Политички профил на Максим Димитриевски, кандидат за претседател на „ЗНАМ“

За визиите и програмата со Максим Димитриевски разговараше Ивана Стојановска.

На кафе муабет и спонтани средби со граѓаните, наместо класични митинзи... претседателскиот кандидат од Движењето „За наша Македонија“ Макисм Димитриевски на еден малку поинаков начин ја бара поддршката од граѓаните за иден шеф на државата. Вели дека ваквиот пристап е негово секојдневие како градоначалник и не гледа зошто тоа би се променило доколку ја извршува највисоката државна функција. Вели дека граѓаните најчесто му приоѓаат да му изразат поддршка, но не крие дека има и такви кои доаѓаат и со критика.

„Првата критика ми рекоа да ослабам. Тоа ми е една од главните критики. Друга критика е општа кон сите ниво на власт. Луѓето имаат чувство дека сите се подеднакви и исти, но ние не сме исти и најголем број од барањата на граѓаните кон мене се да останам таков каков што сум и јас им ветувам дека таков претседател ќе имаат во мене, ист каков што бил Максим и во минатото или во моментов додека имплементирам позиција градоначалник на најголемата општина. Таков ќе бидам и од позиција претседател бидејќи сметам дека Македонија заслужува другар-претседател, комшија-претседател, човек од нив – за нив“.

Неговата визија за Македонија е самоодржлива држава на среќни граѓани со повисоки плати и пензии, а не приватзиирана и партизирана држава од големите партии.

„Држава во која личните приходи на секој граѓани, вклучувајќи ги и пензионерите ќе бидат на соодветно виоско ниво. Недозволиво е еден професор во училште да има најниска плата во целиот регион од околу 30.000 денари, едноставно да се обидеме тоа што го имамве до пред 91-година да го вратиме назад. Моралот на народот треба да се крене и љубовта кон својата држава да се врати. На Македонија и е потребен национален триумф. Сакам да гелдам насмеани граѓани и позитивни луѓе. Гледам дека младите не се среќни и мора да им се даде шанса и можности, рпед се на сите првенции на генерациите. Државата мора да им објасни на луѓето во јавната администрација дека терба да бодат во функција на граѓаните, треба да изградиме ситем на вредности“.

Како престедателски кандидат се залага за влез во ЕУ, но не верува дека Македонија ќе стане членка до 2030-та. А доколку седне во Вила Водно најавува бескомпромисна битка со полтичката и корупцијата во судството и афирмација на земјава на меѓународен план.

„Да се сузбие политичката корпуција која е во огромна експанзија и е во својот зенит. Поединци се обидуваат да ја поседуваат Македонија. Но, таа и припаѓа на сите нејзини граѓани, а не на поединци. Во меѓувреме секако земјата да велзе во ЕУ, но влезот нема да дојде како што го највуваа Владата до 2030-та, тоа е чиста манипулација. Ние имаме да отвориме 35 Поглавја, а 34-то е токму она суштинското за јазикот. Но претходно со ова ниво на корупција и криминал во државата никој таму нема да ве прими“.

Максим Димитриевски вели дека не влегол во политика, а уште помалку во претседателската трка само за да и пркоси на партијата во која своевремено и тој беше член, туку за да победи. За поклопувањето на дел од неговата предизборна програма со некои од ветувањата на двете најголеми политички партии, Димитриевски вели дека за разлика од нивните, проектите кој тој ги ветува се со конкретни датуми и рокови, а не само празни ветувања.

„Јас во оваа трка сум за да станам претседател на државата, бидејќи сметам дека Македонија треба да има независен претседател, кој што нема да зависи, ниту да должи на политички субјекти, туку ќе има обврска единствено кон граѓаните и ќе биде заштитник на граѓаните и на Уставот. Многу сме различни, не сме по ништо исти. Нашите решенија се конкретни – со конкретни рокови, а мило ми е што има и голем број на плагијати од нивна страна бидејќи ако се сеќавате јас сум првиот кој го даде решението како да се надмине спорот со соседна Бугарија и внесување на Бугарите во уставот. Ние немаме ништо против бугарскиот народ. Нам ни смета негацијата која што доаѓа од Софија. Ни смета што недостасува реципроцитет и дополнителни ни смета што сето тоа го правиме под притисок. Ќе мора одредени наши европски партнери да се подосвестат и многу посериозно да го видат проблемот, бидејќи ќе мора да биде решен на релација Скопје-Софија со посредништво на меѓународниот фактор“.

Димитриевски вели дека е единствениот претседателски кандидат на кого му се вршат притисоци пред изборите преку монтирани случаи против него. Но порачува дека на тој начин нема да го дикредитираат, ниту да го демотивираат – напротив ќе се бори уште посилно и во кампањата и на денот на изборите. Очекува бројот 7 на гласачкото ливче на 24-април најпрво да му донесе влез во вториот круг, а потоа и можна победа на претседателските избори.

Гром уби ранчер во Колорадо, настрадаа и неговите 34 крави (ВИДЕО)

Во удар на гром во округот Џексон во американската сојузна држава Колорадо загина сточар, а настрадаа и неговите 34 крави.

Во несреќа во саботата, 51-годишниот Мајк Морган загина на својот ранч во Ренд, на околу 190 километри северозападно од Денвер, а молњите собориле околу 100 негови крави, објави Индипендент.

Годишно во САД има околу 50 смртни случаи поврзани со гром, проценува Националната управа за океани и атмосфера, наведувајќи дека шансите да ве погоди гром се еден на милион.

Податоците од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажуваат дека имало 444 смртни случаи поврзани со гром во САД помеѓу 2006 и 2021 година.

Полска го ограничува правото на движење на руските дипломати: Ова да го сфатат многу сериозно

Полска ќе воведе ограничувања кога станува збор за движењето на руските дипломати на нејзина територија поради вмешаноста на Москва во хибридната војна против Европската унија, изјави денеска министерот за надворешни работи Радослав Сикорски.

Односите меѓу Полска и Русија се затегнати по избувнувањето на конфликтот во Украина во 2022 година.

Варшава ја обвинува Москва и за шпионски активности и саботажа на територијата на Полска, пренесува Ројтерс.

„Се надеваме дека Руската Федерација ќе го сфати ова како многу сериозно предупредување“, изјави Сикорски за новинарите во Брисел.

Тој додаде дека руската амбасада во Варшава ќе биде известена за оваа одлука и дека ограничувањата за движење важат за целиот персонал во амбасадата и конзулатите, освен за амбасадорот.

Зиков: Изборите поминаа, мора да се оладат главите

„ Проблемот е во политичката волја на владата дали сака да го реши и временски кога сака да го реши прашањето со уставните измени“

Со инаугурацијата на претседателката на Македонија, почнато е со „дур“, ќе видиме понатаму како ќе се даваат и заклетвите од страна на министрите и како ќе се одвива тоа. Мора да се корегираат некои позиции. Мора да го фатиме патот со ЕУ, Албанија е спремна за преговори, Србија и Црна Гора веќе преговараат и тоа мора да почне сега. Не смеат да се прават грешки, мора да се оладат главите, изборите поминаа. Претходно ние требаше да се качиме на возот што стоеше за Европа, а сега возот се движи кон Европа а ние трчаме и треба да се качиме. Доколку партиите од Албанскиот блок не останат на висината на задачата и тоа што го ветиле тогаш ќе им паѓа рејтингот, а ВМРО-ДПМНЕ ќе мора да го реши тоа што не сакаше 4 години претходно да го реши, само да најде начин како да го „спакува“. Проблемот е во политичката волја на владата дали сака да го реши и временски кога сака да го реши прашањето со уставните измени. Едно сценарио е да се почекаат локалните избори и да го решат по нив за да не им падне рејтингот, друга опција е по нова година, тоа ќе биде исто така на почеток на мандатот, а паметни влади такви поркупни прашања решаваат на почеток на мандатот, трета опција е можеби заедно со локалните да има и предвремени избори па така ВМРО-ДПМНЕ да си го зголеми бројот на пратениците, од 58 на 62 и така да има стабилно мнозинство да ги усвои уставните измени, рече Љупчо Зиков во Само Вистина.

притисни ентер