„Њујорк Тајмс“: Американски агенти собрале докази дека Савидис работел против договорот од Преспа

И покрај тоа што на почеток информациите за наводно руско мешање во референдумот за некои изгледаа претерани и тенденциозни.

Текстот во угледниот Њујорк Тајмс фрла сосема ново светло  за случајот и открива дека некој давал пари граѓанското изјаснување во Македонија да пропадне. Клучна фигура е Иван Савидис, сопственикот на ПАОК, кој го паметиме како вооружен со пиштол влета на фудбалски натпревар.

Според Хелен Купер и Ерик Шмит, авторите на статијата во  Њујорк Тајмс, токму Савидис работел како руски канал за поткопување на договорот меѓу Македонија и Грција кој значи влез на земјата во НАТО. Савидис кажа дека ништо од ова не е вистина и се закани со тужби до авторите и медиумите кои ја објавија оваа статија.

Во текстот за прв пат се открива дека американците формирале таканаречено  „Тело за борба против руското мешање во изборите во некои европски земји“ и токму луѓето кои таму работат, кон крајот  пролетва забележале дека една од целите може да биде Македонија. Според објавеното, Стејт департментот, ЦИА, Европската команда на Пентагон со седиште во Штудгард, работеле на оваа проблематика.

Во меѓувреме, противниците на референдумот веќе почнале активно да работат, а во текот на летото во Македонија се појавиле стотици нови веб-страници, фејсбук и тивтер профили, преку кои се бараше бојкот на гласањето и се ширеле лажни вести за да се збунат граѓаните околу договорот со Грција. Преку следење на комуникациите и разговорите на Савидис, според  Њујорк Тајмс, лесно се открило дека тој директно со 300 до 350 000 евра ги финасирал протестите во Македонија и поддржувчите на бојкотот се со цел, Преспанскиот договор да пропадне и Македонија да не влезе во НАТО, што секако е во прилог на Русија.  Тогаш, непосредно по потпишувањето на преспанскиот договор премиерот Заев изјави дека навивачки групи од земјава биле финансирани да прават нереди...

Како и да е од повеќе страни, пред се од ЕУ, НАТО и САД континуирано пристигнуваа предупредувања дека има руско влијание врз процесите на македонското интегрирање во НАТО. Како резултат на ова двајца руски дипломати беа протерани од Грција, а дополнително на двајца други не им беше дозволен влез во земјата. На руско влијание во регионот предуперди и генералниот секретар на алијансата Столтенберг во пред референдумското интервју за Канал 5.

И првиот човек на Пентагон Матис, за време на неговиот лет до Скопје, на американските новинари им кажа дека сака да даде поддршка на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи имало многу силно руско влијание тој да не успее, а земјата да остане надвор од НАТО Алијансата.

На протестот во Лондон против Брегзит 700 000 , на контрапротестот 1 200 (ВИДЕО)

Организаторите на протестот против излегувањето на Британија од ЕУ , соопштија дека во Лондон се собрале 700 000 демонстранти. На контрапротестот во Јоркшир , каде протестираа еуроскептиците , имаше 1 200 лица.

Маршот под иницијатива People's Vote го предводеа млади луѓе , кои немале можност да гласаат во 2016 , кога Британија на референдум се изјасни дека сака да излезе од Европската Унија. Пратениците од поголемите партии го подрржаа барањето на Британците за нов референдум , кој веќе е отфрлен од премиерката Тереза Меј.

Маршот се одржа во исто време со демонстрациите во Јоркшир , каде се изрази поддршка на излезот на Британија од ЕУ . Собиропт се одржа од иницијативата Leave means leave, која сака што побргу земјата да излезе од унијата.

На референдумит , 51, 8 проценти од Британците сакаа да излезат од ЕУ . Денеска овој процент е во корист на оние кои сакаат да останат. За излез од ЕУ и реферндумскиот резултат пресудни беа гласовите на Англија и на Велс. Т

огаш Шкотска со 62 проценти беше против излезот на земјата од Унијата , како и Северна Ирска , каде 55,8 проценти беа против Брегзитот.

Младите Британци денеска побараа нов реферндум , свесни дека ќе немаат можност за градење кариера , доколку Британија се одвои од ЕУ.

Поради сообраќајка затворен патот Крива Паланка – граничен премин Деве Баир

Магистралниот пат Крива Паланка – граничен премин Деве Баир е затворен за сообраќај поради сообраќајна несреќа меѓу две возила која се случила во местото викано Самоков, информираат од полицијата.

Од полицијата информираат дека досега нема пријавено повредени лица во сообраќајната несреќа.

Во тек е увид на сообраќајната полиција. Сообраќајот е затворен од 19.45 часот. 

Италија испрати полиција на границата со Франција

Италијанскиот министер за внатрешни работи , Матео Салвини наредил испраќање на полиција на границата со Франција , поради тоа што од соседната земја ги враќаат мигрантите во Италија.

Салвини наредил да се испратат полициски сили долж границата со Франција за да се спречи влез на мигрантите.

,, Тоа е по кој знае кој пат злоупотреба од француските власти. Тие ја искористија добрата волја на нашата полиција и затоа последиците се такви што мораме да пратиме патролни возила кои ќе ја контролираат и заштитуваат границата.” , напиша салвини на социјалните мрежи.

Салвини поставил и фотографии од местото каде што француската полиција оставила тројца мигранти на италијанска територија и потоа се вратила во Франција.

Од Француската полиција наведуваат дека лицата се вратени зашто немале документи , а земјата ги користи регулативите на ЕУ во справувањето со мигрантите.

притисни ентер