Претходно полицијата рече дека има 58 жртви. Пожарот изби утрото на 14 јуни во кулата Гренфел и брзо се прошири низ 24-катницата.

Градоначалникот на Лондон Садик Кан изјави дека пожарот бил предизвикан од „грешка и негрижа“. Во опожарената кула живееја 600 лица во 120 станови..



Датум на објава: понеделник, 19 јуни 2017 во 22:53
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар