сите се обвинети за напад и загрозување на благосостојба на детето.

Пресудата за Бухан се очекува на 6 декември и таа се соочува со шестгодишна затворска казна, додека обвиненијата се во тек против другите лица кои живееле во истиот стан.

притисни ентер