НБА лигата доживотно протера кошаркар, кој се кладел за натпревари на кои играл

Кошаркарот на Торонто Репторс, Џонтај Портер, доби доживотна суспензија од НБА поради обложување.

Портер е суспендиран пред неколку недели кога невообичаено високите исплати „под“ беа откриени за неговите статистички перформанси во натпреварите во кои играше само неколку минути пред да побара да ја напушти играта поради повреда или болест.

Спорни беа игрите на 26 јануари и 20 март, за кои беа направени неочекувано голем број уплати на неговиот учинок, односно дека ќе остане под разликата во поени, скокови и тројки. Тој играше три-четири минути на тие натпревари, а потоа ја напушташе играта поради наводно обновена повреда на окото од пред неколку дена, односно поради болест. И во двата наврати остана подолу во сите категории.

Портер лично не се обложил на тие натпревари, но истрагата во НБА открила дека тој споделил доверливи информации за неговото здравје со луѓе за кои знаел дека се обложуваат на натпревари во НБА. Не било објавено колкав промет имало на јануарскиот натпревар, но на овој од март, познаник на кој му открил доверливи информации вложил 80.000 долари со можност да освои 1,1 милион долари. Поради сомнителната уплата и предвременото излегување на Портер, облогот бил замрзнат и не е исплатен.

Понатаму, откриено е дека во периодот од јануари до март, додека Портер настапувал за Репторс 905, тимот на Торонто во Развојната лига, на сметка на пријател уплатил вкупно 54.094 долари за 13 натпревари во НБА со добивка од 21.965 долари. Тој не учествувал на ниту еден од тие натпревари, но го имал поразот на Репторс на еден тикет (и го загуби тој облог).

„Ништо не е поважно од заштитата на интегритетот на НБА натпреварувањето за нашите навивачи, клубови и сите поврзани со нашиот спорт, и затоа срамното прекршување на нашите правила од Портер е казнето на најстрог можен начин“, рече претседателот на лигата Адам Силвер.

Портер, инаку, основал компанија за совети за тргување со криптовалути, но на Discord наводно споделувал и совети за обложување на НБА игри, а на социјалните мрежи веќе се појавиле преписки од неговите разговори и благодарност од неговите клиенти за помошта за заработката.

И за тоа немало ништо спорно додека не бил во НБА лигата, со тоа што ја најде својата зависност повеќе од две години што ги загуби во кошарката поради тешки повреди. Како средношколец, тој важел за повеќе талентиран од неговиот постар брат, шампионот во Денвер Нагетс, Мајкл Портер Јуниор, но поради повредите, никој не го избрал на драфтот во 2019 година.

Накратко играл за Мемфис, минал една сезона во Развојната лига, а минатата есен потпиша двонасочен договор со Репторс, во вториот дел од сезоната се наметна во ротацијата и имаше просек од 4,4 поени и 3,2 скока за 14. минути игра на 26 настапи.

Канаѓаните многу веројатно би го задржале 24-годишниот центар за наредната сезона, но засега тој и понатаму е целосно непознат за пошироката кошаркарска јавност и како таков идеален за НБА да го направи пример во случај на неприфатливо однесување. Обложувањето е очигледно понеприфатливо од семејното насилство или мафтањето со пиштоли, за кои лигата изрече многу полесни казни.

На социјалните мрежи казната е оценета како престрога со оглед на делото и со право се поставува прашањето како би било виновникот да е попознато име, особено ѕвезда. Но, машинеријата на НБА е почувствителна на некои работи отколку на други, а легализацијата на обложувањето на спортски настани од пред неколку години одлеа многу пари во лигата и не би било добро да го загрози тој однос на кој било начин.

Во исто време, од легализацијата на обложувањето, се зголеми бројот на закани кои на социјалните мрежи им ги упатуваа гневните обложувачи, чии тикети биле поништени.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер