Тврдел дека е јасновидец: Измамил 1,3 милиони луѓе и заработил 175 милиони долари-оди во затвор

Канадски измамник е осуден на десет години затвор затоа што собрал 175 милиони долари од повеќе од 1,3 милиони Американци на кои им тврдел дека е јасновидец.

57-годишниот Патрис Ранер собрал многу пари во текот на 20 години ветувајќи им богатство и среќа на своите клиенти, доколку му испратат пари по пошта.

Поротата го прогласи Ранер за виновен по повеќе точки од обвинението.

„Екстравагантниот начин на живот на Патрис Ранер, на сметка на постарите и ранливите Американци, дојде до својот крај“, изјави инспекторот Крис Нилсен.

Казната од десет години затвор ја нарече соодветна, пишува Би-Би-Си.

Според пресудата, Ранер управувал со измамата, насочувајќи ги соработниците кои ги воделе секојдневните операции. Шемата функционирала така што милиони луѓе добивале писма од Ранер и неговите соработници. Целта била да се убедат жртвите дека писмата ги испратиле „познатите јасновидци“ Марија Дувал и Патрик Герин.

Ранер на суд тврдеше дека не го прекршил законот.

На примателите, главно постари и ранливи Американци, им бил ветен просперитетен живот. Тој побарал од нив да испратат пари во замена за „астрално-видивитска прогноза“. Ако жртвата направела една исплата, би била бомбардирана со дополнителни барања и писма, објаснуваат обвинителите.

Секоја недела испраќале илјадници исти писма.

Американското Министерство за правда соопшти дека Ранер користел бројни компании, регистрирани во Канада и Хонг Конг за да ја скрие својата вмешаност. Тој долго време живеел во различни земји во странство, вклучувајќи ги Франција, Костарика, Шпанија и Холандија.

Ранер негирал дека го прекршил законот, велејќи во интервју за Walrus Magazine минатата година дека „можеби не е морално, но тоа не значи дека е измама“. Во интервјуто кое го дал од притворскиот центар во Њујорк, Ранер се пофалил со своите вештини за пишување.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер