„Њујорк Тајмс“: Американски агенти собрале докази дека Савидис работел против договорот од Преспа

И покрај тоа што на почеток информациите за наводно руско мешање во референдумот за некои изгледаа претерани и тенденциозни.

Текстот во угледниот Њујорк Тајмс фрла сосема ново светло  за случајот и открива дека некој давал пари граѓанското изјаснување во Македонија да пропадне. Клучна фигура е Иван Савидис, сопственикот на ПАОК, кој го паметиме како вооружен со пиштол влета на фудбалски натпревар.

Според Хелен Купер и Ерик Шмит, авторите на статијата во  Њујорк Тајмс, токму Савидис работел како руски канал за поткопување на договорот меѓу Македонија и Грција кој значи влез на земјата во НАТО. Савидис кажа дека ништо од ова не е вистина и се закани со тужби до авторите и медиумите кои ја објавија оваа статија.

Во текстот за прв пат се открива дека американците формирале таканаречено  „Тело за борба против руското мешање во изборите во некои европски земји“ и токму луѓето кои таму работат, кон крајот  пролетва забележале дека една од целите може да биде Македонија. Според објавеното, Стејт департментот, ЦИА, Европската команда на Пентагон со седиште во Штудгард, работеле на оваа проблематика.

Во меѓувреме, противниците на референдумот веќе почнале активно да работат, а во текот на летото во Македонија се појавиле стотици нови веб-страници, фејсбук и тивтер профили, преку кои се бараше бојкот на гласањето и се ширеле лажни вести за да се збунат граѓаните околу договорот со Грција. Преку следење на комуникациите и разговорите на Савидис, според  Њујорк Тајмс, лесно се открило дека тој директно со 300 до 350 000 евра ги финасирал протестите во Македонија и поддржувчите на бојкотот се со цел, Преспанскиот договор да пропадне и Македонија да не влезе во НАТО, што секако е во прилог на Русија.  Тогаш, непосредно по потпишувањето на преспанскиот договор премиерот Заев изјави дека навивачки групи од земјава биле финансирани да прават нереди...

Како и да е од повеќе страни, пред се од ЕУ, НАТО и САД континуирано пристигнуваа предупредувања дека има руско влијание врз процесите на македонското интегрирање во НАТО. Како резултат на ова двајца руски дипломати беа протерани од Грција, а дополнително на двајца други не им беше дозволен влез во земјата. На руско влијание во регионот предуперди и генералниот секретар на алијансата Столтенберг во пред референдумското интервју за Канал 5.

И првиот човек на Пентагон Матис, за време на неговиот лет до Скопје, на американските новинари им кажа дека сака да даде поддршка на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи имало многу силно руско влијание тој да не успее, а земјата да остане надвор од НАТО Алијансата.

Николовски се сретна со генералните секретари на коалиционите партнери од мнозинството предводено од СДСМ

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски попладнево одржа координативен, работен состанок со генералните секретари на коалиционите партнери од мнозинството предводено од СДСМ.

На средбата се разговараше за повеќе актуелни теми, за процесот на промени во интерес на граѓаните, исполнувањето на реформите за напредокот на државата како и за соработката помеѓу политичките партии во самата коалиција.

Николовски го презентираше и новиот систем за работа на СДСМ кој предвидува и подобра координација меѓу партиите во имплементација и реализација на програмските определби и реформите во интерес на граѓаните.

Промените започнаа и тие ќе продолжат во континуитет. Заеднички создаваме систем за евалуација на постигнатите резултати и придонесот на секој што презел одговороност да им служи на граѓаните.

Соработката помеѓу партнерите е добра, заедничка цел е промените и корекциите што се случуваат да ги засилат екононмските продобивки за сите граѓани.

Интересите на граѓаните и напредокот на државата се на прво место.

Беше оценето дека редовни средби на ниво на генерални секретари на партиите од коалицијата позитивно влијаат во подобрување на координацијата меѓу партиите на оперативно ниво, се наведува во соопштението на СДСМ..

Се судрија два германски воени авиони, едниот пилот загина

Два воени авиони еурофајтер на германските вооружени сили се судрија во североисточната германска држава Мекленбург-Западна Померанија, при што еден пилот загина.

Пилот од трет авион, кој исто така учествувал во маневрите, видел како двајцата пилоти се катапултирале, по што го пријавил инцидентот. Падобранот на едниот пилот се закачил за стебло и откако го пронашле спасувачите укажана му е потребната медицинска помош.

Портпаролот на германската војска за „Билд“ изјави дека другиот пилот не го преживеал падот.

Пендаровски – Маас: Потврдена силната поддршка од Германија за европската интеграција на Република Северна Македонија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска се сретна со германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас.

На средбата, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Сојузна Република Германија, при што било констатирано дека двете земји имаат изградено односи на пријателство, исполнети со доверба и взаемно почитување.

Претседателот Пендаровски оценил дека Сојузна Република Германија е клучен политички партнер и најголем трговски партнер на Република Северна Македонија, држава која постојано дава поддршка за нашите аспирации за членство во Европската Унија и во НАТО. Претседателот Пендаровски изразил задоволство за ратификацијата на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО во германскиот Бундестаг.

Пендаровски и министерот Маас размениле мислења за последните случувања поврзани со европската интеграција на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски посочил дека Република Северна Македонија во изминатиот период вложи многу напори во исполнување на европските критериуми и истакнал дека ќе продолжи реализацијата на реформската агенда. Во таа насока, претседателот Пендаровски го реафирмирал очекувањето за одредување на датум за почеток на пристапните преговори со Европската Унија. /МИА

притисни ентер