Се проценува дека вредноста на фигурите, изработени во традиционален неаполски стил е преку два милиона евра, иако властите навеле дека нивната уметничка и културна вредност е непроценлива.

Фигурите се претставени на конференцијата за новинари во Рим.

Досега се идентификувани 49 законски власници на статуетките, а преостанатите ќе бидат поверени на една фондација додека не бидат најдени сопствениците, изјави главниот обвинител Изерија Паоло Албано.

Фигурите од Неапол се познати ширум светот по изработката на многу реалистични сцени од раѓањето на Исус, често заземаат голем простор од невните соби во текот на божиќните празници.

Датум на објава: петок, 12 јануари 2018 во 20:01
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар