МОН ги известило училиштата неработните денови да бидат одработени во саботи

Првичните најави се сменија, изгубените часови поради претстојните избори и самитот на ОБСЕ сепак ќе мора да се одработат. 

Основците во мај и јуни, три саботи ќе одат на училиште за да ги исполнат законски утврдените 180 работни денови, велат од МОН, бидејќи во спротивно би се прекршил законот за образование.

18 мај, 1 јуни и 15 јуни, односно секоја втора сабота тој период, основците ќе треба да го одработат загубеното, одлука која предизвика несогласување од страна на СОНК. Тие веќе испратиле и реакција за промена на истата до министерството вели првиот човек на синдикатот Неделков. Тој не гледа ништо спорно во тоа министерот крајот на учебната година да го верифицира со 3 работни дена помалку, наместо да се дискриминираат наставниците... Згора на тоа, вели искуствата покажале дека продуктивноста на учениците би била минимална.

-Под МОН се и средно и високо образование, тие не работат, само основно образование, колегите вработени во основното образование навистина се чувстуваат и дискриминирани од 700.000 работници во државата, само овие 20тина илјади ќе работат. Одејќи во сабота нема да има никаков квалитет, ниту квантитет, ниту учениците ќе дојдат во бројот кој го поседува образованието, апсолутно тоа искуството го кажува и сметаме дека е не продуктивно да се работи во сабота.

Учениците од училиштата каде ќе се спроведува гласање, еден ден пред изборите на 24 април и 8 мај ќе имаат скратени часови кои ќе траат најдоцна до 11 часот. Од сојузот на средношколци кои не се опфатени со законот за работни денови, исто така сметаат дека саботите се бесполезни, а во нивниот случај, веруваат дека професорите имаат начин да се надокнади наставата..

-Саботите не треба да се работат, не се ефективни, сме виделе доста пати дека не се ефективни и дека не се држи настава како што треба да се држи во работните денови кога ја имаме. Среќни сме што средношколците нема да ги работат саботите, но една работа е дека професорите ќе треба да ја стегнат програмата и да ја поврзат повеќе за да можеме и ние да ги имаме ефективни деновите и часовите.- Берин Мухамед – Сојуз на средношколци

Инаку 24 и 8 мај се прогласени за неработни за сите работници на територјата на Македонија. Владата во Информацијата која ја усвои им препорача на приватните работодавци да ги почитуваат заклучоците, за секој граѓанин да може да си го оствари демократското право на глас во избирачката единица во која е регистриран.

Кина објави симулација од напад врз Тајван: Да го уништиме крвотокот на независноста (ВИДЕО)

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина објави видео симулации на нејзините ракетни сили кои во петокот извршиле масовен напад врз Тајван.

Симулацијата од 70 секунди е создадена со комбинација на анимација и снимка и прикажува воени бродови, копнени ракетни фрлачи и ловци кои лансираат проектили на островот, објави Бизнис Инсајдер.

„Уништете го столбот на независноста на Тајван! Удри ја основата на независноста на Тајван! Пресечете го протокот на крв на независноста на Тајван!“ стои во видеото.

Видеото е објавено додека Кина спроведува воени вежби „Заеднички меч-2024А“ околу Тајван. Борбени авиони целосно го опколија Тајван за време на вежбите.

Вежбите дојдоа откако новиот претседател на Тајван, Лаи Чинг-те положи заклетва и веднаш ја нападна владејачката партија во Кина во неговиот инаугуративен говор. Пекинг ги осуди неговите забелешки како „признавање на независноста“ и ги распореди своите сили како „силна казна за сепаратистичките акти на силите кои се борат за независност на Тајван“.

Кина постојано го критикуваше Лаи како „сепаратист“. Тој ги отфрла тврдењата на Пекинг за суверенитет и вели дека само народот на Тајван може да одлучи за својата иднина. Неколку пати се понудил да разговара, но бил одбиен. Говорејќи на состанокот на неговата владејачка Демократска прогресивна партија (ДПП) во јужниот град Таинан, Лаи ја повика Кина „да сподели голема одговорност за регионалната стабилност со Тајван“.

Гол патник трчал низ авион во лет и турнал стјуардеса на под- авионот се вратил назад

Патник на „Вирџин Австралија“, кој наводно претрчал гол низ кабината на авионот за време на лет, бил приведен откако авионот се вратил на аеродромот Перт (PER) во Австралија, по инцидентот.

Боингот 737 на Вирџин Австралија бил на лет до аеродромот во Мелбурн (MEL) на 27 мај 2024 година кога еден човек „станал насилен“, известува Аеротајм.

Освен што трчал низ кабината, патникот наводно соборил на подот член на екипажот на Вирџин.

Австралиската федерална полиција (AFP) го привела мажот кога авионот се вратил на аеродромот во Перт малку пред 20:00 часот по само еден час лет, објави ABC News Australia.

„Можеме да потврдиме дека во понеделник, 27 мај, летот VA696 Перт за Мелбурн беше вратен во Перт“, се вели во соопштението. „По пристигнувањето во Перт, леталото го пречека австралиската федерална полиција и насилниот гостин беше симнат“, се вели во соопштението на авиокомпанијата „Вирџин“.

АФП, исто така, потврди дека по апсењето, патникот бил пренесен во болница на евалуација.

„Полицајците на АФП уапсија маж откако тој, наводно, истрча гол низ авионот среде лет и собори член на екипажот на подот“, изјави портпаролот на АФП.

Точните обвиненија со кои ќе се соочи човекот сè уште не се финализирани, но се очекува тој да се појави на суд на 12 јуни.

Келнер сакал да направи спектакл, па направил хаос во ресторанот (ВИДЕО)

Тиктокерката Морган Петит објави урнебесно видео од ресторан, кое за кратко време „собра“ 3,6 милиони прегледи.

Во преден план е келнерот кој сакал да им приреди спектакл на гостите додека го послужувал стекот, но работите тргнале наопаку.

Штом го запали огнот, што е вообичаена практика во полуксузните објекти, една гостинка извика: „Внимавај на прскалките“.

И се разбира, таа беше во право, бидејќи секунда подоцна настана хаос. Имено, прскалките се дел од противпожарниот систем, а реагирале на топлина и чад.

Гостите се разотидоа, а неколкумина ја снимија нереалната сцена. Корисниците на социјалните мрежи се пошегуваа на сметка на несмасниот келнер.

@lorgiemayne Tomahawk Steak fire gone wrong!!💦🥩 #firealarm #ohno #yikes #restaurant #splashzone ♬ original sound - Morgan Pettit

„Веројатно се измолкнал од ресторанот и никогаш не се вратил“, напишала една личност.

Друг продолжи: „Несреќниот ќе има кошмари до крајот на животот“.

притисни ентер